skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

پلتفرم‌های آنلاین مجاز به عرضه مکمل‌های دارویی و تجهیزات پزشکی شدند

۲۸ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۳۰ تیر ۱۴۰۲

پلتفرم‌های توزیع دارو

امکان عرضه مکمل‌های غذایی و همچنین تجهیزات پزشکی از طریق پلتفرم‌‌های داخلی با توافق بخش خصوصی در حوزه تجارت الکترونیکی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و انجمن داروسازان تهران فراهم شد.

به گزارش پیوست، در این جلسه همچنین توافق شد بسترهای آگهی آنلاین نیز فقط اجازه ثبت آگهی برای دسته‌های زیبایی و پزشکی به کسانی دهند که صلاحیت و هویت آنان تایید شده است. آنان نیز از طریق امتا و با اتصال به سامانه نظام پزشکی کشور صلاحیت و هویت پزشکان فعال را تایید می‌کنند و پس از آن اجازه درج آگهی در پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین می‌دهند.

معاونت حقوقی ریاست جمهوری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی را موظف کرده بود زیرساخت لازم برای احراز صلاحیت عرضه‌کنندگان کالا یا خدمت حوزه سلامت از جمله داروخانه‌ها و پزشکان را در بستر سکوهای سلامت‌محور با همکاری سازمان‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت فراهم کند.

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری از وزارت بهداشت خواسته بود در عرض ۲ هفته بدون نیاز به دریافت مجوز جدید هرچه سریع‌تر سازوکار فعالیت‌ بخش‌ خصوصی در حوزه سکوهای سلامت‌محور را مشخص کند. هر چند از این مدت زمان تعیین شده گذشته و هنوز وزارت بهداشت سازوکار فعالیت بخش خصوصی در پلتفرم‌های داخلی را مشخص نکرده است اما در اولین قدم مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با هماهنگی با بخش خصوصی و سازمان نظام پزشکی امکان احراز هویت پزشکان و داروسازان را فراهم کرد تا از آن طریق پلتفرم‌ها بتوانند به صورت برخط صلاحیت و هویت عرضه کنندگان خدمات دارویی و سلامت پزشکان را تایید کنند.

هم‌اکنون امکان عرضه و توزیع کالاهای بهداشتی و آرایشی از طریق پلتفرم‌های مختلف داخلی وجود دارد اما اختلاف نظر بر سر عرضه دارو از طریق این پلتفرم‌ها به صورت متعدد موجب اخطار به فیلتر پلتفرم‌ها و همچنین تعطیلی تعدادی از داروخانه‌ها شده است.

وزارت بهداشت سال گذشته موظف شده بود دستورالعمل مشخصی را برای نحوه فعالیت پلتفرم‌ها در حوزه توزیع و عرضه دارو و کالاهای سلامت محور تهیه کند اما با وجود گذشت فرصت زمان تعیین شده هنوز این اقدام از سوی این وزارتخانه صورت نگرفته است. تاکنون این وزارتخانه فقط اجازه توزیع دارو را با عنوان دارورسانی به یکی از شرکت‌های بیمه دی داده است از همین رو بخش خصوصی تقاضا کرده است با توجه به اعطای فقط یک مجوز، شرایط احراز شده از سوی این شرکت را سازمان غذا و دارو اعلام و در صورت تبعیت سایر شرکت‌ها و پلتفرم‌ها نیز امکان توزیع دارو به آنان نیز داده شود.

صدور مجوز از سوی سازمان غذا و دارو فقط برای یک شرکت بدون اینکه این مجوز در پایگاه ملی مجوزها ثبت شده باشد موجب اعتراض هیات مقررات زدایی نیز قرار گرفت و مقرر شد این سازمان شرایط صدور مجوز را روی این پایگاه اعلام کند اما هنوز این سازمان به این وظیفه خود نیز عمل نکرده است.

حال با تاکید معاونت حقوقی ریاست جمهوری بر ارائه خدمات بهداشتی وسلامتی از طریق پلتفرم‌ها، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی این امکان را فراهم کرد که پلتفرم‌های متقاضی ارائه محصولات سلامت محور با اتصال به امتا و احراز هویت کاربران و پزشکان از طریق سازمان نظام پزشکی، داروخانه‌ها را احرازصلاحیت و هویت کنند و امکان عرضه دارو و کالاهای سلامت محور برای داروخانه‌ها از طریق پلتفرم‌ها و مارکت‌پلیس‌های داخلی برای آنان فراهم باشد.

فروشندگان کالاهای پزشکی نیز با ارائه پروانه کسبشان می‌توانند از طریق پلتفرم‌ها اقدام به فروش تجهیزات پزشکی کنند.

هنوز دو بخش دیگر، یعنی فروش دارو‌های شیمیایی و گیاهی به صورت آنلاین با محدودیت مواجه است و امکان عرضه آنلاین آن وجود ندارد. پیش‌بینی می‌شود در صورت موفقیت آمیز بودن اجرای این طرح در عرضه مکمل‌های پزشکی می‌توان امیدوار بود تا امکان عرضه دارو از طریق پلتفرم‌ها به وسیله داروخانه‌های دارای مجوز رسمی فراهم شود.

https://pvst.ir/fh7

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو