skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خود کمّی‌ چه معنا و مفهومی دارد؛‌ روند زودگذر یا هنجاری ابدی

برونو جیکوبسن

۶ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شماره ۱۱۲

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

خود کمی شده یا Quantified Self

خود «کمی» یا «خود کمّی‌شده» چیست؟ خود کمی‌ که «ثبت زندگی یا خود کمَی» (Quantified Self) نیز نامیده می‌شود جنبشی است که قصد دارد از همه ابعاد زندگی روزانه‌تان داده جمع‌آوری کند. این داده‌ها ممکن است به نوع غذایی که می‌خورید، کالری‌های که می‌سوزانید، هوایی که تنفس می‌کنید و تعداد ساعاتی که می‌خوابید اشاره کنند. اما چرا باید چنین کاری انجام دهید؟

روند بزرگ بعدی؟

خودِ کمّی‌شده جنبشی است که در سال ۲۰۰۷ گری ولف و کوین کلی، سردبیران مجله وایرد، ابداع کردند. این دو نفر همچنین شرکتی راه‌اندازی کردند که «خودِ کمّی‌شده» نام دارد.

هدف این شرکت «پشتیبانی از اکتشاف‌های جدید درباره خودمان و اجتماع‌هایمان با تکیه بر مشاهدات دقیق و روحیه دوستی» است. چگونه می‌توان خود را کمی کرد؟ چرا باید چنین چیزی بخواهیم؟ آیا مسیر آینده از این راه می‌گذرد؟

خودِ کمّی‌شده از فناوری‌های متفاوت متعددی بهره می‌گیرد تا داده‌ها را از ابعاد مختلف زندگی‌تان جمع‌آوری کند

چگونه می‌توان خود را کمی کرد؟

چند ابزار وجود دارند که به شما امکان می‌دهند تا ابعاد مختلف زندگی‌تان را کمی کنید. برای مثال، ساعت مچی هوشمندتان به شما اجازه می‌دهد کالری‌هایی را که در طول روز سوزانده‌اید، ضربان قلب یا تعداد قدم‌هایتان را محاسبه کنید. تلفن همراه هوشمندتان هم می‌تواند این موارد و موقعیت‌تان را ثبت کند.

البته خودِ کمّی‌شده شامل داده‌هایی نیز می‌شود که خودتان وارد سیستم می‌کنید؛ مانند میزان کالری‌ای که مصرف کرده‌اید و نوع غذایی که خورده‌اید یا حتی نوع فعالیت‌هایی که داشته‌اید. همچنین می‌توانید تعداد ساعاتی را که در آنها کار متمرکز انجام داده‌اید و تعداد دفعات حواس‌پرتی را ثبت کنید.

و شاید زودتر از آنچه انتظارش را داریم تکنولوژی‌های دیگر وارد صحنه شوند. برای مثال، عینک‌های هوشمند ممکن است به شما امکان دهند هر آنچه را می‌بینید، می‌شنوید یا می‌گویید ضبط کنید. اسکنرهای غذا می‌توانند بگویند چه چیزی داخل غذایتان وجود دارد. آزمایش‌های ژنتیکی می‌توانند استعداد بیماری و سایر مسائل احتیاطی را به ما بگویند.

اینترنت اشیا هم می‌تواند تعداد چیزهایی را که اندازه می‌گیریم افزایش دهد. این کار با کمک حسگرها و ارتباطات انجام می‌گیرد. و همزمان با هوشمند شدن هرچه بیشتر محصولات، مقدار داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنیم احتمالاً افزایش می‌یابد.

بنابراین خودِ کمّی‌شده از فناوری‌های متفاوت متعددی بهره می‌گیرد تا داده‌ها را از ابعاد مختلف زندگی‌تان جمع‌آوری کند.

اما چرا می‌خواهید چنین کاری انجام دهید؟

چرا باید زندگی‌ را کمی کرد؟

یکی از کاربردهای اصلی خودِ کمّی‌شده بهبود سلامت است.

برای مثال، اگر آزمایش دی‌ان‌ای‌تان به شما بگوید که در برابر کافئین حساس‌اید، شاید بخواهید میزان مصرف‌تان را کاهش دهید. اگر به شما بگوید که احتمالاً دچار بیماری‌های ژنتیکی مانند آلزایمر خواهید شد، شاید بخواهید از تدابیر پیشگیرانه‌ای استفاده کنید که حداقل، زمان بروز بیماری را به تاخیر می‌اندازند. فرصت جمع‌آوری این داده‌ها به شما امکان می‌دهد تا طوری رفتار کنید که ریسک سلامت به حداقل برسد.

اندازه‌گیری فعالیت فیزیکی، دریافت کالری و سایر داده‌های مشابه می‌تواند مزایای سلامت زیادی داشته باشد. این کار به مدیریت وزن، تناسب‌اندام و سایر مؤلفه‌های مهم سلامت عمومی کمک می‌کند.

حتی استفاده از میکروبات‌ها در بخش سلامت می‌تواند به جمع‌آوری داده و تشخیص بیماری‌ها کمک کند. اما این فقط سلامت نیست که در فهرست مزایای خودِ کمّی‌شده قرار می‌گیرد.

خودِ کمّی‌شده می‌تواند سازندگی‌تان در فعالیت‌های مختلف را بهبود بخشد. دانستن اینکه چند ساعت یا دقیقه در روز مشغول انجام فعالیت‌های خاص هستید، رفتارتان در محل کار چگونه است یا سطح تمرکزتان چقدر است، می‌تواند به افزایش خروجی کمک کند- البته به شرطی که قدم‌های مناسب را برای بهبود بردارید.

آیا خود کمی‌ سبک زندگی آینده است؟

افزایش علاقه و توانایی در جمع‌آوری داده درباره خودمان باعث می‌شود احتمال فراگیر شدن خود کمی در آینده افزایش یابد.

این جنبش با جلسه‌ای ساده با حضور ۳۰ نفر شروع شد. و امروز وب‌سایت Meetup به‌تنهایی بیش از ۸۰ هزار نفر عضو دارد.

یک نفر از هر سه نفر در ایالات‌ متحده از ابزارهای «خودِ کمّی‌شده» استفاده می‌کنند تا سلامت، تناسب‌اندام، روحیه و سایر ابعاد زندگی‌شان را ردیابی کنند. و یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۵ گزارش داد تقریباً ۶۰ درصد افرادی که تلفن همراه هوشمند دارند در برهه‌ای از زمان از اپ تناسب‌اندام یا سلامت استفاده کرده‌اند.

رشد دستگاه‌های پوشیدنی نیز شاخص خوبی درباره افزایش ظرفیت‌مان برای کمی‌سازی خود است. فقط ۱۰۴.۳ میلیون دستگاه پوشیدنی در سال ۲۰۱۶ به مشتری‌ها ارسال شد. پیش‌بینی می‌شود این رقم افزایش قابل توجه یابد.

بنابراین، خوب یا بد، به نظر می‌رسد جنبش خودِ کمّی‌شده از انرژی کافی برخوردار است و یک روند روبه‌بالا را طی می‌کند. اما این فقط زمان است که می‌گوید آیا خودِ کمّی‌شده به هنجار تبدیل می‌شود یا نه.

منبع: فیوچرز پلتفرم

این مطلب در شماره ۱۱۲ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۱۲ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/ezr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو