skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش سهم از بازار صرافی‌های غیرمتمرکز از بین رفتن اعتماد به صرافی‌های متمرکز

۵ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

صرافی غیرمتمرکز

فروپاشی صرافی FTX، موضوعاتی همچون پرداخت بدهی سایر صرافی‌های متمرکز رمزارزها و پتلفرم‌های وام‌دهی باعث شده سهم از بازار رقبای غیرمتمرکزی مانند صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) افزایش پیدا کند. حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز در ماه نوامبر به ۹۱ میلیارد دلار رسیده است که افزایشی حدود ۸۰ درصد نسبت به ماه اکتبر را نشان می‌دهد.

به گزارش پیوست، پیشروترین صرافی غیرمتمرکز در این بین Uniswap است. بنیان‌گذار این پلتفرم اخیراً در توییتی اعلام کرد حجم روزانه یکی از پیرهای معاملاتی از صرافی متمرکز Coinbase پیشی گرفته است. پلتفرم‌هایی مانند 1inch، DODO و Matcha نیز که وظیفه جمع‌آوری داده‌های صرافی‌های غیرمتمرکز و پیشنهاد و انجام معاملات کاربران به کم‌هزینه‌ترین روش را دارند نیز در این بازه زمانی شاهد افزایش آمار کاربران بوده‌اند.

حجم معاملات
حجم معاملات صرافی‌های غیرمتمرکز بعد از فروپاشی FTX

دلیل افزایش آمار صرافی‌های غیرمتمرکز چیست؟

کاربران با استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز امنیت سرمایه خود را در معرض ریسک قرار نمی‌دهد. برخلاف صرافی‌های متمرکز که کاربران باید دارایی خود و مالکیت آن را به پلتفرم متمرکز صرافی واگذار کنند، در این سازوکار به دلیل استفاده از قرارداد هوشمند در بلاک‌چین‌های عمومی، مالکیت دارایی در ازای دریافت خدمات مالی برای کاربر حفظ می‌شود و متوجه ریسک نمی‌شود.

این موضوع در تضاد کامل با زیرساخت متمرکز صرافی‌های متمرکز است و با مقایسه این سازوکار با صرافی ورشکست‌شده FTX به عنوان یک صرافی متمرکز واضح است که دیگر جایی برای سوءاستفاده از سرمایه کاربران وجود ندارد. همچنین دیگر بنیان‌گذاران امکان استفاده از دارایی کاربران را برای تجارت‌های دیگر و ریسک‌پذیر ندارند.

برخی از صرافی‌های متمرکز مانند FTX فروپاشیده یا بایننس بخش غیرمتمرکزی راه‌اندازی کرده‌اند. این بخش‌ها به عنوان صرافی‌های غیرمتمرکز معرفی می‌شوند در حالی که با مقایسه آنها با صرافی‌های غیرمتمرکز واقعی مانند Uniswap متوجه می‌شویم این پلتفرم‌های معاملاتی صرفاً در حال استفاده دفترچه سفارش محدود متمرکز به جای بازارسازهای خودکار (AMM) هستند که در Uniswap از آنها استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های مهم برای انتخاب صرافی غیرمتمرکز، داشتن توکن برای استفاده از آن در مورد حقوق حاکمیتی است. در این مدل کاربران و سرمایه‌گذاران می‌توانند با در دست داشتن توکن حاکمیتی مربوط به پلتفرم اقدام به اظهار و اعمال نظر در تصمیمات حاکمیتی کنند. به عنوان مثال می‌توان به توکن UNI در مورد Uniswap اشاره کرد.

بازگشت به اصل

فرهنگ رمزارزها از ابتدای شکل‌گیری به گونه‌ای بوده است که کاربران برای محافظت از سرمایه خود در مقابل ریسک به استفاده از خدمات غیرمتمرکز ترغیب شده‌اند. در چند هفته گذشته با برجسته شدن فعالیت بازیگرانی همچون FTX، Celsius یا BlockFi نیاز ما به استفاده از این فرهنگ دوچندان مشخص شد.

فعالیت بازیگرانی مانند مثال‌های نامبرده و اعتماد به آنها باعث وقوع فجایعی شده که فناوری بلاک‌چین و رمزارزها برای جلوگیری از آنها پدید آمده‌اند. شکست ایده‌ها و شرکت‌های متمرکز در حالی اتفاق می‌افتد که برنامه‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های رمزنگاری به راحتی به‌ کار خود ادامه می‌دهند.

هرچند بر اساس آمار پلتفرم‌های غیرمتمرکز سهم بیشتری از بازار به دست‌ آورده‌اند با این حال هنوز این پلتفرم‌ها برای پذیرش تعداد زیاد کاربران به قدر کافی توسعه نیافته‌اند و استفاده از آنها به دلیل پیچیدگی‌های خاص برای عموم جامعه امکان‌پذیر نیست. Uniswap به عنوان یکی از پیشروترین صرافی‌های غیرمتمرکز تاکنون حدود چهار و نیم میلیون کاربر داشته است که این عدد در مقایسه با Coinbase که ۱۰۸ میلیون کاربر دارد اختلاف ۲۴ برابری نشان می‌دهد. این توازن ممکن است با آگاهی کاربران نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز و ریسک‌های مربوط به آنها تغییر کند.

ابعاد فاجعه صرافی FTX به اندازه‌ای بزرگ است که شاید فکر کردن به اتفاقات مشابه در صرافی‌های بزرگ‌تر و کوچک‌تر تعجب‌آور باشد. با این حال به دلیل عدم شفافیت این پلتفرم‌ها وقوع این قبیل اتفاقات همواره محتمل است. در مقابل زیرساخت‌های غیرمتمرکز برای جلوگیری از این‌گونه فجایع شکل‌ گرفته‌اند و می‌توانند از این اتفاقات جلوگیری کنند.

https://pvst.ir/dku

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو