skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

انجمن فین‌تک خواستار تغییر الزامات ابلاغ‌شده برای لندتک‌ها شد

۱۶ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ دی ۱۴۰۲

لندتک و انجمن فین‌تک

انجمن فین‌تک ایران خواستار اصلاح «دستورالعمل الزامات ناظر بر نحوه همکاری موسسات اعتباری با شرکت‌های تسهیلات‌یار» با مشارکت فعالان حوزه لندتک است.

به گزارش پیوست، سایت بانک مرکزی پنجشنبه ۱۴ دی‌ماه «الزامات ناظر بر نحوه همکاری موسسات اعتباری با شرکت‌های تسهیلات‌یار» را منتشر کرد و در آن الزامات به صورت مشخص دریافت کارمزد از سوی لندتک‌ها که در این دستورالعمل با عنوان تسهیلات‌یار از آنها نام برده شده ممنوع شده است. همین امر اعتراض فعالان اکوسیستم لندتک را به دنبال داشته است.

این الزامات درست یک ماه پس از تصویب آن از سوی بانک مرکزی منتشر شده است؛ طبق آنچه در مستند ذکر شده است، این الزامات ۱۵ آذرماه به تصویب رسیده است یعنی درست دو روز بعد از آنکه مصوبه مربوط به نئوبانک‌ها یا شعب دیجیتالی بانکی به تصویب رسیده و ابلاغ شده بود.

طبق آنچه در بیانیه انجمن فین‌تک آمده است: «شرکت‌های تسهیلات‌یار با استفاده از فناوری در سه سال اخیر به بیش از پنج میلیون نفر در اقصی نقاط کشور عزیزمان، با هر سطح درآمدی و از اقشار مختلف جهت دریافت وام و تسهیلات بدون ضامن خدمت‌رسانی کرده‌اند. با این حال، دستورالعمل جدید در سکوت خبری و بدون مشارکت صنفی و درنظر گرفتن ساختار هزینه و مدل کسب‌وکارهای تسهیلات‌یار منتشر شده که این موضوع نگرانی‌های فعالان و کسب‌وکارهای صنعت را از روند ادامه فعالیت افزایش داده است.»

طبق پیش‌بینی‌های انجمن فین‌تک اگر این الزامات و دستورالعمل بانک مرکزی اصلاح نشود و کارمزد خدمات تسهیلات‌یاری مورد توجه قرار نگیرد مسیری ناپایدار و غیرکارآمد را برای ادامه فعالیت این کسب‌وکارها به وجود خواهد آورد. طبق نظر انجمن فین‌تک این تصمیمات شتاب‌زده، اساس وجود نهاد نوپای تسهیلات‌یاری را با مخاطره مواجه کرده و می‌تواند منجر به اختلالات اساسی در این کسب‌وکارها، تعدیل منابع انسانی متخصص و توقف ارائه خدمات شود.

انجمن فین‌تک ایران از مسئولان بانک مرکزی خواست تا با اجرای یک فرایند مشارکتی و شفاف و با در نظر گرفتن نیازها و نظرات تمام فعالان این حوزه درباره این حوزه تصمیم‌گیری کند.

https://pvst.ir/gvn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو