skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

انتخابات مجلس در ۸ هزار شعبه به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود

علی مومنی علی مومنی تحریریه

۲۴ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

شورای نگهبان با برگزاری انتخابات الکترونیکی در ۸ هزار شعبه رای‌گیری موافقت کرده است.

به گزارش پیوست، هادی طحان نظیف، سخنگوی این شورا، در نشست خبری امروز خود از موافقت با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات الکترونیک در برخی حوزه‌ها خبر داد.

طبق اعلام وزارت کشور، انتخابات مجلس ۱۴۰۲ در ۶۵ هزار شعبه برگزار می‌شود که بر اساس قانون باید فرایندهای رای‌گیری در حدود ۸ هزار شعبه به صورت الکترونیکی انجام شود.

تکلیف وزارت کشور طبق قانونی است که نمایندگان مجلس، خرداد ماه امسال تصویب کردند. بر اساس این قانون، وزارت کشور موظف شده است، فرایندهای رای‌ دادن و شمارش آرا در اولین انتخابات پس از تصویب اصلاحیه قانون انتخابات را در حداقل یک هشتم حوزه‌های دارای تعدد کرسی به صورت الکترونیکی برگزار کند.

همچنین وزارت کشور باید فرایندهای الکترونیکی در دوره‌های بعدی انتخابات را با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، امنیتی و با موافقت شورای نگهبان توسعه دهد.

انتخابات الکترونیکی از چه زمانی مطرح شد؟

اولین بار در زمان دولت هاشمی رفسنجانی و برای برگزاری انتخابات دولت دوم وی در سال ۷۲ قرار شد برای شمارش آرا از دستگاه فکس استفاده شود اما عملی نشد.

در دولت محمد خاتمی نیز، دولت در سال ۷۷ در انتخابات شورای شهر از شمارش الکترونیکی آرا استفاده کرد. این تجربه، اولین مورد موفق استفاده از فرایندهای الکترونیکی در انتخابات بود.

بعد از آن در انتخابات مجلس ششم در سال ۷۸ دولت می‌خواست انتخابات مجلس ششم را الکترونیکی برگزار کند اما شورای نگهبان دو روز مانده به انتخابات و با وجود اینکه تمامی هماهنگی‌ها انجام شده بود با این کار موافقت نکرد.

سپس شورای نگهبان، بار دیگر و این بار در جریان انتخابات ریاست‌ جمهوری دولت هشتم در سال ۸۰ نیز به دلیل اینکه از کارکرد نرم‌افزارهای شمارش آرا اطمینان نداشت با این موضوع مخالفت کرد.

سال ۸۶ نیز شورای نگهبان موافقت کرد برخی از مراحل انتخابات مجلس تنها در ۱۳ شهر به صورت الکترونیکی برگزار شد و سال ۸۸ هم شورای ناظر بر انتخابات، نرم‌افزاری که طراحی شده بود را تایید نکرد.

سال ۹۸ اما بالاخره انتخابات شورایاری‌های شهر تهران که مجری آن شهرداری بود به صورت کاملا الکترونیکی برگزار شد و تبدیل به اولین تجربه موفق برگزاری انتخابات کاملا الکترونیکی در ایران شد.

https://pvst.ir/gyd
علی مومنی
علی مومنیتحریریه

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو