skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چندین شرکت فناوری چینی به لیست وزارت دفاع آمریکا اضافه شدند

۱۲ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ایالات متحده روز چهارشنبه بیش از ۱۰ شرکت چینی را به لیست ویژه وزارت دفاع اضافه کرد. این لیست در واقع شامل شرکت‌هایی است که از نظر دولت آمریکا با ارتش چین همکاری می‌کنند و باید از دسترسی آنها به فناوری آمریکایی جلوگیری شود. با اینکه قرار گرفتن در این لیست به معنی تحریم نیست اما هشدار جدی برای شرکت‌های آمریکایی است تا از ارتباط با آنها خودداری کنند.

به گزارش پیوست، براساس خبری که رویترز منتشر کرده است در بین نام‌های جدید این لیست شرکت تولید چیپ YMTC، شرکت هوش مصنوعی Megvii، تولیدکننده لیدار Hesai Technology و شرکت فناوری NetPosa به چشم می‌خورند.

از زمان بالا گرفتن تنش‌ها میان پکن و واشنگتن، توسعه لیست وزارت دفاع را می‌توان از جمله مهمترین اقدامات ایالات متحده دانست که هدف از آن اشاره به شرکت‌های حامی ارتش چین عنوان شده است.

سخنگوی سفارت چین در واشنگتن می‌گوید این کشور با اقدام ایالات متحده مخالف است و آن را سو استفاده از قدرت و مغایر با ادعای بازار آزاد و بازرگانی منصفانه‌ای می‌داند که ایالت متحده خود را حامی آن معرفی می‌کند.

شرکت Hesai می‌گوید هیچ محصولی را به هیچ ارتشی در هیچ‌ نقطه‌ای از جهان عرضه نمی‌کند و با هیچ نیروی نظامی ارتباط ندارد. این شرکت اعلام کرده است که حضورش در این لیست باعث نا امیدی است.

با اینکه قرار گرفتن در این لیست به معنی ممنوعیت و تحریم فوری نیست اما یک هشدار جدی برای نهاد‌ها و شرکت‌های آمریکایی است که در صورت همکاری با این شرکت‌ها خطر بزرگی را متحمل می‌شوند و بیشتر شهرت آنها را هدف می گیرد. همچنین وزارت دفاع ممکن است برای تحریم این شرکت‌ها وارد عمل شود.

علاوه بر این، قانون National Defense Authorization یا اختیار قانونی دفاع ملی سال ۲۰۲۴ نیز الزام دیگری را به «بند 1260H» الحاق می‌کند که براساس آن وزارت دفاع طبق بند ۸۰۵ این قانون از انعقاد قرارداد با هر شرکتی که در این لیست قرار گرفته باشد منع می‌شود.

کریگ سینگلتون، یکی از حقوق‌دان‌های ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، می‌گوید: «بروزرسانی لیست 1260H وزارت دفاع به استراتژی چین برای هم‌جوشی ارتش و شهروندی ضربه می‌زند.»

او با اشاره به اینکه برخی از شرکت‌های چینی برای حذف از این لیست تلاش کرده‌اند افزود: «حضور در لیست 1260H شهرت شرکت‌های چینی را به خطر می‌اندازد.»

از جمله دیگر شرکت‌های اضافه شده به این لیست می‌توان به شرکت China Three Gorges، China Cunstruction Technology، Yitu Network Technology و شرکت‌های سهامی عام Chengdu JOUAV Automation Tech، Guizhou Aviation Technical Development و ShenZhen Consys Science & Technology اشاره کرد.

مقامات ارشد آمریکایی از جمله کریستوفر ری، رئیس اف‌بی‌آی، نیز روز چهارشنبه به صورت جداگانه هشدار دادند که هکرهای مرتبط با دولت چین برای هدف گرفتن زیرساخت آمریکا از جمله شرکت‌های تصفیه آب، شبکه برق، خطوط نفت و گاز و مراکز حمل و نقل و «آسیب واقعی» آماده می‌شوند.

https://pvst.ir/h4x

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو