skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آمازون دستیار صوتی الکسا را به هوش مصنوعی مولد مجهز کرد

۳۱ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

آمازون هم با معرفی الکسای جدید به قطار هوش مصنوعی پیوست. در دمویی که روز چهارشنبه از سوی این شرکت منتشر شد، دیو لیمپ، مدیر در شرف بازنشستگی بخش دستگاه‌های آمازون، بدون تکرار کلمه الکسا یک مکالمه طولانی با دستیار صوتی آمازون دارد.

به گزارش پیوست به نقل از وال‌استریت ژورنال، الکسا با استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند در صورت درخواست کاربر فیلم پیشنهاد دهد و کارهای خانه هوشمند را به دست بگیرد. این ابزار دیگر به دستور‌های از پیش تعیین شده محدود نیست. همچنین پاسخ‌های الکسا نیز طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

قابلیت‌های جدید دستیار صوتی از پاییز امسال با همان محصولات Echo و Fire TV سابق به خانه‌ها می‌آید.

اقدام این غول تکنولوژی فراتر از یک جو صنعتی است و آمازون در تلاش است به گونه جدیدی با مشترکان خود ارتباط بگیرد.

دستگاه‌های Echo مجهز به الکسا یکی از محبوب‌ترین اسپیکر‌های هوشمند جهان هستند. لیمپ می‌گوید مشتریان حدود یک میلیارد دستگاه را خریداری کرده یا به الکسا متصل کرده‌اند.

اما ابزارهای فوق‌هوشمند شرکت‌هایی مثل اوپن‌ای‌آی، تهدید بزرگی برای آمازون به حساب می آیند. این چت‌بات‌ها به جای پاسخ ساده به سوالات، روی مکالمه تمرکز دارند و پاسخ‌های پیچیده ای ارائه می‌کنند.

یک دستیار فرا انسان

لیمپ می‌گوید آمازون ۱۰ سال برای تولید یک «دستیار فرا انسان» زمان گذاشته است و «با هوش مصنوعی مولد، حالا این کار ممکن است.»

دنیل راوش، نایب‌رئیس الکسا و Fire TV در آمازون، در یک دموی Fire TV از این دستیار درخواست کرد که «چند فیلم اکشن برایم پیدا کن» و در ادامه گفت «آنهایی را نشانم بده که نیازی به پرداخت پول نداشته باشم.» درنتیجه لیستی از فیلم‌هایی ارائه شد که پیش از این اشتراک آنها را خریده بود.

مدیر دیگری در ادامه یک مثال دیگر ارائه کرد: «تلویزیون را روشن کن، نور هال را مثل شف شمالی کن و ناهار خوری را تمیز کن.» در حالی که نسخه قدیمی الکسا هم می‌تواند بخشی از این دستورها را اجرا کند، اما بخش دیگری نیازمند توضیح اضافه است که هوش مصنوعی مولد آن را ممکن می‌کند.

اما برای دستیار‌های صوتی، یکی از مشکلات اصلی سرعت انجام کار است. وقتی افراد چیزی را در چت‌جی‌پی‌تی یا بینگ تایپ می‌کنند، تاخیر در ارائه پاسخ شاید چندان به چشم نیاید، زیرا پاسخ این چت‌بات‌‌ها روی صفحه تایپ می‌شود. اما در حالتی که یک مکالمه زبانی با روبات دارید، این وقفه به چشم می آید.

آمازون می‌گوید برای کاهش این وقفه یا همان «لتنسی» تلاش فراوانی کرده است.

روان کوران، تحلیلگر شرکت مشاوره فارستر که حوزه هوش مصنوعی مولد را پوشش می‌دهد، می‌گوید: «این موضوع کاربرد‌های زیادی که در یک دهه گذشته تصور می‌کردیم را برای خانه‌ متصل ممکن می‌کند.»

چارچوب و محدودیت‌ها

آمازون می‌گوید محصول این شرکت چارچوب‌ها و محدودیت‌هایی دارد و با اینکه می‌توانید چیزهایی مثل شعر و داستان یا خلاصه خبر را از آن بخواهید اما محدودیت‌هایی برای ارائه اطلاعات اشتباه در نظر گرفته شده.

افزون بر این، از آنجایی که این ابزار بیشتر برای خانه‌های هوشمند استفاده می‌شود، برداشت اشتباه الکسا هم ممکن است مشکل‌ساز شود. مثلا یک فهم اشتباه کافی است تا الکسا نیمه‌شب درب انبار را بازکند. به همین دلیل آمازون در حال حاضر میزان قدرت این ابزار را محدود کرده و نسخه اولیه امکان دسترسی به قفل‌های هوشمند، در انبار و سیستم‌های امنیتی را ندارد. این امکانات بعدا اضافه می‌شوند.

 

https://pvst.ir/fye

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو