skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزارت ارتباطات موظف به تشکیل سازمان نوآوری، هوشمندسازی و امنیت شد

میثم قاسمی تحریریه

۳ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

©عکس: خانه ملت

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی و تصویب برنامه هفتم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را موظف کردند تا پایان سال اول این برنامه، معاونت یا مرکز یا سازمان نوآوری، هوشمندسازی و امنیت را ایجاد کند. این نهاد جدید با هدف تامین امنیت فضای مجازی ایجاد خواهد شد.

به گزارش پیوست، در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۳ آبان) نمایندگان مجلس با بندهای الف و ب ماده ۱۰۷ لایحه برنامه هفتم توسعه موافقت کردند که براساس بند الف، مؤسسات دولتی موظف شدند مراکز داده اصلی و پشتیبان خود را به زیرساخت یکپارچه ابری دولت هوشمند متصل کنند و براساس بند «ب» وزارت ارتباطات موظف به ایجاد نهادی جدید با هدف تامین امنیت فضای مجازی شد.

براساس بند «الف» ماده ۱۰۷، به منظور هوشمندسازی و تحقق دولت الکترونیکی، وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی موظف شدند مراکز داده اصلی و پشتیبان خود را به زیرساخت یکپارچه ابری دولت هوشمند متصل کنند.

مقرر شد آیین‌نامه اجرایی این بند، مشتمل بر اتصال دستگاه‌های مذکور و انتقال داده دستگاه‌های زیرمجموعه قوه مجریه و نیز انتقال داده سایر دستگاه‌ها  در صورت موافقت آنها و زمان‌بندی و شیوه انجام آن توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری وزارت اطلاعات ظرف سه ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسد.

براساس تبصره یک این بند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است تا پایان سال اول برنامه با اولویت استفاده از الگوی مشارکت عمومی- خصوصی نسبت به ایجاد، تقویت و استقرار زیرساخت یکپارچه ابری دولت هوشمند اقدام کند. در تبصره دو، سازمان انرژی اتمی، وزارت اطلاعات و نیروهای مسلح از شمول حکم این بند، مستثنی شده‌اند.

در برند «ب» ماده ۱۰۷ نیز وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده است با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی از محل تجمیع مأموریت، ساختار و نیروی انسانی واحدهای فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی، مرکز نوسازی و تحول اداری، مراکز تحقیق و توسعه و عناوین مشابه، نسبت به ایجاد معاونت یا مرکز یا سازمان «نوآوری، هوشمندسازی و امنیت» متناسب با مأموریت هر یک از دستگاه‌های اجرایی کشور تا پایان سال اول برنامه اقدام کند.

روز گذشته (۲ آبان) نمایند با تصویب بند «الف» ماده ۱۰۳ برنامه توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را موظف کردند با همکاری وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه و سازمان پدافند غیرعامل، نسبت به ارائه خدمات امن‌سازی و ارزیابی و رتبه‌بندی سالانه امنیت سایبری دستگاه‌های اجرایی اقدام کند.

https://pvst.ir/g7n
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو