skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

نسرین ابوئی نویسنده میهمان

۱۰ قانون طلایی مدیریت موثر

نسرین ابوئی
نویسنده میهمان

۲۶ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ آذر ۱۴۰۲

اولین قانون طلایی مدیریت موثر

قانون طلایی مدیریت موثر عنوانی مفید و کاربردی برای همه افراد حتی کسانی است که مدیر نیستند. اطلاع از قوانین موثر مدیریتی در انواع فعالیت‌ها برای مدیران و سایر افراد موجب کسب بینش و اتخاذ رویکردهایی خواهد شد که حداکثر سودمندی و بهره‌مندی را به دنبال دارد. زیرا تقریباً هر یک از مسئولیت‌ها در موقعیت‌های گوناگون دارای یک عنصر مدیریتی است.

به گزارش پیوست، استفاده از ۱۰ قانون طلایی مدیریت موثر برای یک مدیر از اهمیت بسیاری برخوردار است. با رعایت این اصول و عمل به آن‌ها روند کاری در محل کار تغییر کرده و شرایط برای بهبود و ارتقا مجموعه و تک تک افراد فراهم می‌شود.

قانون طلایی مدیریت موثر

همکاران و اعضای یک گروه در واقع کسانی هستند که چشم‌انداز و اهداف شما را به واقعیت تبدیل می‌کنند و وظیفه شما به عنوان مدیر این است مطمئن شوید این کار را به طور موثر و مستمر انجام می‌دهند. اما مدیر مؤثر بودن چیزی بیش از این است که کارکنان خود را به کار سخت‌تر یا کارآمدتر سوق دهید. اجبار کارمندان به کارکردن به روشی خاص می‌تواند باعث ایجاد رنجش شده و نتیجه مفیدی را نداشته باشد. در عین حال ملایمت بیش از حد می‌تواند منجر به عادت‌های بد، تنبلی یا بی‌حوصلگی شود. در نهایت هیچ سبک مدیریتی واحد و قابل اتکایی وجود ندارد. چون هر کارمند و شرکت از نظر دیدگاه کارمندان و فرهنگ شرکتی با هم متفاوت است. ولی قوانینی به طور کلی وجود دارد که پیروی از آن‌ها می‌تواند به بهبود شرایط کمک کند. در این مطلب ۱۰ قانون طلایی مدیریت موثر را مرور می‌کنیم.

۱- ثابت قدم باشید

این اولین قانون طلایی مدیریت موثر است و به اجرای بسیاری از قوانین دیگر کمک می‌کند. قبل از این که به دنبال رویکرد مدیریتی موثر باشید، باید ثبات را حفظ کنید. شما باید هر بار که رفتارهای مثبتی  از کارکنان می‌بینید جهت تقدیر و تشویق، به آنان پاداش دهید. همچنین وقتی رفتارهای منفی مشابهی ظاهر می‌شود، باید با استفاده از بازدارنده‌ها از بروز مجدد آن‌ها جلوگیری کنید. در نهایت لازم است با هر یک از اعضای گروه خود با دیدی برابر و هم‌سطح رفتار کنید.

۲- تمرکز بر شفافیت و دقت در ارتباطات

به عنوان دومین قانون طلایی مدیریت موثر نحوه ارتباط شما با گروه می‌تواند موفقیت نهایی شما را تعیین کند. هنگام انتقال دستورالعمل‌ها، جمع‌بندی مجدد جلسات یا صرفاً انجام به‌روزرسانی‌های شرکت برای شفافیت، دقت و کامل بودن ارتباطات خود تلاش کنید. این برای تمامی ارتباطات از جمله ارتباط حضوری، ایمیل یا تماس تلفنی کاربردی است. شفافیت و دقت بهترین راه برای جلوگیری از ارتباط نادرست و ایجاد تعارضات احتمالی است.

تمرکز بر شفافیت و دقت در ارتباطات

۳- هدف کار گروهی را تعیین کنید

اگر می‌خواهید اعضای گروه با هم به صورت موثر و سودمند کار کنند، برای آن‌ها هدف یا مجموعه اهداف مشخصی را تعیین کنید. تعیین اهداف فقط برای یک دپارتمان یا یک فرد، ذهنیت محدودی ایجاد می‌کند و اعضای گروه را مجبور می‌کند که در انزوا فعالیت کنند. در عوض، به همکاران یک هدف واحد بدهید تا با هم کار کنند و الهام‌بخش یکدیگر باشند.

۴- پاداش به کار سخت

به رسمیت شناختن کار سخت و پاداش برای انجام آن چهارمین قانون طلایی مدیریت موثر است. هنگامی که یکی از اعضای گروه شما کاری استثنایی انجام می‌دهد، به او پاداش دهید. این پاداش می‌تواند یک امتیاز خاص، یک جایزه کوچک یا حتی فقط یک تعریف شفاهی باشد. این اقدام را جلوی گروه و دربرابر همه افراد انجام دهید. چنین کارهایی به خود فرد سخت‌کوش احساس خوبی می‌دهد و به بقیه اعضای گروه نشان می‌دهد که انجام کار سخت پاداش به همراه دارد. در اینجا یک بار دیگر قانون اول را یادآوری می‌کنیم. در پاداش‌های خود ثابت قدم باشید تا به عنوان مدیری که میان کارکنانش فرق می‌گذارد شناخته نشوید.

۵- نمونه باشید

شما به عنوان مدیر و رهبر باید از نظر رفتاری الگو باشید. اگر دیر در محل کار حاضر شوید، وقت نشناسی در گروه به یک عادت تبدیل خواهد شد. اگر به راحتی آرامش اعصاب خود را از دست بدهید، دیگران در کنترل احساسات خود دچار مشکل می‌شوند. تلاش کنید تا نمونه ایده‌آل یک کارمند کامل باشید، به خصوص در مقابل اعضای گروه.

 قانون طلایی مدیریت موثر

۶- هرگز با همه یکسان رفتار نکنید

به عنوان یکی دیگر از ده قانون طلایی مدیریت موثر یک لباس برای همه ندوزید. گروه شما متشکل از افرادی با ترجیحات، نقاط قوت، ضعف و ایده‌های منحصر به فرد است. هرگز از یک نوع مشوق برای ایجاد انگیزه، تشویق یا حمایت به همه آن‌ها استفاده نکنید. روی افراد تمرکز کنید و رویکرد خود را متناسب با هر یک سفارشی کنید. این به معنای تفاوت قائل شدن میان همکاران نیست بلکه توجه کردن به توانمندی‌ها و خصوصیات آن‌ها به صورت انحصاری در محیط کار است.

۷- تا حد امکان شفاف بمانید

شفافیت، یکپارچگی شما را به عنوان یک رهبر نشان داده و در میان اعضای گروه اعتماد ایجاد می‌کند. اگر در مورد چیزی دروغ بگویید یا اطلاعاتی را دریغ کنید، روابط خود و احترامی را که به عنوان یک رهبر دارید، به خطر خواهید انداخت.

۸- همه نظرات و ایده‌ها را تشویق کنید

یکی دیگر از ده قانون طلایی مدیریت موثر برخورداری از افرادی است که فعالانه در بحث‌ها شرکت کرده و برای بهبود سازمان تلاش می‌کنند. هرگز یکی از اعضای گروه را به خاطر ابراز نظر محترمانه مورد تنبیه قرار ندهید. حتی اگر این نظر مخالف دیدگاه اصلی شما بوده یا به خوبی در مورد آن فکر نشده باشد. جلوی ابراز نظر کسی را گرفتن باعث رنجیده شدن او و اجتناب افراد از به اشتراک گذاشتن افکار جدیدشان می‌شود.

تشویق کارکنان یکی دیگر از ده قانون طلایی مدیریت موثر

۹- به افراد کمک کنید از کارشان لذت ببرند

برای مفرح کردن محیط کار نیازی به تجهیزات خاص یا لغو الزام لباس‌های فرم ندارید. می‌توانید با عناصر جدیدی مانند ناهار غافلگیرکننده، یک اتاق استراحت اختصاصی یا حتی گفتگوهای معمولی با کارکنان خود، روز کاری را لذت بخش‌تر کنید. به افراد خود کمک کنید از آمدن به سر کار لذت برده و مشتاق حضور در آنجا باشند. در این صورت آن‌ها بهترین کار را انجام خواهند داد.

۱۰- گوش کنید و سوال بپرسید

اگر کسی با سبک مدیریتی شما موافق نیست یا روش هدایت شرکت را دوست ندارد، او را نادیده نگیرید و سعی در ساکت کردن او نداشته باشید. بلکه به او گوش دهید. به علاوه از کل گروه خود سؤال کنید که نظر شما در این مورد چیست؟ چه حسی در مورد آن دارید؟ این گفت‌وگوی باز موجب شناسایی فعالانه مشکلات و همکاری با یکدیگر برای ایجاد یک محیط پویا و سودآور می‌شود. همچنین باعث می‌شود که کارکنان احساس کنند که دیده شدند و تلاش‌های آن‌ها مورد تایید مجموعه قرار گرفته است.

این قوانین فضای زیادی را برای اعمال «برند» شخصی رهبری و مدیریت باز باقی می‌گذارد. در واقع این ۱۰ قانون طلایی مدیریت موثر به عنوان حقایق اساسی، ملاحظات و اصولی در نظر گرفته می‌شود که بر نقش مدیریت حاکم است. بنابراین آن‌ها را یک دستورالعمل دقیق برای موفقیت در نظر نگیرید. بلکه علاوه بر اصول خود، به این اصول وفادار بمانید و گروه خود را در محیطی پربار، پویا و سودآور متحد نگه دارید.

 

منبع: entrepreneur

 

https://pvst.ir/gnh

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو