skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس هیات‌مدیره نصر تهران: اینترنت و VPN طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۴ دی ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

حسین اسلامی، رئیس هیات‌مدیره نظام صنفی رایانه‌ای تهران، تاکید کرده است موضع این سازمان در مورد اینترنت و VPN طبقاتی شفاف بوده و با این موضوع مخالفت صریح دارد.

به گزارش روابط عمومی نصر تهران، حسین اسلامی رئیس هیات‌مدیره این سازمان می‌گوید: «موضع صنف مشخص است. هم در بیانیه‌ سازمان و هم در نامه‌ای که به صورت مشترک با چند تشکل برای رئیس‌جمهور ارسال کردیم، دسترسی آزاد به اینترنت و گسترش زیرساخت‌های لازم را مطالبه کردیم.»

او معتقد است در شرایط بحرانی که بدون حکم قاضی و بدون مستندات قانونی و البته با تصمیم مجموعه‌های امنیتی محدودیت‌هایی به صورت موقت ایجاد شده و قابل رفع است، انتظار می‌رود با رفع مسائل امنیتی شرایط به سرعت به پیش از شهریور امسال بازگردد: «در این مدت بحرانی اگر برخی شرکت‌ها در برقراری ارتباط با مخاطبان‌شان در خارج از کشور مساله داشته باشند، یا در ارائه خدماتی که باید در داخل کشور ارائه دهند مشکلاتی دارند، وزارت ارتباط موظف است حتی شده به صورت موقت این مشکلات را حل کند. در این راستا هر درخواستی هم که به سمت ما آمده، تمام تلاش‌مان را برای اینکه مشکل را به صورت مقطعی حل کنیم کرده‌ایم و این را وظیفه صنفی خود می‌دانیم.»

اسلامی تاکید می‌کند نباید این دو موضوع با یکدیگر خلط شود: «نظر قطعی صنف دسترسی آزاد اینترنت برای عموم مردم است. ما اینترنت طبقاتی و وی‌پی‌ان طبقاتی را ذره‌ای قبول نداریم. محدودیت‌هایی که در تمام نقاط دنیا برای حفظ حریم خانواده‌ها و سایر مسائل اخلاقی لحاظ می‌شود برای ما هم قابل درک است. اما واقعیت این است که بازگشت به دوران پیش از شهریورماه درخواست حداقلی ماست، این موضع شفاف صنف است. موضوعی که در صحبت‌های رئیس‌جمهور هم مشهود بود که گفته بودند صحبت‌هایشان در مورد فضای مجازی در دوران انتخابات را فراموش نکرده‌اند. ضمن اینکه امروز هم وزیر ارتباطات اعلام موضع کرد که اینترنت طبقاتی وجود ندارد و این را می‌شود به فال نیک گرفت.»

او با بیان اینکه متاسفانه محدودیت‌های اینترنتی به موضوعی فرسایشی تبدیل شده است می‌گوید: «وظیفه ما کمک به تمامی کسب‌وکارهاست اما برخی به کمک فوری و بیشتری برای زنده ماندن نیاز دارند؛ به نوعی به یک تنفس مصنوعی. اما تا زمانی که محدودیت‌های اینترنتی برای عامه مردم رفع نشود، مشکل اقتصاد دیجیتالی هم حل نمی‌شود. عامه مردم با پلتفرم‌ها در ارتباط‌اند و به همین دلیل درخواست انحصار اینترنت یا وی‌پی‌ان طبقاتی برای اعضای نصر را اقدام درستی نمی‌دانیم.»

رئیس هیات‌مدیره نصر تهران در مورد اقدامات انجام‌شده از سوی صنف می‌گوید: «نامه‌ای که به رئیس‌جمهور ارسال کردیم برای دو وزیر اطلاعات و کشور فرستاده شد. رونوشت‌هایی هم برای وزیر ارتباطات و سایر مقامات مسئول ارسال شده‌ است. ما از این دو مرجع- وزیر اطلاعات و وزیر کشور- پیگیر هستیم. اما پیگیری‌های ما به ارسال یک نامه ختم نشده است. با وزیر ارتباطات، وزیر صمت، رئیس مجلس شورای اسلامی و بسیاری از نهادهای نظارتی و امنیتی جلسات حضوری و مذاکره متداوم و پی‌درپی داشته‌ و خواهیم داشت.»

اسلامی با اشاره به برخی اقدامات در خصوص اینکه اگر پلتفرم‌ها مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر حضور نماینده پلتفرم‌ها را اجرا نکنند، احتمال اینکه این مسیر موقتی و محدودیت‌هایی که بر اساس همین مصوبه ایجاد شده است دائمی شود توضیح می‌دهد: «این اقدام کمکی به شرایط کشور نمی‌کند. چیزی که می‌تواند کسب‌وکارها را نجات دهد یک تنفس مصنوعی نیست، بلکه تنفس طبیعی در فضای رقابتی با حضور پلتفرم‌های خارجی است.»

رئیس هیات‌مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران تاکید می‌کند: «ما قطعاً به کسب‌وکارها کمک می‎‌کنیم، مثلاً اگر کسب‌وکاری نامه درخواست داده تا IP مرتبط با فعالیت‌های شرکتش باز شود، پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم. بعد از این هم اگر کسی چنین درخواست‌هایی داشته باشد با دبیرخانه سازمان مکاتبه کند و حتماً برای رفع مشکل‌شان پیگیر خواهیم بود. اما این درخواست عمومی صنف نیست. تنها رفع مشکل حاد یک کسب‌وکار در حال آسیب است. همان تنفس مصنوعی و چنان‌که گفتم، انتظارمان از حاکمیت بیش از این کمک‌های موقتی است.»

اسلامی درباره اقدامات بعدی صنف و مدت‌زمان تعیین‌شده برای پاسخگویی حاکمیت به پیگیری‌های انجام‌شده هم توضیحاتی می‌دهد: «به زودی با حضور تشکل‌هایی که نامه ارسال‌شده به رئیس‌جمهور را امضا کردند و همچنین سایر تشکل‌های همسو با حضور اصحاب رسانه جلسه‌ای خواهیم داشت. چنان‌که پیش از این هم تریبون صنفی‌ای در راستای همین موضوع از سوی سازمان برگزار شده بود. تلاش ما این است تا پایان امسال به نتیجه مطلوبی برسیم.»

https://pvst.ir/dv8
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو