skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اپل شرایط حریم خصوصی را تغییر داد؛ از قدرت تبلیغاتی فیس‌بوک و گوگل کاسته شد

۱۶ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

انحصار گوگل و فیس‌بوک بر تبلیغات آنلاین کمرنگ شده است. در مقابل، اپل سهم خود را از این حوزه، افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش CNBC، قدرت اپل در حوزه تبلیغات دیجیتالی در حال افزایش است. سهم اپل بیش‌تر از  فیس‌بوک و گوگل، فرمانروایان قدیمی تبلیغاتی دیجیتالی، بوده است.

این گزارش با بررسی بودجه تبلیغات آنلاین ۱۰۰ شرکت نشان می‌دهد تغییر شرایط حریم خصوصی iOS در سال ۲۰۲۱ به نفع اپل عمل کرده است. این تغییر حریم خصوصی، ردیابی کاربران را برای شرکت‌هایی مثل فیس‌بوک دشوار کرد.

اپل در بخش جست‌وجوی این شرکت به مشتریان اجازه می‌دهد تبلیغات خود را در فروشگاه اپلیکیشن آیفون منتشر کنند. با کاهش قدرت فیس‌بوک، تعداد بیشتری از مشتریان به استفاده از تبلیغات دیجیتالی اپل روی آورده‌اند.

نرخ استفاده خریداران تبلیغات از خدمات اپل در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ با رشدی چهار درصدی به ۹۴.۸ درصد رسیده و این در حالی است که سهم فیس‌بوک در همین دوره سه درصد کمتر شده و حالا ۸۲.۸ درصد است. طبق اعلام Appsumer، سهم گوگل نیز با کاهشی دو درصدی به ۹۴.۸، نرخی برابر با شرکت اپل،‌ رسیده است.

طبق این آمار و به گفته Appsumer، اپل حالا به قطب سوم «دوقطبی فیس‌بوک و گوگل در جدول تبلیغات تبدیل شده است».

دلیل موفقیت اپل در تبلیغات دیجیتالی چیست؟

ساموئل لیس، مدیر ارشد Appsumer، دلیل موفقیت اپل را افزایش شمار توسعه‌دهندگانی می‌داند که حاضرند برای بیشتر کردن دانلود اپلیکیشن‌ها، هزینه زیادی بپردازند. در عین حال،‌ تغییر شرایط حریم خصوصی اپل هم کار را برای رقبا سخت‌تر کرده است.

به‌روزرسانی اپل برای شفافیت ردیابی (ATT) فیس‌بوک را در جمع‌آوری اطلاعات و در نتیجه کمک به تبلیغات و کمپین‌های آنلاین برند‌ها محدودتر کرد.

لیس می‌گوید: «نکته جالب این است که محدودیت‌های ATT برای دیگر شبکه‌ها،‌ به طور یکسان برای اپل اعمال نمی‌شود. پس می‌توان گفت اپل از طریق کانال‌های مختلف iOS، شفافیت بیشتر و نوعی برتری نسبت به رقبا دارد.»

پیشتازی گوگل و فیس‌بوک در آمار کلی؛ اپل فاصله خود را کمتر می‌کند

گوگل و فیس‌بوک همچنان بیشترین سهم را از مجموع تبلیغات دیجیتالی در اختیار دارند.

گوگل با سهم ۳۴ درصدی در صدر است و فیس‌بوک و اپل هر کدام با سهمی ۲۸ و ۱۵ درصدی در رده‌های بعدی قرار دارند.

اما تغییرات حریم خصوصی اپل بازیگران کوچک بازار را هم دچار مشکل کرده است. اسنپ با ضربه جدی ATT،‌ از تیک‌تاک عقب افتاده است. تیک‌تاک در حال حاضر سه درصد از بازار و اسنپ دو درصد از بازار را به خود اختصاص داده است.

با وجود موفقیت تیک‌تاک در رقابت با اسنپ، نرخ استفاده تبلیغاتی از تیک‌تاک در سه‌ماهه دوم هفت درصد کاهش یافته است. لیس می‌گوید خریداران هنوز نسبت به تبلیغات مناسب برای ویدئوهای کوتاه تردید دارند.

به گفته او، برندها همچنان در تلاش‌اند تا تیک‌تاک را برای همه زمینه‌ها بهینه‌‌سازی کنند.

فیس‌بوک در مسیر بهبودی

لیس می‌گوید آمار و ارقام به دست آماده برای فیس‌بوک امیدوارکننده است. این شرکت که در حال حاضر با چالش‌های مختلف از جمله پروژه متاورسی متا دست و پنجه نرم می‌کند، نشانه‌هایی از بهبود را در بخش تبلیغات نشان داده است.

سهم فیس‌بوک از بازار کلی تبلیغات با رشدی چهار درصدی به ۲۸ درصد رسید. متا، شرکت مادر فیس‌بوک، کاهش درآمد سنگینی را برای سه‌ماهه دوم گزارش کرد و طبق اعلام این شرکت، روند کاهش درآمد برای سه‌ماهه سوم نیز ادامه دارد.

لیس می‌گوید: «فیس‌بوک تمام قابلیت‌های منحصربه‌فرد را دارد و مردم فعلاً در حال بررسی هستند، پس فرصت همچنان باقی است.»

منبع: CNBC

https://pvst.ir/d51

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو