skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

صنعت تکنولوژی اروپا بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار ریزش کرده است

۱۶ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

براساس اطلاعاتی که شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه اتومیکو ارائه کرده است، صنعت تکنولوژی اروپا در سال ۲۰۲۲ بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داده است.

به گزارش پیوست، داده‌های منتشر شده در گزارش سالانه «وضعیت تکنولوژی اروپایی» از شرکت اتومیکو نشان می‌دهد که مجموع ارزش تمامی شرکت‌های تکنولوژی عمومی و خصوصی اروپا از ۳.۱ هزار میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ به ۲.۷ هزار میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

این آمار روایت‌گر سالی سخت برای بخش تکنولوژی است. شرکت‌های فناوری که زمانی ارزش بالایی داشتند، حالا به دلیل فشار عوامل جهانی از جمله حمله روسیه به اوکراین و سیاست‌های سفت و سخت پولی، بخشی از ارزش خود را از دست داده‌اند.

خزانه‌داری آمریکا و دیگر بانک‌های مرکزی برای مقابله با تورم نرخ بهره را افزایش داده‌اند. این موضوع باعث شد تا سرمایه‌گذاران درمورد شرکت‌های زیان‌ده تکنولوژی، که ارزششان عمدتا با توجه به چشم‌انداز آینده برآورد می‌شود، تجدید نظر کنند.

تام وهمیر، از شرکت اتومیکو، در مصاحبه با CNBC گفت: «سال سختی بود-جنگ در اوکراین، تورم، افزایش نرخ بهره و تنش‌های ژئوپولتیک در سرتاسر قاره. این یکی از سخت‌ترین محیط‌های اقتصاد کلان پس از بحران مالی جهانی است.»

ارزش برخی شرکت‌های اروپایی به شکل بی سابقه‌ای سقوط کرده است. کلارنا، گروه الان‌ بخر، بعدا پرداخت کن سوئدی، حدود ۸۵ درصد از ارزش خود را در «دور نزولی» از دست داده است و حالا شرکتی که زمانی ۴۵.۶ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود،‌ تنها ۶.۷ میلیارد دلار ارزش دارد. سهام پلتفرم استریم موسیقی اسپاتیفای نیز در سال گذشته ۶۰ درصد کاهش یافت.

گزارش اتومیکو که براساس داده‌های آماری و تحقیقات در ۴۱ کشور گردآوری شده است، مجموعه سرمایه‌گذاری جسورانه امسال احتمالا به ۸۵ میلیارد دلار سقوط می‌کند. درنتیجه و با توجه به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که سال پیش (۲۰۲۱) برروی استارت‌آپ‌های اروپایی انجام  شد، ریزشی ۱۸ درصدی را شاهد هستیم.

اتومیکو می‌گوید، با این همه سال ۲۰۲۲ نیز از لحاظ حجم سرمایه‌گذاری در تاریخ اکوسیستم تکنولوژی اروپا همچنان در رده دوم قرار می‌گیرد.  در پی مشارکت گسترده سرمایه‌گذاران آمریکایی در سال گذشته رکورد سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی اروپا جابجا شد.

روند سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۲ معکوس شد و سرمایه‌گذاران خارجی پای خود را عقب کشیدند و حضور سرمایه‌گذاران آمریکایی در مگا راند‌های جذب سرمایه یا جذب سرمایه‌های بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار بیش از ۲۲ درصد نسبت سال گذشته کاهش یافت.

وهمیر می‌گوید: «محیط سرمایه‌گذاری فعلی نقدینگی کمتری دارد. ما از دوره‌ای در سال ۲۰۲۱ که سرمایه‌ فراوان و ارزان بود وارد دوره‌ای شدیم که جذب‌ سرمایه‌ سخت‌تر شده است و هزینه سرمایه‌ افزایش یافته است.»

روند نزولی در نیمه دوم سال آغاز شد

اتومیکو می‌گوید بخش تکنولوژی اروپا در نیمه اول سال ۲۰۲۲ همچنان داغ بود و سطح سرمایه‌گذاری ۴ درصد بالاتر از دوره مشابه در سال ۲۰۲۱ بود.

اما سرعت سرمایه‌گذاری در ماه جولای کاهش یافت و در آگوست و سپتامبر وضعیت بدتر شد. از آن زمان تا به امروز، سطح سرمایه‌گذاری ماهانه به طور میانگین چیزی بین ۳ تا ۵ میلیارد دلار است، مشابه آماری که در سال ۲۰۱۸ شاهد بودیم.

نرخ تولد یونیکورن (شرکت‌هایی با ارزش بالای یک میلیارد دلار) هم کاهش یافته است. با اینکه در سال گذشته ۱۰۵ شرکت بالای یک میلیارد دلار داشتیم، تعداد آنها در سال ۲۰۲۲ به ۳۱ شرکت سقوط کرده است.

افزون بر این، دیگر خبری هم از عرضه عمومی نیست. اتومیکو می‌گوید در سال ۲۰۲۲ تنها سه عرضه عمومی سهام تکنولوژی با ارزشی بیشتر از یک میلیارد دلار انجام گرفته است که دو مورد مربوط به اروپا بودند. این در حالی است که سال گذشته ۸۶ عرضه اولیه سهام بالای یک میلیارد دلار را شاهد بودیم.

اروپا از تعدیل نیروی بخش تکنولوژی هم در امان نبوده است. شرکت‌هایی که دفتر مرکزی آنها در اروپا است بیش از ۱۴ هزار نفر از کارکنان خود را در سال جاری اخراج کرده‌اند. این آمار که از گزارش اتومیکو استخراج شده است نشان  می‌دهد که سهام اروپا از مجموع اخراجی‌ها در جهان ۷ درصد است.

بنیان‌گذاران در مراسم‌های تجاری مختلف از جمله وب سامیت (Web Summit) و اسلاش (Slush)، به دیگر کارآفرینان توصیه کردند تا برای عبور از دوران سخت فعلی، هزینه‌های خود را کنترل کنند.

نیمه پر لیوان

اما از نگاه برخی سرمایه‌گذاران، اوضاع آنچنان هم بد نیست. پر رومان، از شرکت مشاوره و سرمایه‌گذاری جی‌پی بولهاند (GP Bullhound) می‌گوید، چشم‌انداز مثبتی را برای یک سری تکنولوژی‌ها از جمله هوش مصنوعی، امنیت سایبری و تکنولوژی محیطی تصور می‌کند.

رومان روز دوشنبه در مصاحبه با CNBC گفت: «چیزهای مثبت زیادی وجود دارد. در حال ما یک سال را پشت سر گذاشتیم و ارزش‌گذاری بازارهای نرم‌افزار و اینترنتی را شاهد بودیم که از نظر من بسیار مثبت و سلامت است. مدت‌ها در لبه یک حباب بزرگ بودیم.»

«در عین حال همین لایه‌های نرم‌افزاری جهان امروز ما از بیمارستان و مدرسه گرفته تا پروژه‌های ساخت‌ساز را اداره می‌کنند. درنتیجه یک هسته بنیادین قدرتمند برای یک دهه آینده داریم.»

سارا گوئموری، مدیر اتومیکو، می‌گوید دلایل زیادی برای مثبت اندیشی وجود دارد. یکی از این دلایل رشد صنعت تکنولوژی در اوکراین است. طبق آمار جامعه تکنولوژی لیویو آی‌تی (Lviv IT)، با وجود حمله وحشیانه روسیه، فعالیت تجاری در ۸۵ درصد از شرکت‌های IT به سطح پیش از جنگ برگشته است. از زمان شروع جنگ، ۷۷ درصد از شرکت‌های ICT اوکراین مشتریان جدیدی را جذب خود کرده‌اند.

بعلاوه با اینکه تصویر تاریکی را در ابعاد وسیع شاهد هستیم، اما میزان سرمایه‌گذاری همچنان هشت برابر بیشتر از سال ۲۰۱۵ است.

گوئموری می‌گوید: «به طور کلی باید از یک لنز بلند‌ مدت به اتفاقات نگاه کنیم. شرایط هنوز هم از بسیاری جهات شگفت‌انگیز است. ما واقعا برای آینده و فرصت‌های بزرگ پیش رو هیجان زده‌ایم.»

منبع: CNBC

https://pvst.ir/do9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو