skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

احتمال خروج بنیاد مستضعفان از ترکیب سهامداری ایرانسل قوت گرفت

میثم قاسمی تحریریه

۲۲ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۶ آذر ۱۴۰۱

شنیده می‌شود بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی تصمیم گرفته است از ترکیب سهامداری شرکت گسترش الکترونیک ایران، مالک ایرانی ایرانسل، خارج شود.

به گزارش پیوست، اپراتور دوم تلفن همراه ایران که از اواخر مهر ماه سال ۱۳۸۵ با ارائه اولین سیم‌کارت‌های خود به بازار ارتباطات ایران معرفی شد، در ترکیب سهامداری خود گروه ام‌تی‌ان آفریقای جنوبی و شرکت گسترش الکترونیک ایران را دارد. طرف آفریقایی ۴۹ درصد و طرف ایرانی ۵۱ درصد سهام این اپراتور را در تملک دارند. از زمان دریافت پروانه اپراتور دوم تلفن همراه در ششم آذر ۱۳۸۴ تاکنون، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی وصا ایران زیرمجموعه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سهامداران شرکت گسترش الکترونیک ایران هستند که اکنون شنیده می‌شود بنیاد مستضعفان در نظر دارد از شرکت گسترش الکترونیک ایران، که سهامدار ایرانی ایرانسل است، خارج شود.

براساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ایرانسل در پایان شهریور امسال بیش از ۶۱ میلیون مشترک فعال تلفن همراه در سراسر کشور داشته است. ایرانسل در بورس حضور ندارد از همین‌رو صورت‌های مالی آن به صورت عمومی منتشر نمی‌شود؛ اما براساس گزارشی که رگولاتوری در پایان کار دولت دوم حسن روحانی منتشر کرد، این اپراتور در سال مالی ۱۳۹۹ نزدیک به ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته است. بیژن عباسی آرند، مدیران ایرانسل پیش از این اعلام کرده بود این شرکت تا پایان سال جاری اقدامات ورود به بورس را انجام می‌دهد.

ایرانسل از جمله شرکت‌های سودده سهامداران ایرانی و خارجی محسوب می‌شود؛ اما در سال‌های اخیر با ثابت ماندن تعرفه‌ها و همزمان کاهش قدرت ریال در برابر دلار، درآمد MTN‌ از فعالیت در ایران کاسته شده است. همچنین در ماه‌های اخیر و با فیلتر شدن پلتفرم‌های پرکاربرد، درآمد اپراتورهای تلفن همراه به کاهش شدیدی روبرو شده و حتی مدیرعامل رایتل، اپراتور سوم در نامه‌ای به وزیر ارتباطات از احتمال خروج این اپراتور از بازار ارتباطات ایران سخن گفته بود.

در سال‌های گذشته اخبار متناقضی از خروج MTN‌ از بازار ایران منتشر می‌شد؛ اما در نهایت مدیران این شرکت در سفری به تهران، تاکید کردند قصد چنین کاری را ندارند. این در حالی است که اکنون شنیده می‌شود یکی از شرکای ایرانی اپراتور دوم قصد دارد از ترکیب سهامداران خارج شود.

بنیاد مستضعفان که از ابتدای مذاکرات راه‌اندازی اپراتور دوم تلفن همراه در این مسیر حضور داشته، سال گذشته هلدینگ ICT خود را به صورت کلی منحل کرد و براساس شنیده‌ها از همان زمان مذاکرات برای واگذاری سهام خود به دیگر طرف ایرانی (صاایران به نمایندگی از وزارت دفاع) را آغاز کرده است.

خروج بنیاد مستضعفان از ترکیب سهامداری ایرانسل، می‌تواند نشانه دیگری بر کاهش سوددهی صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران باشد.

https://pvst.ir/dp9
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو