skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۱۲ درصد مدیران عامل شرکت‌ها به رونق اقتصادی خوش‌بین هستند

سمانه سمیع تحریریه

۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

یک نظرسنجی در میان مدیران عامل نشان می‌دهد تنها  ۱۲ درصد مدیرعامل‌ها به رونق اقتصادی ایران خوش‌بین هستند. همچنین این گزارش نشان می‌دهد مدیران عامل شرکت‌های حوزه سفر و گردشگری، اعتقادی به رونق اقتصادی در سال پیش رو ندارند اما در مقابل مدیران عامل شرکت‌های حمل‌ونقل، شرکت‌های فعال در صنایع خرده‌فروشی و تندگردش و برق و مخابرات، در جایگاه دوم و سوم امیدوارترین صنایع به رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۳ هستند.

به گزارش پیوست، شرکت مشاوره مدیریت ایلیا در سومین سال متوالی  گزارشی در زمینه «گزارش مدیران عامل» با عنوان حرکت در جریان مخالف منتشر کرد.

این گزارش در ۷ سر فصل به موضوعاتی مانند پیش‌بینی مدیران عامل از وضعیت اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۳ و پیش‌بینی آنها از عملکرد مالی شرکت در سال پیش‌رو پرداخته است. دیدگاه مدیران عامل در مورد مسئله کمبود نقدینگی و راهکارهای پیشنهادی برای این مسائل نمونه‌ای از بخش‌های دیگر این گزارش هستند.

گزارش ایلیا نشان می‌دهد ۷۶ درصد از مدیران عامل پیشبینی رکود برای ۱۴۰۳ دارند، ۶۷ درصد دغدغه ثبات اقتصادی و سیاسی و ۴۶ درصد دغدغه کمبود نقدینگی دارند و این موضوع گواه بر این ادعاست که شرایط کسب و کاری ایران مناسب نیست.

طبق این گزارش فقط ۱۲ درصد از مدیران عامل به رونق اقتصادی ایران در این سال خوش‌بین هستند؛ این میزان در سال ۱۴۰۰ معادل ۳۷درصد و در سال ۱۴۰۲ تنها ۵درصد بوده است. از سوی دیگر، تنها ۲۸درصد از مدیران عامل به اهداف غیرمالی شرکت خود در سال ۱۴۰۲ دست پیدا کرده‌اند که نسبت به سال گذشته ۸درصد بهبود داشته است.

در ادامه این گزارش آمده است شرکت‌های با قابلیت بالای پیش‌بینی جریان نقدینگی، امیدواری بالاتری به عملکرد مالی خود در سال ۱۴۰۳ نسبت به سایر شرکت‌ها دارند و تنها ۳۲ درصد از مدیران عامل جریان نقدینگی شرکت خود را قابل پیش‌بینی اعلام کرده‌اند.

شرکت‌های حوزه سفر؛ مدیران ناامید

در بخش مشکلات اصلی مدیران عامل هم کمبود و تامین نقدینگی و جذب و نگهداشت منابع انسانی همچنان دو مسئله اصلی شرکت‌ها هستند. کاهش هزینه‌های عملیاتی و دریافت وام از سیستم بانکی نیز پرکاربردترین راهکارها برای غلبه بر مساله کمبود نقدینگی عنوان شده است.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد پس از مدیران عامل شرکت‌های حمل‌ونقل، شرکت‌های فعال در صنایع خرده‌فروشی و تندگردش و برق و مخابرات، در جایگاه دوم و سوم امیدوارترین صنایع به رشد اقتصادی ایران در سال ۱۴۰۳ هستند. جالب توجه اینجاست که هیچ‌یک از مدیران عامل شرکت‌های حوزه سفر و گردشگری، اعتقادی به رونق اقتصادی در سال پیش رو ندارند.

طبق گزارش ایلیا عدم ثبات سیاسی و اقتصادی، کمبود نقدینگی و نیروی انسانی متخصص دغدغه‌های اصلی مدیران عامل در سال ۱۴۰۳ هستند و افزایش فروش و توسعه بازار از مهمترین برنامه‌های مدیران عامل برای سال ۱۴۰۳ پیش‌بینی شده است. در بخش دیگری از این گزارش، پیشنهاد‌های کارشناسی برای مقابله با مسائلی که مدیران عامل به عنوان چالش‌های مجموعه خود به آنها اشاره کرده‌اند نیز آمده است. بررسی و به‌کارگیری روش‌های مختلف تامین مالی و پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریت هزینه برای مواجهه با مساله کمبود نقدینگی بخشی از این راهکارهاست.

ایلیا در باره نحوه نظرسنجی این گزارش توضیح داده است که پرسشنامه توزیع شده بین مدیران عامل شامل ۳۴ سوال در ابعاد اصلی و متنوع بوده است و بیش از ۲۲۸۰۰ نفر از پرسشنامه بازدید و ۹۲۵ نفر از مدیران در سطوح مختلف آن را تکمیل کرده‌اند. پس از پاکسازی داده‌ها و فیلترینگ مدیران عامل، ۶۲۲ نفر مبنای تحلیل و تهیه گزارش قرار گرفتند.

متن کامل «گزارش مدیران عامل» را اینجا دریافت کنید
https://pvst.ir/ht6
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو