skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شاپرک ترمینال‌های پرداخت‌پی و وندار را مسدود کرد

۲۱ فروردین ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ فروردین ۱۴۰۲

شاپرک با ثبت تخلف درجه ۱ برای شرکت‌های پرداختیاری پرداخت‌پی و وندار، اقدام به قطع دسترسی آنها به سامانه جامع و مسدودی ترمینال‌های این پرداختیارها کرده است.

به گزارش پیوست، ثبت تخلف درجه ۱ از سوی شاپرک برای شرکت تجارت الکترونیک وب پویای البرز موجب قطع دسترسی این شرکت به سامانه جامع شاپرک شد و مسدودی ترمینال‌های شبکه پرداخت‌پی را در پی داشته است. همچنین شاپرک از سال ۹۹ با تمدید موافقت‌نامه این شرکت مخالفت کرده و حکم به توقف فعالیت آن داده است.

همچنین شاپرک همزمان با ثبت تخلف درجه ۱ برای شرکت پرداخت الکترونیک ارسباران دسترسی به سامانه جامع شاپرک را برای این شرکت قطع کرده و ترمینال‌های وندار را نیز مسدود کرده است.

بر اساس، گفته ادیب حافظی مدیرعامل شبکه پرداخت‌پی به پیوست، شاپرک در گذشته درباره ثبت تخلف به این شرکت هشدار داده و با وجود پاسخ پرداخت پی، شاپرک در ۲۷ اسفند دسترسی آنها را به سامانه جامع قطع و ترمینال‌های فعال را مسدود کرده است. حافظی معتقد است تنها مدیریت مالی پذیرندگان با این شرکت‌ها بوده و هر پذیرنده این شرکت ترمینالی به نام خود دارد و کد مالیاتی مجزا برای آنها تعریف شده است.

نامه شاپرک به شرکت تجارت الکترونیک وب پویای البرز(پرداخت پی) درباره انطباق نداشتن فعالیت این شرکت با الزمات شاپرک

حافظی فعالیت پرداخت‌پی را مصداق تخلف درجه یک ندانسته و موضوع تجمیع وجوه را رد می‌کند. با این حال، شاپرک، پرداخت‌پی را به تجمیع وجوه، ارائه اطلاعات نادرست در تعریف در سامانه جامع پذیرندگان و عدم رعایت الزامات کلان بانک مرکزی در حوزه‌های پول و اعتبار محکوم کرده است.

نامه مدیرعامل پرداخت پی در پاسخ به نامه شاپرک

بر اساس الزامات، ضوابط و فرآیندهای اجرایی فعالیت پرداخت‌یاران و پذیرندگان پرداخت‌یار تنها مجاز  به تجمیع مبالغ ناشی از تراکنش‌های پذیرندگان پشتیبانی شده خود در حسابی که در موافقنامه بین پرداخت‌یار و شاپرک اعلام شده هستند و استفاده از هر نوع حساب دیگری برای تجمیع مبالغ تراکنش‌ها ممنوع است.

همچنین  ارائه خدمات پرداخت توسط پرداخت‌یار باید صرفا در صورت یکسان بودن منشا درخواست تراکنش با آدرس اینترنتی ثبت شده در سامانه جامع پذیرندگان انجام شود و شاپرک در این زمینه فعالیت پرداخت پی را مصداق ارائه اطلاعات نادرست در تعریف در سامانه جامع پذیرندگان در تراکنش‌های اینترنتی دانسته است.

ارائه اطلاعات نادرست از کد صنف پذیرندگان پشتیبانی شده با کسب‌وکار واقعی پذیرنده پیشتیبانی شده و عدم ثبت اطلاعات صحیح منطبق با کسب‌وکار از دیگر موارد تخلفی است که شاپرک به پرداخت پی نسبت داده است. این تخلف در موضع عدم رعایت الزامات کلان بانک مرکزی در حوزه‌های پول و اعتبار مطرح شده است.

در نامه‌ای که حافظی به شاپرک ارسال کرده است موارد مطرح در آن نامه از جمله تجمیع وجوه و ارائه اطلاعات نادرست در تعریف در سامانه جامع پذیرندگان را رد کرده است. با این حال، شاپرک در پاسخ به نامه حافظی در تاریخ ۱۴۰۱/۱۱/۳ تمام موارد مطرح در نامه ۱۴۰۱/۱۰/۸ را تایید کرده و موضوع تجمیع وجوه پذیرنده متعلق به پرداختیار و تسویه با شبای پرداختیار را مصداق تخلف درجه ۱ دانسته است.

نامه شاپرک در رد ادعای شرکت پرداخت پی

همچنین بر اساس، اطلاعیه‌ای که وندار در کانال تلگرامی خود گذاشته آمده است: متاسفانه تمامی درگاه‌های وندار توسط شاپرک به دلیل آنچه تخلف وندار خوانده شده است، مسدود گردیده، طبق اعلام بانک مرکزی این مسدودی موقتی است. مهدی عبادی مدیرعامل وندار در گفت‌وگو با پیوست تاکید کرد مسدودی ترمینال‌های وندار رفع خواهد شد. عبادی همچنین عنوان کرد از مردادماه اقدام به قطع سرویس‌هایی که با الزامات شاپرک هم‌خوانی نداشته، کرده‌ایم.

 

https://pvst.ir/el6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو