skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چه کسانی درخواست اینترنت بدون فیلتر کرده‌اند؟

۱۱ بهمن ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

انبوهی از درخواست‌های دسترسی به اینترنت بدون فیلتر نشان می‌دهد اینترنت طبقاتی راه‌اندازی شده است. نامه اخیر رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران برای دریافت اینترنت آزاد تازه‌ترین مرحله از توزیع اینترنت طبقاتی است. این نامه که گویا در فرآیندی خارج از دبیرخانه این سازمان منتشر شده، تکذیب شد اما تعداد درخواست‌کنندگان اینترنت بدون‌فیلتر رو‌ به افزایش است. اما چه کسانی تا کنون درخواست اینترنت آزاد داشته‌اند؟

به گزارش پیوست،نامه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران که تصویر آن توسط دیجیاتو منتشر شد بعدتر از سوی سازمان نظام‌صنفی رایانه‌ای تهران تکذیب شد، تنها تصویر نامه‌ای نبود که طی چند هفته گذشته تصاویر آن در رسانه‌ها یا شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در کنار نام برخی از اصناف مختلف که درخواست دسترسی به اینترنت بدون فیلتر یا آزاد کرده‌‌اند، اسامی افراد حقیقی و حقوقی دولتی یا رسانه‌ها نیز دیده می‌شود. اینترنتی که برای رسانه‌ها با نام خبرنگاری نیز شناخته می‌شود.

نصر تهران: اینترنت طبقاتی را قبول نداریم

در تصویر نامه منتشر شده برای ارائه اینترنت بدون‌ فیلتر از سوی سازمان نظام صنفی رایانه تهران مطرح شده که در آن حسین اسلامی از وزیر ارتباطات، شرایط دسترسی به اینترنت آزاد برای شرکت‌ها و سازمان‌های عضو نصر تهران را جویا شده است. اسلامی در این نامه به لزوم پاسخگویی سازمان در برابر اعضا اشاره می‌‌کند که به‌رغم مخالفت با محدودیت‌های اخیر، برای ادامه فعالیت‌ کسب‌وکارها ناگزیر از درخواست است. مدت کوتاهی پس از انتشار این خبر، نصر تهران نامه منتسب به این سازمان درباره اینترنت بدون فیلتر را تکذیب کرد. نصر استان تهران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نامه منتشر شده و منتسب به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در مورد اعلام شرایط دسترسی به اینترنت بدون محدودیت، مورد تایید این سازمان نیست.

مجلس در رأس امور است

نمایندگان مردم هرچند نقش موثری در وضعیت کنونی اینترنت داشته‌اند اما نامه محسن پیرهادی برای دریافت اینترنت طبقاتی از وزارت ارتباطات نشان داد آسیب‌ ناشی از محدودیت‌های اخیر فقط دامن‌گیر بخش خصوصی نبوده و بهارستانی‌ها نیز دل خوشی از این ماجرا ندارند. در این راستا تصویر نامه‌ای با امضای محسن پیرهادی به وزارت ارتباطات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که درخواست اینترنت بدون فیلتر روی سیم‌کارت شخصی داشت.

این نامه بعدها از سوی دفتر پیرهادی تحت این عنوان تفسیر شد که ایشان مدیرمسئول روزنامه رسالت ‌است و مثل اغلب اصحاب رسانه مشمول این قاعده برای استفاده از اینترنت بدون فیلتر می‌شود. با این حال دفتر نماینده مردم تهران به این نکته اشاره‌ای نکرد که نامه‌ای که باید به وزارت ارشاد ارسال می‌شد چرا معاون پارلمانی وزارت ارتباطات را خطاب قرار می‌دهد.

اینترنت سفید برای پزشکان

یکی از اولین گروه‌های واجد صلاحیت برای دریافت اینترنت بدون‌ فیلتر پزشکان بودند که ابتدا نام‌شان برای استفاده از اینترنت طبقاتی مطرح شد اما مشخص نشد این گروه تا چه حد در دریافت اینترنت سفید موفق بوده است.

همه در جست‌وجوی اینترنت بدون فیلتر

موضوع اینترنت بدون‌ فیلتر حتی برای دولتی‌ها که در بروز وضعیت فعلی بی‌تاثیر نیستند نیز شیرین است. در نامه‌ای که روابط‌عمومی وزارت جهاد کشاورزی به روابط عمومی وزارت ارتباطات ارسال کرده عمل به رسالت‌های خبری علت درخواست اینترنت رایگان و بدون فیلتر و پرسرعت از ارتباطات است. نامه‌ای که مشابه آن از سوی وزارت صمت هم ارسال شده و امید قالیباف سخنگوی این سازمان از وزارت ارتباطات درخواست اینترنت می‌کند.

کارلوس کی‌روش نیز دلیل مهدی تاج برای دریافت اینترنت بدون فیلتر برای فدراسیون فوتبال بود که در آن خواستار رفع فیلتر از اینترنت این فدراسیون برای گستره ارتباطات تیم ملی در سطح بین‌الملل شد.

کوزه شکسته اینترنت بدون فیلتر

یکی از صحنه‌های تلاش برای دریافت اینترنت طبقاتی از سوی رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات برای خبرنگاران دیده شد. در این نامه خطاب به جانشین ستاد رسانه مرکز ملی فضای مجازی درخواست شده دستور اختصاص اینترنت خبرنگاری بدون فیلتر طبق لیست ارائه‌شده از سوی رسانه‌های متقاضی، به قید فوریت صادر شود. صرف‌ نظر از این نامه، علنی‌ترین شکل درخواست اینترنت خبرنگاری که با عناوین طبقاتی و اینترنت بدون‌ فلیتر نیز شناخته می‌شود از سوی خبرگزاری تسنیم مطرح شده است. این خبرگزاری به‌رغم دفاع تمام‌قد از محدودیت‌های اینترنت طی ماه‌های گذشته در نامه خود به نیاز این خبرگزاری به استفاده دائمی از اینترنت بدون فیلتر در ارتباط با امور خبری و اطلاع‌رسانی و رصد رسانه‌های خارجی اشاره کرده بود.

ارزش افزوده اتحادیه فناوران

اتحادیه فناوران، رقیب دیرینه و پرحاشیه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، یکی از اولین مراجعی بود که ارائه اینترنت بدون فیلتر را مطرح کرد و خبر داد دارندگان پروانه کسب از این اتحادیه با داشتن نشانی اینترنتی ثابت یا Static IP امکان دریافت اینترنت بدون فیلتر را خواهند داشت. اتحادیه فناوران گفت به دنبال نامه‌نگاری و مذاکرات متعدد اتحادیه با متولیان حوزه اینترنت، به دلیل اختلال در عملکرد پلتفرم‌ها و کاهش سرعت به‌ واسطه استفاده از فیلترشکن، دارندگان پروانه کسب از این اتحادیه می‌توانند از سرویس‌ها و پلتفرم‌ها بدون فیلتر استفاده کنند.

اینترنت طبقاتی قانونی

مصوبه یکصد و بیست و نهمین جلسه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در حال حاضر تنها قانون رسمی برای دسترسی به اینترنت آزاد است. در همین راستا، مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری در خصوص دسترسی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها به اینترنت باز نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، پژوهشی و فناوری ارسال کرد و در آن از رؤسای دانشگاه‌ها درخواست کرد لیست اعضای هیات علمی در قالب فایل اکسل برای دسترسی به اینترنت باز به منظور استفاده از سکوها و تارنماهای بین‌المللی با محتوای علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری به قید فوریت برای اقدامات بعدی به این معاونت ارسال شود.

وزیر علوم درباره درخواست اینترنت آزاد به خبرگزاری تسنیم گفته است اساتید دانشگاه‌ها به دلیل کارهای تحقیقاتی و پژوهشی به سطوح و سرعت بالای اینترنت نیاز دارند. او تاکید کرده هماهنگی با وزارت ارتباطات برای تحقق دریافت این اینترنت برای اساتید انجام شده تا دسترسی ویژه‌ای برای این قشر به منظور کارهای تحقیقاتی، پژوهشی و آموزشی قائل شوند.

https://pvst.ir/e39

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو