skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

سینا حسن‌زاده نویسنده میهمان

مقایسه Chatgpt و گوگل بارد: کدام بهتر است؟

سینا حسن‌زاده
نویسنده میهمان

۳ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۹ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲ مرداد ۱۴۰۲

مقایسه Chatgpt و گوگل بارد شاید در ظاهر کمکی به استفاده از این دو هوش مصنوعی نکند اما واقعیت این استکه هر یک از آنها برای کاربردهای مشخصی مناسب‌تر هستند. زمانی که شرکت Open AI، هوش مصنوعی مولد خود در ابزاری به نام چت GPT به‌کار گرفت، در مدت زمان کوتاهی بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر جذب کرد. شرکت‌های بزرگی مانند ادوبی و مایکروسافت نیز بلافاصله برنامه‌های خود را در حوزه هوش مصنوعی راه‌اندازی کردند.

چت‌بات بارد پاسخ آنی و نسبتا عجله‌ای گوگل به تغییرات حوزه هوش مصنوعی و خصوصا رقیب مستقیم خود، چت چی‌پی‌تی، بود. یکپارچگی با جیمیل و فرزند گوگل بودن از مزایای بارد است که آن را به دشمن درجه یک و قدرتمند فرزند Open AI بدل می‌کند.

برای استفاده از بارد می‌توانید مطلب آموزش استفاده از هوش مصنوعی گوگل و برای استفاده از Chatgpt مطلب آموزش استفاده از ربات هوش مصنوعی ChatGpt  را بخوانید.

مقایسه مختصر Chatgpt و گوگل بارد

مقایسه دو هوش مصنوعی Chatgpt و گوگل بارد را در یک نگاه ببینید:

 

مشخصات

ChatGPTGoogle Bard

اندازه مدل

۱۷۵ میلیارد پارامتر۱.۵۶ تریلیون پارامتر

داده‌های آموزشی

متن و کد از اینترنتمتن و کد از اینترنت و همچنین از گوگل سرچ
قابلیت‌هامی‌تواند متن تولید کند، زبان‌ها را ترجمه کند، انواع مختلف محتوای خلاقانه بنویسد و به سؤالات شما به روشی آموزنده پاسخ دهدمی‌تواند متن تولید کند، زبان‌ها را ترجمه کند، انواع مختلف محتوای خلاقانه بنویسد و به سؤالات شما به روشی آموزنده پاسخ دهد
محدودیت‌هامی‌تواند متنی تولید کند که نادرست یا گمراه‌کننده باشدمی‌تواند متنی تولید کند که نادرست یا گمراه‌کننده باشد
وضعیتهنوز در حال توسعه استهنوز در حال توسعه است
دسترسیاز طریق وب سایت OpenAI در دسترس استاز طریق وب سایت Google Bard در دسترس است
سازندهOpen AIگوگل
مدل زبانیبنا به نسخه مدنظر، مدل تغییر یافته اختصاصی از GPT 3 یا GPT 4مدل زبانی Pathways
منابع دادهجی‌پی‌تی با مجموعه داده‌های عظیم متنی شامل Common Crawl، ویکی‌پدیا، کتاب‌ها، مقالات، اسناد و اطلاعات اینترنت آزاد محدود به سال  ۲۰۲۱ آموزش دیده‌است. چت جی‌پی‌تی پلاس به جستجوی وب با استفاده از بینگ هم دسترسی دارد.گوگل بارد با اینفینی‌ست که شامل Common Crawl، ویکی‌پدیا، اسناد و مکالمات و دیالوگ‌های سراسر وب آموزش دیده‌است. گوگل بارد در لحظه می‌تواند اینترنت را برای یافتن جدیدترین پاسخ به سوالات شما جستجو کند.
قیمتChatGPT رایگان است.
هزینه خرید اشتراک ماهیانه چت GPT پلاس ۲۰ دلار است.
بارد برای کاربرانی که به آن دسترسی دارند رایگان است.

مقاله مفصل زیر، ابعاد مختلف این دو هوش مصنوعی را برای شما بازتر می‌کند:

این مطالب را هم بخوانید:
مقدمه‌ای بر مبانی هوش مصنوعی، هر آنچه برای شروع باید بدانید 
راهنمای استفاده از هوش مصنوعی مایکروسافت بینگ برای تولید متن و عکس رایگان 
بهترین سایت‌های هوش مصنوعی تبدیل متن به تصویر 
راهنمای استفاده از هوش مصنوعی Midjourney؛ ربات هنرمند طراح 
چگونه پرامپت برای هوش مصنوعی بنویسیم، اصول مهندسی پرامپت 
۲۲ افزونه برتر هوش مصنوعی ChatGPT برای مرورگر گوگل کروم 

فناوری به‌کار رفته در Bard و ChatGPT

هردو هوش مصنوعی پر سروصدای این روزها از پردازش زبان طبیعی (NLP) استفاده می‌کنند؛ اما به دو شکل متفاوت! در NLP، کاربر درخواست یا پرامپت خود را می‌نویسد و چت‌بات پاسخی شبیه به انسان تولید می‌کند.

چت‌بات‌ها به مدل‌های زبانی بزرگی (LLMs) تکیه دارند که برای انجام وظایف پردازش زبان طبیعی طراحی شده‌اند. LLMها نوعی مدل یادگیری ماشین هستند که در دو چت‌بات پیش رو فرق می‌کنند:

 • گوگل بارد: غول موتور جستجوی آمریکایی در نسخه اولیه بارد، مدل LaMDA را استفاده کرد. سپس، مدل زبانی Pathways (PaLM 2) خود را در هوش مصنوعی‌اش به‌کار برد تا بتواند براساس نتایج جستجوی گوگل، پاسخی در لحظه و به‌روز بدهد.
  به گفته گوگل، مدل زبانی PaLM 2، به‌روزرسانی اساسی بوده که نویسندگی خلاق، مهارت کدنویسی و حل مسئله ریاضی را بهبود داده و پشتیبانی از زبان‌های کره‌ای و ژاپنی را اضافه کرده‌است. شیوه کار بارد، آن را تبدیل به ابزاری قدرتمند برای تحقیق و ریسرچ می‌کند.
 • چت جی‌پی‌تی: از سوی دیگر، شرکت OpenAI مدل Generative Pre-training Transformer 3 (GPT3) را برای کاربران عادی در قلب هوش مصنوعی خود قرار داده‌است. GPT3.5 و  4 سوخت اولیه چت‌بات‌های مختلف هوش مصنوعی بوده‌اند، اما یکی از مشکلات اساسی‌شان محدودبودن دیتاست به سال ۲۰۲۱ است.
  مشترکان پولی چت جی‌پی‌تی به GPT4 دسترسی دارند که دیتاست به‌روزتر، اطلاعات زنده و پردازش تصاویر را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. چت جی‌پی‌تی با اینکه از نتایج جستجوی بینگ هم بهره می‌برد، اما ابزار بهتری برای تولید متن و نویسندگی به‌شمار می‌رود.

چت جی‌پی‌تی و داده‌های آموزشی

Chat GPT محصول آزمایشگاه هوش مصنوعی Open AI واقع در سان فرانسیسکو است که دو ماه پس از عرضه عمومی به ۱۰۰ میلیون کاربر دست یافت. فناوری پشت نسخه رایگان چت جی‌پی‌تی یعنی GPT 3.5 با مجموعه داده‌های عظیمی از متون اینترنتی آموزش دیده است.

یکی از محبوب‌ترین مجموعه داده‌ها Common Crawl نام دارد که ۶۰ درصد از بار dataset کلی GPT 3.5 را به دوش می‌کشد. چندین پتابایت داده شامل داده صفحات وب، متن‌ها و متادیتاهای استخراج‌شده و حتی آدرس وبسایت‌هایی که هرروز سر می‌زنید در کامن کراول جا خوش کرده‌اند. کمی ترسناک است، نه؟

همانطور که گفتیم، ۶۰ درصد داده‌های چت جی‌پی‌تی مربوط به کامن کرال است. ۲۲ درصد از WebText2، هشت درصد از Books1، هشت درصد دیگر از Books2 و سه درصد هم از ویکی‌پدیا بقیه مجموعه داده‌های GPT را تشکیل می‌دهند.

گوگل بارد و داده‌های آموزشی

بارد پاسخ گوگل به محبوبیت چت جی‌پی‌تی بود که عجله‌ای آماده و معرفی شد. گوگل بارد اوایل در دسترس همگان هم قرار نداشت. مزیت بزرگ Brad این است که به اینترنت دسترسی دارد و مانند رقیبش، به محدودیت داده مبتلا نیست.

مدل زبانی اولیه گوگل بارد، LaMDA، مختص سیستم‌های دیالوگ محور مانند فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی ساخته شده‌بود. مدل جدید این هوش مصنوعی، PaLM نام دارد که برای تسک‌های تولید زبان در مقیاس بزرگ طراحی شده‌است. دیتاست هردو تقریبا مشابه است.

گوگل مانند GPT موضع شفافی درباره مجموعه داده‌هایش ندارد اما می‌توان گفت که ۵۰ درصد داده‌های گوگل بارد از فروم‌ها و شبکه‌های اجتماعی و متن‌های دیالوگی استخراج شده‌اند. ۱۲.۵ درصد از کامن کراول، ۱۲.۵ درصد دیگر از ویکی‌پدیا، ۶.۲۵ درصد از اسناد انگلیسی زبان و ۶.۲۵ درصد دیگر از اسناد غیر انگلیسی زبان بقیه دیتاست‌های مدل زبانی Bard را تشکیل می‌دهند.

پارامتر مدل بارد و چت جی‌پی‌تی چقدر است؟

پارامترها در مدل زبانی مانند دستگیره یا اهرمی هستند که وظیفه تنظیم کردن داده‌های آموزشی با درخواست شما را دارند. هرچه تعداد پارامترها بیشتر باشد، انعطاف‌پذیری مدل زبانی برای هندل‌کردن پیچیدگی‌های زبان طبیعی بالاتر می‌رود. GPT و بارد در به‌روزرسانی‌های خود در این مدت کوتاه شانه به شانه یکدیگر برای ارتقای پارامترهای مدل خود پیش رفته‌اند.

GPT 1 یکصد و بیست میلیون، GPT 2 یک و نیم میلیارد، GPT 3 یکصدوهفتادوپنج میلیارد و GPT 4 براساس تخمین‌ها بیش از یک تریلیون پارامتر در مدل زبانی خود دارند. مدل زبانی اولیه بارد براساس ۱۳۷ میلیارد پارامتر آموزش دید ولی مدل بعدی بارد یعنی PaLM مقیاس خود را به ۵۴۰ میلیارد پارامتر رساند.

چطور به چت جی‌پی‌تی و گوگل بارد دسترسی داشته باشیم؟

قبل از آنکه به سراغ بررسی ریزبینانه دو رقیب سرسخت برویم، باید ببینیم چطور می‌توان از این دو هوش مصنوعی استفاده کرد:

 • شما تنها با رفتن به سایت شرکت OpenAI و ساخت حساب کاربری به چت GPT دسترسی خواهید داشت. همانطور که اشاره کردیم، نسخه رایگان چت‌بات محدود به مدل قدیمی‌تر GPT 3.5 است.
 • گوگل بارد تنها در برخی کشورها دردسترس است که کشورها اروپایی و کانادا جزوشان نیستند. شما با جی‌میل قدیمی یا تازه ساخته‌شده خود در سایت گوگل بارد می‌توانید ثبت‌نام کنید. محدودیت ثبت‌نام از کشورهای مخصوص ممکن است با VPN دورزدنی باشد. برای دور زدن تحریم‌های گوگل و Chatgpt می‌توانید مطلب دور زدن تحریم گوگل و سرویس‌های خارجی را بخوانید.

مقایسه چت GPT و گوگل Bard از نظر تجربه کاربری (UX)

چت جی‌پی‌تی در برابر گوگل بارد از نظر تجربه کاربری مانند انسان نخستین روبروی انسان امروزی است. آنچه در رابط کاربری بارد می‌بینید، جز زیبایی، متن‌های قالب‌بندی‌شده‌ای است که اسکن‌کردن را در مقایسه با متن زمخت رقیب بسیار ساده‌تر می‌کند. همچنین، امکان ویرایش سوالی که پرسیده‌اید و آماده‌کردن ۳ پاسخ مختلف برای آن توسط گوگل فقط باعث دوست‌داشتنی‌ترشدن این هوش مصنوعی می‌شود.

چند پاسخ در گوگل بارد

هر جوابی که در بارد تولید می‌شود دارای دکمه Google it است که بررسی منابع استفاده‌شده را تسهیل می‌کند. یکپارچگی هوش مصنوعی با گوگل ورک اسپیس سبب می‌شود تا بتوانید پاسخ‌های آن را به‌راحتی روی جیمیل و گوگل داکس آپلود کنید.

دکمه Google it

نکته‌ای که می‌تواند گوگل بارد را از چشم بیندازد و کاربردپذیری‌اش را به چالش بکشد، ذخیره‌نکردن مکالمه‌های قبلی با کاربر است.

چت جی‌پی‌تی در مقابل، همه درخواست‌های قبلی‌تان را در نمایشگر کناری نشان می‌دهد. شما حتی می‌توانید پرسش‌هایتان را با دوستان و همکاران به‌اشتراک بگذارید تا تجربه کارگروهی بهتری داشته باشید.

اشتراک گذاری لینک چت

زمانی که دوست شما روی لینک ارسالی‌تان کلیک کند، تمام مکالمه شما به رابط کاربری چت GPT او منتقل می‌شود. بدین ترتیب، او می‌تواند همه چت‌های خنده‌دار، پرامپت‌های دقیق و چیزهای دیگر شما را ببیند. بهتر از همه، دوستتان می‌تواند مکالمه شما را با هوش مصنوعی ادامه دهد!

مقایسه چت جی‌پی‌تی و گوگل بارد از نظر دقت (Accuracy)

اصلی‌ترین موردی که هر کاربری در استفاده از هوش‌های مصنوعی به آن توجه می‌کند، دقت پاسخ‌هایی است که به سوالات ما می‌دهد. بگذارید روراست باشیم؛ هردو چت‌بات مدنظر ما منطق نسبتا ضعیفی دارند. به‌سختی می‌توانند استدلال کنند و دلیل بیاورند. برای مثال، سوال زیر از گوگل بارد پرسیده شده:

منطق در گوگل بارد

برهان و منطق را که کنار بگذاریم، اکثر اوقات دقت پاسخ هوش مصنوعی به نحو سوال‌کردن و پرامپت‌نویسی شما هم بستگی دارد. همین مسئله مقایسه Chatgpt و گوگل بارد را دشوار می‌کند.

نسخه رایگان Chat GPT محدود به اطلاعات سال ۲۰۲۱ است، اما گوگل چنین مشکلی ندارد. مثلا، اگر درباره جام جهانی ۲۰۲۲ قطر سوالی بپرسید، بارد پاسخ دقیق و کاملی می‌دهد:

پاسخ بارد درباره جام جهانی قطر

در عین حال، چت جی‌پی‌تی به نقص خود اعتراف کرده و عذرخواهی می‌کند:

پاسخ چت جی پی تی درباره جام جهانی قطر

از آن‌جایی که بارد برای پاسخ‌دادن به پرسش‌های کاربر، منابع و نتایج اینترنت را در لحظه جستجو و خلاصه‌سازی می‌کند، ابزار بهتری برای تحقیق به‌شمار می‌رود. مزیت چت بات گوگلی اینست که دیگر نیاز نیست روی نتایج مختلف کلیک و اطلاعات را با هم مقایسه کنید. برای مثال درخواست زیر را ببینید:

به‌روزتر بودن اطلاعات بارد

البته نباید خیلی خوشحال شوید چون مواردی وجود دارد که گوگل بارد نیز در آن‌ها لنگ می‌زند. طبیعتا سوال زیر نباید مشکل چندانی برای هوش مصنوعی گوگل ایجاد کند، اما همانطور که می‌بینید پاسخ آن تاریخ گذشته است. بدین ترتیب، لازم است که اطلاعات داده‌شده توسط گوگل بارد را نیز از زیر نگاه تیزبین خود بگذرانید:

حالا بیایید داده‌های غیرموضوعی این دو را بسنجیم. از گوگل بارد می‌پرسیم که چقدر طول می‌کشد تا خورشید رانندگی کنیم؟ نماینده گوگل پاسخ جزئی‌نگرانه و کاملی می‌دهد:

صادقانه بگوییم که پاسخ چت ‌جی‌پی‌تی ما را ناامید می‌کند. هرکسی متوجه می‌شود که سوال فرض است و تنها به کمی علم حساب نیاز دارد:

تحقیق و صحت اطلاعات را که کنار بگذاریم، GPT استاندارد و معیاری برای انجام کارهای مربوط به زبان طبیعی است. این هوش مصنوعی روی متون وب و تولید متن براساس الگوهای آماری تمرکز ویژه‌ای دارد. به همین خاطر فناوری پشت بسیاری از ابزارهای نوشتن متن مانند jasper.ai، copy.ai و بینگ را GPT تشکیل داده‌است. چت GPT یک روبات برای چت‌کردن به‌شمار می‌رود، اما شما می‌توانید آن را در خلاصه‌کردن، ترجمه‌کردن و دیگر فعالیت‌های وابسته به متن نیز به‌کار بگیرید.

همه این‌ها باعث می‌شود تا چت جی‌پی‌تی ابزار بهتری برای نوشتن باشد تا گوگل بارد. در یک مثال ساده از چت جی‌پی‌تی 4 خواسته شد تا توییتی درباره zapier بنویسد. همانطور که در تصویر زیر می‌بیند، اغلب قوانین عرف توییتر (تعداد کم حروف، استفاده از اموجی و هشتگ) در نوشته آن رعایت شده‌است:

توییتی که چت جی پی تی نوشته است

در نسخه‌ای که گوگل بارد برایمان می‌نویسد، کمی کهنگی احساس می‌شود:

توییتی که بارد نوشته است

هرکسی نمی‌تواند نوشته بارد را به عنوان چرک‌نویس استفاده کند چرا که نیاز به تغییرات بسیاری دارد. قبول دارم که مهندسی درخواست هم تا حدی روی پاسخ این دو تاثیر دارد، اما مطمئن شما هم متوجه تفاوت‌های محصول گوگل و OpenAI در نویسندگی می‌شوید.

چت GPT در ایده‌پردازی، نوشتن مقاله و ایمیل و کمک به بازاریابی محتوایی شما نیز از گوگل Bard پیشی می‌گیرد. در نهایت، به‌نظر می‌رسد گوگل بارد بیشتر خود را ابزاری برای تحقیق می‌داند. این هوش مصنوعی به‌راحتی GPT 3.5 را شکست می‌دهد و شانه به شانه GPT 4 به رقابت می‌پردازد. چت جی‌پی‌تی اما در بخش نویسندگی می‌تواند گلیم خود را بهتر و تمیزتر از رقیب گوگلی‌اش بیرون بکشد.

مقایسه Chatgpt و گوگل بارد از نظر تازگی اطلاعات

بارد برای اینکه ابزار تحقیقاتی بهتری باشد، باید به اینترنت دسترسی داشته‌باشد. چت جی‌پی‌تی رایگان درعوض مانند دانشنامه عظیمی است که دانش‌اندوزی آن در سال ۲۰۲۱ متوقف می‌شود. بارد طبیعتا زمانی که داده‌های قبلی‌اش نتواند به سوال شما پاسخ دهد، از گوگل کمک می‌گیرد.

اهمیت این نکته در موضوعات زیر مشخص می‌شود:

 • جستجو درباره رویدادهای اخیر
 • خلاصه‌کردن اطلاعات کلیدی صفحات وب
 • گشتن میان تصاویر برای موضوعات بصری

رویدادهای اخیر

پرتاب تلسکوپ جیمزوب یکی از اتفاقات مهم دنیای علم و نجوم در ماه‌های اخیر بوده‌است. اگر از گوگل بارد درباره کشفیات تازه این تلسکوپ بپرسیم، چنین پاسخی می‌دهد:

پاسخ بارد درباره کشفیات تلسکوپ جیمزوب

می‌بینید چطور اطلاعات را تمیز و گزیده به ما می‌دهد؟ اول از همه به ما لینک‌هایی می‌دهد تا مطمئن شویم که اطلاعات از دقت کافی برخوردار هستند. سپس، هرکدام از کشفیات را ساده و سرراست برایمان توضیح می‌دهد.

رابط کاربری چت جی‌پی‌تی پلاس (تنها نسخه‌ای که به اینترنت دسترسی دارد) اصلا به کاربرپذیری بارد نیست. برای آن‌هایی که نمی‌دانند، استفاده از اینترنت مستلزم انتخاب مرورگر است که از بینگ قدرت می‌گیرد.

مرورگر بینگ در چت جی پی تی

وقتی سوال مشابه را از چت جی‌پی‌تی پلاس پرسیدند، حدود ۳۰ ثانیه طول کشید تا در اینترنت جستجو و پاسخ مناسب را آماده کند.

سرعت لود چت جی پی تی

GPT 2 کشف اخیر (بارد ۴ کشف را به ما نشان داد) تلسکوپ جیمزوب را برای ما فراهم کرد. متاسفانه چینش متن و خوانایی آنقدر بالا نبود که بتوان به‌راحتی آن را اسکن کرد و نکات کلیدی‌اش را از نگاه گذراند.

پاسخ Chat GPT درباره کشفیات جیمزوب

منبع اطلاعات چت GPT (CNN) بد نبود، اما جای تعجب است که چرا از وبسایت‌ها و خبرگذاری‌های حرفه‌ای و تخصصی حوزه نجوم استفاده نکرد. کلیک‌کردن روی لینک منبع نیز ناموفق بود؛ چیزی که در بارد اتفاق نیفتاد زیرا فرآیند کلیک‌کردن آن متفاوت است. در نهایت بهتر است پاسخ را گوگل کنید تا از صحت آن باخبر شوید.

نکته مهم در این تست و مقایسه Chatgpt و گوگل بارد، این بود که کشفیات ۶ ماه اخیر در سوال خواسته شده‌بود. گوگل بارد اطلاعاتی به ما داد که یک سال از عمرشان گذشته بود، ولی چت GPT اطلاعاتی به تاریخ همین ماه را برایمان فراهم کرد.  چت جی‌پی‌تی با همه زمختی و دردسرهایش، داده‌های به‌روزتری نشان می‌دهد.

در تصویر زیر می‌بینیم که فکتی از ماه جولای می‌آورد، در حالی‌که تست‌ها در ماه جون گرفته شده‌اند. چت جی‌پی‌تی در واقع گویا کشفیات آینده را پیش‌بینی کرده‌است. از این اشتباه که بگذریم، بقیه جزئیات کاملا دقیق بودند.

صحبت از اشتباهات هوش مصنوعی شد! بارد انگار تمایل دارد تا پاسخ‌هایش را به‌هم بریزد. وقتی درباره جدیدترین کتاب منتشرشده از کیت مورتون پرسیدیم، این پاسخ را گرفتیم:پاسخ بارد درباره کتاب کیت مورتون

نام کتاب، لینک و پلات اولیه داستان آن صحیح است. با این حال، کافیست تا کمی پایین‌تر بروید تا همه‌چیز عجیب و غریب شود. توضیحات قانع‌کننده به‌نظر می‌آیند، اما شخصیت‌ها من درآوردی هستند و داستان در جنگ جهانی دوم رخ نداده‌است.

حدس می‌زنیم از آن‌جایی که بارد ابزاری تحقیقاتی به‌شمار می‌رود، وقتی به محتوای کتاب‌های جدید برمی‌خورد که نیاز به خریداری‌شدن دارند، اطلاعات را از خود می‌سازد. واضح است که این کار به‌خاطر نبود مواد و منابع کافی برای فراهم‌کردن پاسخی واقعی انجام می‌شود.

چت GPT حداقل پاسخ مطمئنی می‌دهد:

پاسخ چت جی پی تی درباره کتاب جدید کیت مورتون

همه این موارد نشان داده که ابزارها چقدر با واژه «کامل» فاصله دارند و صحبت اطلاعاتشان را باید به‌طور پیوسته بررسی کرد.

خلاصه‌کردن اطلاعات وب

هر ابزار مخصوص تحقیق باید خلاصه‌کردن محتوا و مقالات را فوت آب باشد؛ مخصوصا اگر موضوع مباحث پیچیده و دشوار باشد. بارد در این قسمت یکه‌تازی می‌کند.

شما تنها باید لینک مقاله را (مقاله تستی ما درباره تفنگ‌های آب‌پاشی برای بزرگسالان است) کپی‌پیست کرده و خلاصه‌اش را بخواهید:

خلاصه بارد از مقاله تفنگ آبپاش

شگفت‌انگیز است که متن‌های بلند را می‌شکند و در فهرست می‌گذارد. داده‌های آن را از لحاظ من درآوردی‌نبودن نیز بررسی کردیم که نمره قبولی گرفت.

هر برگه تحقیقاتی، مجله پزشکی یا صفحه وب با اطلاعات پیچیده را می‌توانید به بارد بدهید و در عوض، خلاصه بسیار دقیق و جزئی آن را تحویل بگیرید. همچنین، اگر برخی از قسمت‌های متن را متوجه نشدید، می‌توانید در ادامه همان چت از هوش مصنوعی سوال بپرسید. این امکان تحولی بزرگ در ماهیت تحقیقات به‌وجود می‌آورد.

درست است که تفنگ‌های آبپاش جزو موضوعات خیلی پیچیده نیست ولی نکته را گرفتید.

زمانی که بخواهید از چت جی‌پی‌تی برای هلاصه‌کردن استفاده کنید، تنها راهتان کپی‌پیست کردن متن مقاله در بخش پرامپت است. پرامپ‌های این هوش مصنوعی محدودیت ۴۰۹۶ توکنی دارد که تقریبا برابر است با ۳۰۰۰ کلمه. هر دستور طولانی‌تری بخواهید بنویسید (مثلا مقالات دانشگاهی)، باید از نسخه پلاس استفاده کنید.

ببینیم نسخه پولی چت جی‌پی‌تی چطور از پس خلاصه‌کردن برمی‌آید. شما می‌توانید مانند بارد، تنها لینک مقاله مدنظرتان را بنویسید:

پاسخ چت جی پی تی پولی درباره تفنگ آبپاش

دوباره متنی آشفته برایتان تولید می‌کند که اصلا مناسب نگاهی سریع و اجمالی نیست. بارد به‌طور خودکار می‌داند که خلاصه‌ای تر و تمیز و فهرست‌بندی شده بیشتر به‌درد شما می‌خورد.

با این‌حال، اگر کمی دقت کنید، ریزبینی و توجه چت GPT به جزئیات ظریف را متوجه می‌شوید. برای مثال، کاهش بازار اسباب‌بازی در نتیجه کاهش نرخ تولد که در متن بارد وجود ندارد. آوردن منطق و دلیل پشت موضوع اصلی تحقیق در ابتدای آن اهمیت بسیاری دارد و جای تقدیر دارد که Chat GPT به‌خوبی چنین جزئیاتی را می‌فهمد.

یادتان باشد که خودتان می‌توانید میزان طولانی یا کوتاه‌بودن خلاصه‌ها را مشخص کنید؛ پس اگر متن‌های اولیه دارای زیاده‌گویی بود ناامید نشوید و به تلاشتان ادامه دهید.

گشتن میان تصاویر برای موضوعات بصری

توانایی بارد در استفاده از جستجوی وب و تصاویر گوگل، آن را تبدیل به یکی از بازیگران اصلی این حوزه می‌کند. البته هنوز هوش مصنوعی گوگل نمی‌تواند تصویر تولید کند و فقط تصاویر موجود و مرتبط با درخواست شما را می‌یابد.

فرقی نمی‌کند دنبال تصویر منظره باشید یا نقاشی‌های مشهور اروپایی را بخواهید، بارد می‌تواند آن‌ها را پیدا کرده و به شما نشان دهد.

پیداکردن تصویر در هوش مصنوعی بارد

لینک منبع تصویر نیز در پاسخ بارد وجود دارد چون شاید بخواهید صفحه اینترنتی منبع آن را بررسی کنید.

توانایی بارد در جستجوی تصاویر باعث می‌شود تا درک و فهم بهتری نسبت به عبارت درخواستی خود داشته باشید:

درک بهتر با تصاویر در گوگل بارد

بار دیگر قابلیتی از گوگل بارد دیدیم که آن را یک ابزار تحقیقاتی از سمت شرکت معظم گوگل معرفی می‌کند.

مقایسه چت GPT و گوگل بارد از نظر خلاقیت

اندازه‌گیری میزان خلاقیت در انسان کار سختی است، چه برسد بخواهید خلاقیت دو ابزار را بسنجید؛ هرچند آن دو ابزار هوش مصنوعی باشند! یکی از روش‌ها اینست که وظیفه یکسانی را برای هردو تعیین کرده و پاسخ نهایی‌شان را با قضاوت شخصی نمره دهیم.

برای مقایسه Chatgpt و گوگل بارد از هردو هوش مصنوعی خواسته شد تا شعری کوتاه درباره چت‌بات‌ها به سبک ویلیام مک گونگال (شاعری اسکاتلندی که به شعرهای کثیف مشهور است) بنویسند.

نسخه اصلی گوگل بارد این پاسخ را به ما داد:

شعرنویسی گوگل بارد

وقتی پاسخ نماینده گوگل را با چت جی‌پی‌تی 3.5 مقایسه می‌کنیم، بی‌روح و بدون خلاقیت به‌نظر می‌رسد:

شعرنویسی چت جی پی تی

قبول داریم که آزمایش گسترده و جامعی نیست، اما ما را به نتیجه‌گیری کلی می‌رساند که GPT از خلاقیت بیشتری نسبت به بارد برخوردار است.

آزمایش قبلی از نسخه اورجینال و قبلی بارد گرفته شد. برای آنکه ناحقی نشود، همین آزمایش را از نسخه جدیدتر گوگل بارد هم گرفتیم. نسخه‌ای از بارد که از دیتاست بزرگتری آموزش دیده و به گفته گوگل، میزان خلاقیتش افزایش یافته‌است:

همانطور که قبلا گفتیم، اندازه‌گیری خلاقیت به قضاوت شخصی ما بستگی دارد. بدین ترتیب، حتی شعر جدید بارد هم به پای تلاش چت جی‌پی‌تی در شاعرانگی نمی‌رسد. به‌نظر می‌رسد چت GPT هنوز دست بالا را در بحث خلاقیت دارد، ولی GPT 4 چطور؟ درخواستمان را برای نسخه پولی جی‌پی‌تی تکرار کردیم تا ببینیم آن چه حرفی برای گفتن دارد:

دوباره و دوباره، چت جی‌پی‌تیِ این‌کاره، خیلی خیلی بلده، خلاقیت بیاره!

افزونه و پلاگین‌های بیشتر

چت جی‌پی‌تی طیف گسترده‌ای از افزونه‌ها را ارائه می‌دهد که قابلیت‌های بیشتری از آن را آزاد می‌کند. قابلیت‌هایی که بارد حتی به گرد پایشان هم نمی‌رسد.

افزونه‌های چت جی پی تی

برای مثال، با افزونه Expedia تنها کافیست به چت GPT درباره سفری بگویید که می‌خواهید بروید. این افزونه به‌سرعت ارزان‌ترین سفرها را به همراه آدرس سایت، جزئیات فرودگاه، مدت پرواز و قیمت آن می‌آورد.

پروازهای مشافرتی در چت جی پی تی

به‌نظر کمک‌گرفتن از هوش مصنوعی بسیار ساده‌تر از رفتن به سایت مسافرتی، تنظیم فیلترها و مقایسه دو به دوی پرواز و تور و غیره باشد. همچنین، اقامتگاه‌ها و فعالیت‌های تفریحی متنوع در فهرست پیشنهادات GPT قرار می‌گیرد.

اگر همین درخواست را از بارد داشته باشید، قیمت‌هایی کاملا من‌درآوردی برایتان تولید می‌کند. لوگوهایی که از خطوط هواپیمایی نیز نشان می‌دهد جز پرت‌کردن حواس و اعصاب‌خوردی کاربرد دیگری ندارند.

شما حتی می‌توانید چند افزونه نصب کنید و پشت سرهم از آن‌ها بهره ببرید. مثلا از چت جی‌پی‌تی بخواهید دستور غذایی را برای شما فراهم کند. سپس، میزان دقیق کالری آن را با افزونه Wolfram دربیاورید و با افزونه Instacart در فهرست خرید خود قرار دهید.

عملا انگار دستیار شخصی استخدام کرده‌اید؛ قابل توجه آن‌هایی که از برنامه‌ریزی متنفرند!

مقایسه Chatgpt و گوگل بارد: کدام یک بهتر است

مدل‌های بزرگ زبانی که اساس و پایه دو هوش مصنوعی مدنظر را تشکیل داده، مسبب اصلی تفاوت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن دو است. با وجود همپوشانی‌های بسیار، انتخاب بین گوگل بارد و چت GPT به نیت کاربر و نه به ترجیح او بستگی دارد.و

در ادامه چند معیار تاثیرگذار در انتخاب نهایی و مقایسه Chatgpt و گوگل بارد را بررسی می‌کنیم:

 • دقت: در چت‌بات بارد به‌خاطر وجود لینک‌های منبع، بهتر می‌توان حقیقت مطلب را سنجید. این هوش مصنوعی همچنین اطلاعات دست اول و در لحظه بیشتری را در اختیار شما می‌گذارد.
 • خلاقیت: تمام به‌روزرسانی‌های گوگل بارد هنوز هم نتوانسته چت جی‌پی‌تی را در میدان خلاقیت و تولید متن‌های منحصربه‌فرد شکست دهد.
 • امنیت: گوگل رویکرد عملی‌تری را در بخش امنیت به همراه دریافت بازخورد کاربران دستور کار قرار داده، اما نگرانی‌هایی درباره امنیت چت جی‌پی‌تی وجود دارد. با این‌حال، روش‌هایی هست که می‌تواند در استفاده امن کودکتان از چت جی‌پی‌تی کمک کنند.
 • سادگی استفاده: هردو چت بات استفاده آسانی دارند ولی ممکن است شما از تمیزی رابط کاربری گوگل بارد بیشتر خوشتان بیاید. به‌روزرسانی‌های گوگل بارد حتی برخی قابلیت‌های مفید به آن اضافه کرده‌اند.
 • افزونه‌ها: چت جی‌پی‌تی افزونه‌های مختلفی دارد که دیگران برپایه آن توسعه داده‌اند. بارد نیز قابلیت به‌دردبخور یکپارچگی با جیمیل و گوگل را دارد.

جمع‌بندی

مقایسه Chatgpt و گوگل بارد کار ساده‌ای نیست زیرا به هزاران متغیر فنی و زبانی و غیره وابسته است. اگر طرفدار گوگل هستید و زندگی‌تان به آن وابسته است، می‌توانید روی یکپارچگی گول بارد و رابط کاربری مفیدتر و اطلاعات به‌روزتر و تحقیقاتی‌ترش حساب باز کنید. با این‌حال اگر به‌دنبال خلاقیت بیشتر در متن هستید و می‌خواهید از بازار بزرگ افزونه‌های چت جی‌پی‌تی استفاده کنید، این هوش مصنوعی نیز یکی از بهترین کارایی‌ها را دارد.

علم و تکنولوژی هرروز بیشتر از پیش پیشرفت می‌کنند و ما باید هرچه زودتر خودمان را با آن‌ها وفق دهیم. متخصصانی که نتوانند به‌خوبی از این ابزارها استفاده کنند به‌زودی از صحنه صنعت حذف می‌شوند. شما مخالف استفاده از هوش مصنوعی هستید یا موافق؟

https://pvst.ir/fid

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو