skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دستیار هوش مصنوعی گوگل توصیه‌های مهم برای زندگی در اختیارتان می‌گذارد

۲۵ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

گوگل در حال کار روی ابزارهای جدیدی است که هوش مصنوعی را به بخش‌های مختلف زندگی ما وارد می‌کنند. در صورت عرضه این ابزارها، AI می‌تواند کارهایی مثل آموزش، برآورد موقعیت و ارائه پیشنهاد براساس آن، برنامه‌ریزی و ایده‌پردازی را برعهده بگیرد. این در حالی است که متخصصان گوگل پیش از این در جلسه‌ای با مدیران این شرکت درمورد خطرات هوش مصنوعی و نقش بیش از حد آن در زندگی ما هشدار داده‌اند.

به گزارش پیوست، گوگل چندی پیش توسعه هوش مصنوعی را به اولویت خود برای رقابت با مایکروسافت و اوپن‌ای‌آی تبدیل کرد.

در ماه آوریل، بخش جدیدی به نام گوگل دیپ‌مایند از ترکیب دیپ‌مایند در لندن (آزمایشگاه هوش مصنوعی که پیشتر به مالکیت گوگل در آمده بود) و Brain، بخش هوش مصنوعی گوگل در سیلیکون‌ولی پدید آمد.

حال پس از چهار ماه این دو گروه که به یک واحد یکپارچه تبدیل شده‌اند، ابزارهای جدیدی را آزمایش می‌کنند که می‌تواند هوش مصنوعی مولد، قلب تپنده ابزارهایی مثل ChatGPT و بارد، را به یک استاد و مشاور زندگی تبدیل کند.

مستندات و محتوایی نیویورک تایمز بررسی کرده نشان می‌دهد، گوگل دیپ‌مایند در حال کار روی ابزاری است که حداقل ۲۱ نوع وظیفه شخصی و حرفه‌ای، از جمله ارائه توصیه برای زندگی، ایده‌‌ پردازی، کمک به برنامه‌ریزی و تدریس خصوصی، را در بر می‌گیرد.

پروژه مذکور مدرک دیگری است که نشان می‌دهد گوگل به دنبال پیشتازی هرچه سریع‌تر در حوزه هوش مصنوعی است و در همین راستا، بیشتر از گذشته به سیستم‌های هوش مصنوعی و نقش‌ آنها در وظایف حساس اعتماد می‌کند.

با توجه به قابلیت‌های فوق، می توان گفت گوگل رویکرد محتاطانه خود نسبت به هوش مصنوعی را کنار گذاشته است. این در حالی است که ارائه‌ای در ماه دسامبر به مدیران گوگل نشان می‌دهد متخصصان امنیت هوش مصنوعی این شرکت درمورد خطر وابستگی احساسی بیش از حد مردم به چت‌بات‌ها هشدار داده‌اند.

با وجود پیشتازی گوگل در تکنولوژی هوش مصنوعی، عرضه ChatGPT از شرکت اوپن‌ای‌آی تقریبا موفقیت این شرکت را تحت الشعاع قرار داد و غول‌های تکنولوژی و استارت‌آپ‌ها برای سلطه بر صنعت هوش مصنوعی وارد رقابت شدند.

از این رو، گوگل ۹ ماه گذشته را صرف رقابت نزدیک با اوپن‌ای‌آی و مایکروسافت، حامی بزرگ این استارت‌آپ کرده است و علاوه بر عرضه چت‌باتی به نام بارد، به تقویت سیستم‌های هوش مصنوعی و استفاده از این تکنولوژی در محصولات موجود، از جمله موتور جستجو و جی‌میل، پرداخته است.

به گفته افراد مطلع از پروژه که به شرط گمنامی در این باره صحبت‌ کرده‌اند، شرکت Scale AI، یکی از پیمانکاران گوگل دیپ‌مایند، کارکنانی را به آزمایش توانمندی‌های هوش مصنوعی گوگل  اختصاص داده است. در بین این کارکنان، ۱۰۰ متخصص با مدرک دکتری در رشته‌های مختلف حضور دارند و افرادی هم به بررسی پاسخ‌های چت‌بات می‌پردازند.

علاوه بر قابلیت‌های کلی هوش مصنوعی، کارکنان در حال آزمایش توان این دستیار در پاسخ به سوالات صمیمانه‌ای هستند که چالش‌های زندگی مردم را در بر می‌گیرد.

گوگل نمونه‌ای از یک پرامپت ایده‌آل را در اختیار کارکنان گذاشته و قرار است در آینده امکان چنین سوالاتی برای کاربران فراهم شود: «یکی از دوستان خیلی نزدیک من زمستان ازدواج می‌کند. او هم اتاقی کالج و یکی از ساقدوشان عروسی من بود. خیلی دوست دارم در جشن عروسی‌ او حضور داشته باشم، اما پس از ماه‌ها تلاش برای پیدا کردن کار، هنوز شغلی پیدا نکرده‌ام. عروسی او در قالب تفریحی و گردشی است و من در حال حاضر توان مالی خرید بلیط یا هتل را ندارم. چطور به او بگویم که نمی‌توانم به عروسی بیایم؟»

افزون بر این، امکان ایده‌پردازی این پروژه می‌تواند در آینده پیشنهاداتی را وابسته به شرایط در اختیار کاربران بگذارد. تدریس خصوصی می‌تواند مهارت‌های جدیدی را به شما یاد بدهد یا مهارت‌های قبلی را تقویت کند و قابلیت برنامه‌ریزی هم می‌تواند بودجه مالی مشخص کند و برنامه غذایی یا ورزش بچیند.

با این حال، متخصصان امنیتی گوگل در ماه دسامبر هشدار داده‌اند که پذیرش توصیه‌های هوش مصنوعی ممکن است باعث «آسیب به بهداشت و سلامت» و «از بین رفتن عاملیت» فرد شود. آنها همچنین می‌گوید، کسانی که بیش از حد به تکنولوژی وابسته می‌شوند شاید آن را هوشیار تلقی کنند. گوگل در ماه مارس و پس از عرضه چت‌بات هوش مصنوعی بارد گفته بود که این چت‌بات از ارائه توصیه‌های درمانی، مالی یا حقوقی منع شده است. بارد برای کسانی که با مشکلات ذهنی دست و پنجه نرم می‌کنند، منابع سلامت ذهن را پیشنهاد می‌دهد.

با این حال این ابزارها هنوز در مرحله ارزیابی هستند و شاید هیچگاه به مرحله عرضه نرسند.

یکی از سخنگویان گوگل دیپ‌مایند می‌گوید: «ما مدت ها است با شرکای مختلفی برای ارزیابی تحقیقات و محصولات گوگل همکاری داریم که گام مهمی در ساخت تکنولوژی ایمن و مفید است. ارزیابی‌های زیادی در آن واحد انجام می گیرد. اما مثال‌هایی که به صورت جداگانه از داده‌های ارزیابی استخراج شده‌اند، نماینده خوبی برای نقشه راه محصولی ما نیستند.»

همچنین، نیویورک تایمز پیش از این هم در ماه جولای گزارش داده بود که گوگل در حال کار روی یک کمک روزنامه‌نگار است. ابزاری که در تولید مقالات جدید، بازنویسی و پیشنهاد تیتر به روزنامه‌نگاران کمک می‌کند. این شرکت نرم‌افزار مذکور را که Genesis نامگذاری شده برای نیویورک تایمز، واشنگتن پست و نیوزکورپ، شرکت مادر وال‌استریت ژورنال، به نمایش گذاشته است.

علاوه‌بر این، گوگل دیپ‌مایند در حال ارزیابی ابزارهایی است که هوش مصنوعی را به محل کار می‌آورد و توانمندی‌هایی مثل تولید متن علمی، خلاق و حرفه‌ای را در بر می‌گیرد. این ابزار‌ها امکان شناسایی الگو‌ و استخراج داده از متن را نیز دارند. درنتیجه این ابزارها برای کارکنان دانش‌محور در صنایع و رشته‌های مختلف کاربرد دارد.

ارائه ماه دسامبر متخصصان امنیت هوش مصنوعی گوگل که به رویت نیویورک تایمز رسیده نشان می‌دهد که این متخصصان درمورد خطرات اقتصادی هوش مصنوعی هشدار داده و می‌گویند چنین ابزاری باعث می‌شود تا مهارت نویسندگان نابود شود.

علاوه بر این، ابزارهای دیگری در صف آزمایش هستند که می‌توانند بحث را نقد کرده و یا نمودار‌ها را توضیح دهند، امتحان ترتیب دهند و پازل کلمه و اعداد طراحی می‌کنند.

یکی از پرامپت‌های پیشنهادی گوگل برای آموزش دستیار هوش مصنوعی نشان می‌دهد که توانایی‌های این تکنولوژی با چه سرعتی در حال پیشرفت هستند: «مقاله‌ای که در زیر جاگذاری کردم را خلاصه کن. برای من بخش توانایی‌هایی که انسان دارد و به باور آنها هوش مصنوعی قادر به کسب آن نیست، اهمیت ویژه‌ای دارد.»

https://pvst.ir/fp1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو