skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

تحریریه پیوست

اتحادیه اروپا کنترل چین بر زیرساخت‌های حیاتی را محدود می‌کند

تحریریه پیوست

۲۰ اسفند ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱

هلند خواستار محدودیت کنترل چین بر زیرساخت‌ها و صادرات تراشه به این کشور شد و از طریق نامه‌ای به پارلمان اروپا اعلام کرد برای حفاظت از امنیت ملی به محدودیت‌های جدیدی برای فروش فناوری نیمه‌هادی در خارج از کشور نیاز است.

شرکت ASML Holdings بزرگ‌ترین تولیدکننده فناوری‌های پیشرفته و ساخت دستگاه‌های تولید تراشه در اروپا و تامین‌کننده کلیدی تراشه‌سازان جهانی از جمله در چین است؛ که اگرچه در این نامه اشاره‌ای به آن نشده اما صادرات آن به چین محدود خواهد شد.

این اعلامیه اولین اقدام عمومی دولت هلند به سمت تصویب قوانین تحت حمایت واشنگتن برای محدود کردن صنعت تراشه‌سازی چین است.

یک منبع آگاه به cnn گفت ژاپن همچنین در مذاکرات سه‌جانبه با هلند و ایالات متحده شرکت داشته است. رویترز گزارش داد انتظار می‌رود توکیو به زودی در این هفته سیاست‌های خود را در مورد صادرات تجهیزات تراشه به‌روز‌رسانی کند.

چین روز پنجشنبه اعلام کرد با محدودیت‌های هلند، «قاطعانه» مخالف است. این محدودیت‌ها تنها چند ماه پس از محدود کردن فروش برخی از ماشین‌آلات از سوی ایالات متحده به پکن صورت می‌گیرد. واشنگتن برای اینکه این اقدامات واقعاً تاثیرگذار باشد، به تامین‌کنندگان مهم دیگری که در هلند و ژاپن واقع شده‌اند نیاز دارد تا به آن بپیوندند.

کنار حزب کمونیست باشید

این هفته، شی جین پینگ، رهبر چین، با اظهارنظر‌ مستقیم و غیرمعمول به ایالات متحده حمله کرد و از شرکت‌های خصوصی چین خواست در زمان افزایش چالش‌ها، در کنار حزب کمونیست «بجنگند». او کشور‌های غربی به رهبری ایالات متحده را به تلاش برای «سرکوب» چین متهم کرد.

پکن هدفی را برای چین تعیین کرده است که در طیف گسترده‌ای از صنایع از جمله هوش مصنوعی، فناوری 5G و محاسبات کوانتومی به یک رهبر جهانی تبدیل شود.

در ماه اکتبر، زمانی که دولت بایدن شرکت‌های چینی را از خرید تراشه‌های پیشرفته و تجهیزات ساخت تراشه بدون مجوز منع کرد، این طرح‌ها با یک مانع بزرگ روبه‌رو شدند. همچنین توانایی شهروندان آمریکایی برای ارائه پشتیبانی برای توسعه یا تولید تراشه در برخی از مراکز تولیدی در چین را محدود کرد.

تراشه‌های مورد نظر آمریکا و اروپا برای همه دستگاه‌ها حیاتی هستند، از گوشی‌های هوشمند و ماشین‌های خودران گرفته تا محاسبات پیشرفته و ساخت سلاح.

شرکت ASML چه‌کار می‌کند؟

ASML مبتنی بر Veldhoven یک رهبر جهانی در تولید ماشین‌های لیتوگرافی (برای ساخت تراشه) است که از نور برای چاپ الگو‌ روی سیلیکون استفاده می‌کنند. مشتریانی مانند TSMC، سامسونگ (SSNLF) و SMIC چین از تجهیزات این شرکت هلندی برای تولید انبوه ریزتراشه‌ها استفاده می‌کنند.

ASML در بیانیه‌ای گفت: این کنترل‌های صادراتی جدید بر فناوری پیشرفته تولید تراشه، از جمله پیشرفته‌ترین ابزار‌های لیتوگرافی، تمرکز دارند. با توجه به این مقررات آتی، ASML باید برای ارسال سیستم‌های پیشرفته مجوز‌های صادرات دریافت کند. این شرکت اضافه کرد انتظار ندارد اقدامات آتی تاثیر چندانی بر چشم‌انداز مالی ۲۰۲۳ آن بگذارد.

اروپا، میدان نبرد چین و آمریکا

اولین بار نیست رقابت فناوری آمریکا و چین به اروپا سرایت می‌کند و پیش‌بینی می‌شود محدودیت‌های صادراتی هلند تا قبل از تابستان تایید شود. دو قرارداد اروپایی نیز سال گذشته به دلیل ارتباط با پکن به مشکل برخوردند که نشانه‌ای از گسترش نگرانی در غرب در مورد کنترل احتمالی چین بر زیرساخت‌های حیاتی است.

در ماه نوامبر، تنها چند روز پس از مسدود شدن فروش یک کارخانه تولید تراشه در آلمان، در قرارداد دیگری به مالک جدید بزرگ‌ترین تولیدکننده تراشه بریتانیا دستور داده شد مالکیت شرکت را پس دهد. هر دو معامله تحت تاثیر نگرانی‌های امنیت ملی قرار گرفتند و شامل خرید شرکت‌های چینی بودند.

در بریتانیا، Nexperia، زیرمجموعه هلندی شرکت نیمه‌هادی Wingtech در فهرست شانگهای، از سوی دولت اعلام شد که حداقل ۸۶ درصد از سهام خود را بیش از یک سال پس از در دست گرفتن کنترل کارخانه بفروشد. کارکنان از آن زمان به این تصمیم اعتراض کردند و گفتند این تصمیم نزدیک به ۶۰۰ شغل را در معرض خطر قرار می‌دهد.

در آلمان، وزارت اقتصاد، شرکت Elmos Semiconductor را که سازنده تراشه‌های خودرو است از فروش کارخانه خود در شهر دورتموند به Silex، یکی از شرکت‌های تابعه چین، منع کرد.

https://pvst.ir/ee1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو