skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

استفاده از دستگاه کارتخوان منوط به اتصال آن به حساب‌های تجاری خواهد شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

©عکس از خانه ملت

نمایندگان مجلس با اصلاح ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی مقرر کردند که استفاده از کارتخوان‌ها و ابزارهای پرداخت منوط به اتصال آنها به حساب‌های تجاری شود.

به گزارش پیوست، طبق این اصلاحیه «استفاده از کارتخوا‌های بانکی یا دستگاه‌های POS، درگاه‌های پرداخت الکترونیکی و سایر ابزارهای پرداخت مختص انجام فعالیت‌های اقتصادی منوط به اتصال آنان به حساب‌های بانکی تجاری و ثبت آنها به عنوان پایانه فروشگاهی یا اتصالشان به سامانه مودیان شد.»

اصلاحیه ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی طبق طرح «مالیات بر سوداگری و سفته‌بازی» صورت گرفت. در این طرح که اصلاح این ماده پیش‌بینی شده بود باید به کلیه تراکنش‌های بانکی شناسه‌ای یکتا تعلق بگیرد. همچنین استفاده از کارتخوان‌های بانکی، درگاه‌های پرداخت و سایر ابزارهای پرداخت بدون اتصال به سامانه مودیان ممکن نخواهد بود.

در بخشی که به ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی اضافه شده علاوه بر تاکید بر دریافت شناسه یکتا برای تراکنش‌ها دستگاه‌های کارتخوان تاکید شده که تراکنش‌های کیف‌پول الکترونیکی نیز باید شناسه یکتا دریافت کنند. طبق این اصلاحات: «کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی اعم از بانک‌های ایرانی و شعب و نمایندگی بانک‌های خـارجی مستقر در کشور، صندوق‌های قرض‌الحسنه، تعـاونی‌هـای اعتبـار و ارائه کنندگان خدمات کیف پول موظف‌اند به کلیه تراکنش‌ها اعم از وجوه واریزی و برداشت شده مطابق استاندارد اعلامی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شناسه یکتایی اختصاص دهند. در این قانون، قانون مالیات‌های مستقیم و سایر احکام قانونی مرتبط با موضوع مالیات هرگاه از عبارت‌های «حساب بانکی تجاری» یا «حساب بانکی غیرتجاری» یا «حساب تجاری» یا «حساب غیرتجاری» استفاده می‌شود، مراد حساب‌های ثبت شده نزد اشخاص موضوع این بند است.»

همچنین نمایندگان، تراکنش‌های عادی بانکی بین مردم بدون انجام فعالیت تجاری و پرداخت‌های مربوط به اجاره مسکن را از شمول احکام این قانون خارج کرده‌اند.

بانک‌ها موظف شده‌اند مجموع ورودی و خروجی هر حساب بانکی اعم از تجاری و غیرتجاری را در دوره‌های زمانی حداکثر یک‌ماهه به صورت برخط برای بانک مرکزی ارسال کنند و بانک مرکزی نیز باید اطلاعات دریافتی را در پایان هر ماه به تفکیک حساب‌های تجاری و غیرتجاری، برای اشخاص غیرتجاری بر اساس کد ملی یا کد اتباع و برای اشخاص تجاری بر اساس شماره اقتصادی آنها به سازمان امور مالیاتی ارسال کند.

همچنین بانک‌ها باید بر حسب نیاز سازمان، اطلاعات ریز تراکنش‌های ورودی و خروجی هر حساب بانکی اطلاعات «بابت تراکنش» را به سازمان ارسال کنند.

https://pvst.ir/er1
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو