skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ماجراجویی‌های متا: از قمار متاورس تا تغییر تیم

۶ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

متا با میلیارد‌ها دلار هزینه به سمت جهانی مجازی در حال پیشروی است. این شرکت که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۰ میلیارد دلار زیان متاورسی را به جان خرید، با انتشار تازه‌ترین تصویر جهان مجازی هرایزن به سوژه تمسخر اینترنت تبدیل شد. حالا با گذشت چند روز از انتشار تصویر هرایزن، ویوک شارما، نایب‌رئیس پلتفرم هرایزن، درحال ترک شرکت متا است.

به گزارش پیوست، به نقل از ورج، جدایی شارما از متا همزمان با ماجراهای عجیبی در بخش متاورسی این شرکت رخ داد. متاورس یکی از قمارهای عظیم متاست و هرایزن از هسته‌های اصلی آن محسوب می‌شود. اما هفته گذشته تلاش‌های متاورسی این شرکت به سوژه شوخی شبکه‌‌های اجتماعی تبدیل شد. مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، برای کمک به راه‌اندازی هرایزن وردز در فرانسه و اسپانیا تصویری از هزایزن را منتشر کرد و خیلی سریع این تصویر ساده و ابتدایی به سوژه شوخی اینترنت بدل شد.

زاکربرگ چند روز بعد تصویری با جزئیات بیشتر نیز منتشر کرد اما آسیب وارده جبران‌ناپذیر بود. در این مدت حتی فیلتر اسنپ‌چتی با چهره و چشم‌های زاکربرگ نیز منتشر شد.

شوخی‌های اینترنتی و رفتن شارما از شرکت، در مقایسه با بلند‌پروازی‌های متاورسی سروصدای کوچکی محسوب می‌شوند. متا با سخت‌افزار جدید رو به جلو در حرکت است، برای مثال هدست جدیدی که زاکربرگ دیروز خبر عرضه آن را در ماه اکتبر اعلام کرد. به علاوه این شرکت حساب‌های جدید متا را معرفی کرده است و با استفاده از این حساب‌ها دیگر برای استفاده از هدست کوئت نیازی به ورود به فیس‌بوک ندارید. اما متاورس تا به اینجای کار هزینه هنگفتی روی دست متا گذاشته است. بخش ریالیتی لبز متا در سه ماه گذشته ۲.۸ میلیارد دلار ضرر را ثبت کرده است.

به گفته پوپ، تیم شارما از این پس به ویشال شاه، نایب‌رئیس متاورس متا، پاسخگو هستند.

پوپ در بیانیه‌ای گفت: «ما سپاسگزار کمک‌های ویوک به تیم‌های بازار، بازی و متاورس‌مان در ۶ سال گذشته هستیم و برای او آرزوی موفقیت داریم. به لطف رهبری او، گروه هرایزن تیمی قدرتمند با چشم‌اندازی عظیم را شکل داده و این تنها شروع ماجراست. متا همواره مرجعی برای ساخت رهبران بزرگ خواهد بود و مشتاق دیدن موفقیت‌های ویوک در فصل بعدی‌ زندگی‌اش هستیم.»

ضرر در کوتاه‌مدت اما آینده‌ای روشن

با این حال، زاکربرگ با پیش‌بینی جهانی یک میلیارد نفری، زیان‌های کوتاه‌مدت را به جان می‌خرد. ابتدای سال جاری میلیاردی، نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به ماجراجویی‌های متاورسی این شرکت، از کاهش سود متا با وجود افزایش بازده مالی خبر داد. مایک آیزک در این گزارش که با ریزش شدید سهام متا همراه شده بود نوشت، متاورسی که زاکربرگ در سال ۲۰۲۱ از هزینه ۱۰ میلیارد دلاری آن خبر داده بود حالا تاثیر مشهودی بر بازده مالی و سود این شرکت به جا گذاشته است. با وجود افزایش بازده مالی متا در پایان سال ۲۰۲۱ و حتی عملکرد بهتر نسبت به پیش‌بینی وال‌استریت، سود این شرکت کمتر از سه‌ماهه مشابهش در سال ۲۰۲۰ بود.

اما هدف زاکربرگ تسلط بر متاورسی است که به گفته او جمعیت بیشتر از کل قاره اروپا خواهد داشت. او در مصاحبه‌‌ای با CNBC گفت: «امیدواریم به جمعیتی حدود یک میلیارد نفر برسیم». این جمعیت عظیم هر کدام صدها دلار برای تجارت و کالاهای دیجیتالی این جهان هزینه می‌کنند. در صورت تحقق پیش‌بینی‌های زاکربرگ، جهان متاورس به وزنه اقتصادی مهمی در جهان تبدیل خواهد شد و در نتیجه اگر متا خود را به عنوان بازیگر اصلی این عرصه تثبیت کند، در بلندمدت سود هنگفتی به جیب خواهد زد.

منبع: Verge, NYTimes, CNBC

https://pvst.ir/d2e

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو