skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایران در رتبه ۱۵۴ از نظر سرعت اینترنت قرار گرفت

۳ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ایران طبق تحقیقات جدیدی از شرکت Cable انگلستان در رتبه ۱۵۴ جهان از نظر پهن‌باند قرار گرفته است. این داده‌ها بر اساس ۱.۳ میلیارد تست سرعت در طول ۱۲ ماه منتهی به ژوئن ۲۰۲۳ جمع‌آوری شده‌است. در این گزارش بدترین اینترنت پهن‌باند مربوط به افغانستان و بهترین آن مربوط به جزیره جرزی است که برای تمامی کاربران خود دسترسی به فیبر (FTTP) را فراهم کرده است.

به گزارش پیوست، این تحقیقات نشان می‌دهد که ایران با میانگین سرعت ۱۳.۹۳ مگابیت برثانیه در این رتبه قرار گرفته. شرکت Cable می‌گوید این اطلاعات را با انجام ۲۷۷ هزار ۹۵۷ تست روی ۱۹۱ هزار و ۴۲۸ آی‌پی منحصر‌به‌فرد در ایران به دست آورده است.

اطلاعاتی که در این تحقیقات از وضعیت پهن‌باند جهانی ارائه شده نشان می‌دهد که بدترین اینترنت‌های پهن‌باند جهان مربوط به منطقه خاور نزدیک و کشور افغانستان، یمن و سوریه هستند. این سه کشور به ترتیب با میانگین سرعت ۱.۷۱، ۱.۷۹ و ۲.۳ مگابیت برثانیه در جایگاه ۲۲۰، ۲۱۹ و ۲۱۸ام از ۲۲۰ کشور بررسی شده قرار گرفته‌اند.

سریع‌ترین (سمت راست) و کند‌ترین (سمت چپ) پهن‌باند جهان در سال ۲۰۲۳

بهترین میانگین سرعت پهن‌باند مربوط به جزیره جرزی، جزئی از قلمرو بریتانیا، است که امکان دسترسی به فیبر (FTTP) را برای تمامی کاربران خود فراهم کرده است. این قلمرو با میانگین سرعت ۲۶۴.۵۲ مگابیت برثانیه در جایگاه اول است و پس از آن هم به ترتیب لیختن‌اشتاین، ماکائو و ایسلند به ترتیب با میانگین سرعت ۲۴۶.۷۶، ۲۳۱.۴ و ۲۲۹.۳۵ در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند و پوشش بیش ۹۹ درصدی فیبر را برقرار کرده‌اند.

غرب اروپا بهترین میانگین سرعت پهن‌باند جهان را دارد

در این تحقیقات مناطق تحت بررسی و میانگین سرعت آنها به ۱۳ منطقه جهانی تقسیم شده که براساس آن غرب اروپا با میانگین سرعت ۱۱۸.۶۹ مگابیت بر ثانیه در صدر قرار دارد و پس از آن هم آمریکای شمالی با میانگین ۹۴.۰۲ مگابیت در جایگاه دوم است.

منطقه خاور نزدیک نیز که کشور ما در آن قرار دارد نیز با میانگین سرعت ۳۰.۴۱ مگابیت برثانیه در جایگاه نهم است. در این منطقه امارات با میانگین سرعت ۴۳.۶۲ مگابیت در ثانیه بهترین وضعیت را دارد. طبق داده‌های این تحقیقات دانلود یک فیلم ۵ گیگابایتی در امارات به طور میانگین ۱۵ دقیقه و ۳۹ زمان می‌برد و در کشور ما دانلود همین حجم به ۴۸ دقیقه و ۵۹ ثانیه زمان نیاز دارد.

میانگین سرعت در مناطق مختلف جهان

میانگین سرعت جهان در سال ۲۰۲۳ بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است

به طور کلی داده‌های Cable نشان می‌دهد که میانگین سرعت جهانی به نسبت سال گذشته یک رشد ۳۰.۰۴ درصدی را تجربه کرده و ۷.۴۱ مگابیت بر ثانیه افزایش یافته است. میانگین سرعت جهان در سالی که گذشت ۴۶.۷۹ مگابیت بر ثانیه بود و در سال ۲۰۲۲ این میانگین ۳۵.۹۸ مگابیت برثانیه بوده است.

تغییرات میانگین سرعت جهانی از سال ۲۰۱۷

طبق این داده بیشترین جهش جهانی مربوط به سال ۲۰۲۰ و اوج همه‌گیری است که میانگین سرعت پهن‌باند جهانی با بیش از ۱۲۵ درصد افزایش از ۱۱.۰۳ به ۲۴.۸۳ مگابیت برثانیه رسید.

https://pvst.ir/h1j

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو