skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی: استارت‌آپ‌ها باید معضلات اجتماعی را حل کنند

سمانه سمیع تحریریه

۱ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رئیس و عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی محمدصادق خیاطیان یزدی معتقد است استارت‌آپ‌ها و ایده‌های اجتماعی می‌توانند مشکلات و معضل‌های اجتماعی را حل کنند و می‌توان از راه‌حل‌های نوآورانه برای کمک به مشکلات اجتماعی استفاده کرد.

به گزارش پیوست، محمدصادق خیاطیان رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست اولین دوره جایزه نوآوری اجتماعی شعار این دوره را «جریان بهبود نوآورانه زندگی » عنوان کرد و گفت: استارت‌آپ‌های دانش‌بنیان نقش زیادی در بهبود شرایط اجتماعی و زندگی روزمره افراد داشته‌اند و نمی‌توان منکر نقش آفرینی مثبت آنها در جامعه شد. ما در تلاشیم تا با برگزاری این دوره بتوانیم از راه‌حل‌های نوآورانه برای کمک به حل مسائل اجتماعی استفاده کنیم و راه‌حل‌ها را در مسائل حوزه اجتماعی تعمیم دهیم.
او ادامه داد گرچه نهادهای مالی رکن مهمی در نوآوری‌های اجتماعی دارند اما توسعه فرهنگ مشارکت و ایجاد فرصتی برای بیان ایده‌های خلاقانه می‌تواند در این راه کارگشا باشد و اگر ایده‌های خوب پیدا شود مسلما سرمایه‌گذار، منابع مالی و راه‌های تامین منابع مالی جمعی و غیره پیدا می‌شود. او به نقش سازمان‌ها در تامین منابع برای ایده‌های خلاقانه هم اشاره کرد و گفت: تمام کشورهای پیشرفته از ایده‌ها و طرح‌های خوب حمایت کرده‌اند و این حمایت از طریق بنگاه‌ها و کسب و کارهای بزرگتر هم تامین شده است.

بنگاه‌های سودآور باید به مسئولیت‌های اجتماعی توجه کنند

روح‌الله حمیدی مطلق موسس شتاب‌دهنده نوآوری اجتماعی همنوع و رئیس شورای علمی جایزه نوآوری اجتماعی هم در ادامه به نقش بنگاه‌های تجاری و مسئولیت‌های اجتماعی آنها اشاره کرد و گفت: هر بنگاه سودآور باید به آثار بیرونی کسب و کار خود نیز توجه داشته باشد و میزان تعهد خود به جامعه را مد نظر قرار دهد و از خود بپرسد آیا به اندازه کافی در راستای منابع عمومی کار می‌کنند و حرکت آنها به چه سمتی است.

جامعه ایرانی از صدها سال قبل به کمک به همنوع و فرهنگ کمک‌رسانی معروف بوده است و همین مشارکت می‌تواند مسائل کشور را حل کند. دولت‌‌‌ها در اغلب کشورها نقش تنظیم‌گر و تسهیل‌گر را دارند و تامین منابع از سمت شرکت‌ها، بخش خصوصی و افراد تامین می‌شود. ما در ایران مسائل زیادی داریم، مسئله آب، محیط زیست، مشکلات در حوزه اجتماعی داریم لزوما با بودجه دولت قابل حل نیست و نمی‌توان با دیدگاه قبلی مسائل را حل کرد.

ثبت نام تا سی آبان ادامه دارد

محمد رسولی مدیرعامل خانه خلاق و نوآوری دال و دبیر جایزه نوآوری هم در این باره گفت: ایده جایزه نوآوری اجتماعی از بررسی کمبودها در این زمینه آغاز شد ما در دنیای کارآفرینی و حوزه سرمایه‌گذاری خلا در این حوزه را به خوبی درک کرده بودیم. این ایده حاصل پژوهش دوساله است و یک جایزه استاندارد جهانی است که ما را به اهداف کارآفرینی و جامعه محوری نزدیک می‌کند.

این دوره در چهار حوزه محصول، کسب و کار، فرآیند و زیست بوم طرح‌ها را می‌پذیرد. رسولی همچنین در پاسخ به پیوست مبنی بر پذیرش طرح‌ها توضیح داد: رده سنی در این دوره وجود ندارد و از کلیه طرح‌های دانشجویی، دانش‌آموزی و غیره که بتوانند ایده خود را در قابل اجرایی مطرح کنند استقبال می‌شود. افراد باید اطلاعات خود را تا پیان آبان ۱۴۰۱ در سایت ثبت نام کنند و از آذرماه غربالگری ایده‌ها آغاز می‌شود. شعار این رویداد بهبود جریان نوآورانه زندگیست و در تلاشیم این شعار را تحقق بخشیم.

اولین دوره جایزه نوآوری اجتماعی با هدف جذب مشارکت‌های اجتماعی و انتخاب برترین ایده‌ها و طرح‌های حوزه اجتماعی از امروز یکم شهریور ماه ۱۴۰۲ آغاز شد و تا ۳۰ آبان ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

https://pvst.ir/fqv
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو