skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیرعامل اوپن‌ای‌آی خواستار قانون‌گذاری بیشتر هوش مصنوعی است

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاکید مدیرعامل اوپن‌ای‌آی بر لزوم قانون‌گذاری هوش مصنوعی

مدیرعامل اوپن‌ای‌آی، شرکت سازنده ChatGPT امروز سه‌شنبه برای اولین در مقابل کنگره آمریکا حاضر می‌شود. او می‌گوید در عین ضرورت قانون‌گذاری هوش مصنوعی، قوانین باید به گونه‌ای باشد که امکان انعطاف و استفاده از تکنولوژی‌های جدید را به شرکت‌ها بدهد. قانون‌گذاران سراسر جهان به تازگی تکنولوژی هوش مصنوعی را هدف گرفته‌اند.

در جلسه‌ای که در کنگره آمریکا برگزار می‌شود، آلتمن و بسیاری دیگر از کارشناسان و دست اندر کاران حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، موضوعاتی را در رابطه با تاثیرات و عواثب هوش مصنوعی بیان کردند.

ضرورت قانون‌گذاری و توجه به نوآوری

به گزارش پیوست، سم‌ آلتمن مدیرعامل شرکت اوپن‌ای‌آی، سازنده ChatGPT و یکی از پیشتازان هوش مصنوعی که از حمایت مایکروسافت برخوردار است، در اولین حضورش مقابل کنگره آمریکا قرار است از «ضرورت قانون‌گذاری هوش مصنوعی» بگوید.

فایننشال تایمز می‌گوید آلتمن با وجود تاکید بر ضرورت قانون‌گذاری خواستار مقرراتی است که مانع نوآوری نشود. او می‌گوید: «مردم باید امکان دسترسی به فواید این تکنولوژی را داشته باشند.»

براساس متن اظهاراتی که پیش از جلسه کنگره منتشر شده، آلتمن به زیرکمیته قضایی سنا در بحث حریم خصوصی،‌ تکنولوژی و قانون خواهد گفت: «مشتاق است که به سیاست گذاران در تسهیل مقرراتی کمک کند که در عین وجود فضایی امن، دسترسی مردم به فواید این تکنولوژی را تضمین می‌کند.»

تصمیمات اروپا پیرامون قانون‌گذاری حوزه هوش مصنوعی

هفته گذشته قانون‌گذاران اتحادیه اروپا بر سر قوانین سفت و سختی در مورد استفاده از هوش مصنوعی از جمله محدودیت‌هایی برای چت‌بات‌هایی مثل ChatGPT به توافق رسیدند و بروکسل به دنبال ایجاد سخت‌گیرانه‌ترین قوانین جهان برای توسعه این تکنولوژی است.

اوایل ماه جاری میلادی کمیسیون بازرگانی فدرال آمریکا (FTC) و نهاد نظارت بر رقابت انگلستان نیز به صنعت هوش مصنوعی هشدار دادند. FTC گفت: «به شدت روی نحوه استفاده شرکت‌ها از هوش مصنوعی متمرکز است و اداره رقابت و بازارهای انگلستان نیز تفحصی روی بازار هوش مصنوعی را در دستور کار قرار داده است.»

آلتمن به قانون‌گذاران آمریکایی پیشنهاد می‌کند که شرکت‌های هوش مصنوعی باید از یک سری پیش‌نیاز‌های ایمنی، از جمله آزمایش داخلی و خارجی پیش از عرضه و اعطای مجوز یا شرایط ثبت مدل‌های هوش مصنوعی پیروی کنند.

با این حال او تاکید دارد دولت حاکم بر پیش نیازهای ایمنی شرکت‌های هوش مصنوعی باید به حدی منعطف باشد که خود را با پیشرفت‌های جدید تکنولوژی وفق دهد.

زنگ خطر هوش مصنوعی

پیشرفت سریع هوش مصنوعی مولد که در حال حاضر متن، تصاویر و حتی ویدئو‌های انسان‌مانند را با ظرافت بالایی تولید می‌کند زنگ خطر را به صدا در آورده است.

ایلان ماسک و بیش از هزار محقق و مدیر دیگر در ماه مارس نامه‌ای سرگشاده را منتشر و امضا کردند که خواستار توقف شش ماهه آموزش مدل‌های زبانی هوش مصنوعی از جمله  GPT-4 شده بود. مدل‌های زبانی در واقع زیرساخت و قلب تپنده چت‌بات‌هایی مثل ChatGPT هستند.

جفری هینتون، پدرخوانده هوش مصنوعی هم،‌ چندی پیش برای نقد آزادانه در مورد خطرات این تکنولوژی به یک دهه همکاری خود با گوگل پایان داد. او معتقد است که سوءاستفاده‌گران می‌توانند از این ابزار برای افزایش شکاف‌های اجتماعی استفاده کنند.

جلسه کنگره آمریکا

جاش هاولی، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی هم در بیانیه‌ای پیش از جلسه کنگره گفت: «هوش مصنوعی در زمینه‌هایی که حتی تصورش را نمی‌کنیم تحول ایجاد می‌کند و تبعاتی را برای انتخابات، مشاغل و امنیت آمریکایی‌ها در پیش دارد.»

کریستینا موتگومری، مامور ارشد حریم خصوصی و اعتماد شرکت IBM و گری مارکوس، استاد بازنشسته دانشگاه نیویورک نیز در جلسه شهادت امروز حاضر می‌شوند.

ریچارد بلومنتا، رئیس زیرکمیته قضایی سنا در بحث حریم خصوصی،‌ تکنولوژی و قانون می‌گوید: «هوش مصنوعی نیازمند مقررات و محافظت‌های فوری است تا خطرات احتمالی و مشکلات بالقوه را پوشش دهد.»

او همچنین افزود: «این جلسه آغاز کار زیرکمیته ما در نظارت و شفاف‌سازی و الگوریتم‌های پیشرفته و تکنولوژی قدرتمند هوش مصنوعی خواهد بود  و ما به دنبال استاندارد‌ها و اصولی منطقی هستیم که ما را در حرکت در این قلمرو ناشناخته یاری کند.»

 

https://pvst.ir/evy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو