skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات: احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم در پیام‌رسان‌های داخلی را ندارد

یگانه کربلایی نویسنده میهمان

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

وزیر ارتباطات امنیت پیام رسان داخلی

وزیر ارتباطات در پاسخ به نگرانی برخی کاربران از به خطر افتادن امنیت داده‌ها با همرسانی پیام‌رسان‌های داخلی گفت: احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم در فضای مجازی و حریم خصوصی را ندارد.

به گزارش پیوست، پنجم اردیبهشت اتصال میان پیام‌رسان‌های بله، ایتا، گپ و آی‌گپ برقرار شد. این همرسانی نگرانی برخی از کاربران در خصوص حفظ امنیت داده‌ها و پیام‌های رد‌وبدل‌شده در پلتفرم‌های داخلی را به همراه داشت. حالا وزیر ارتباطات می‌گوید به دنبال فتوای رهبری و قانون خیال مردم از بابت حفاظت از داده‌های خود راحت باشد.

عیسی زارع‌پور امروز چهارشنبه (۶ اردیبهشت) در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: ما هم قانون داریم هم فتوای مقام معظم رهبری موجود است که اطلاعات مردم در فضای مجازی حریم خصوصی است و دسترسی به آن هم قانوناً و هم شرعاً اشکال دارد. وزارت ارتباطات ضوابطی وضع کرده است و بر آنها نظارت دارد که به هیچ وجه احدی حق دسترسی به اطلاعات مردم در پیام‌رسان‌های داخلی را ندارد و مشمول اصل ۲۵ قانون اساسی است. خیال مردم از این بابت راحت باشد.

اصل ۲۵ قانون اساسی می‌گوید بازرسی و نرساندن نامه‌ها، ضبط و فاش کردن مکالمات تلفنی، افشای مخابرات تلگرافی و تلکس، سانسور، مخابره نکردن و نرساندن آنها، استراق سمع و هرگونه تجسس ممنوع است مگر به حکم قانون.

زارع‌پور در ادامه صحبت‌های خود گفت: شائبه‌ای مطرح شد که اتصال پیام‌رسان‌های ایرانی به یکدیگر به حریم خصوصی و رقابت در پیام‌رسان‌ها ضربه می‌زند. این کار جهت‌گیری کلی در فضای بازار دیجیتالی جهانی است و باعث افزایش رقابت می‌شود. دنیا دارد به این سمت حرکت می‌کند.

وزیر ارتباطات یادآور شد: قانون بازار دیجیتالی اتحادیه اروپا که روحش رفع انحصار است، تمام پیام‌رسان‌های اروپایی را از اول ژانویه ۲۰۲۴ مکلف به ارائه اتصال متقابل پیام‌رسان‌ها کرده است. جرایم بسیار سختی هم برای اجرا نشدن این قانون وضع شده است. مایه افتخار است که در جمهوری اسلامی ایران هم این اتفاق افتاد.

او با بیان این نکته که بیش از ۷۰ درصد مردم از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌کنند درباره استقبال از همرسانی پیام‌رسان‌ها گفت: در ۲۴ ساعت اولی که شرایط برای اجرایی شدن طرح اتصال پیام‌رسان‌های ایرانی به یکدیگر فراهم شد بیش از ۳۰۰ هزار نفر این قابلیت جدید را در گوشی‌های خود فعال کردند.

https://pvst.ir/eot

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو