skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مجلس برای تراکنش‌های بیشتر از حد معین، شرط گذاشت مجلس در طرح نظام بانکداری وارد جزئیات فرایندهای کاری نظام بانکی کشور شده است

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۷ شهریور ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

مجلس بانکداری ©عکس از خانه ملت

مجلس در طرح نظام بانکداری قانونی بودن تراکنش‌هایی را که مبلغ‌شان بیشتر از میزان معینی باشد مشروط به ثبت شناسه یکتای صورت‌حساب الکترونیکی در سامانه حاکمیتی بانک مرکزی کرد.

به گزارش پیوست، نمایندگان مجلس یازدهم در جریان ادامه بررسی طرح نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران، با تصویب ماده ۱۹ این طرح، بانک مرکزی را مکلف کردند با ایجاد یا توسعه سامانه‌های حاکمیتی بر عملیات «اشخاص تحت نظارت» به ویژه موسسات اعتباری و نقل و انتقال وجه توسط آنها نظارت کند.

همچنین نمایندگان با تصویب بند (ب) همین ماده مقرر کردند اگر مبلغ تراکنش‌ها از حدی که هیات عالی بانک مرکزی تعیین می‌کند بیشتر باشد، باید شناسه یکتای صورت‌حساب الکترونیکی آن ثبت شود.

در این ماده آمده است: «تراکنش‌هایی که مبلغ آنها از حدی متناسب با اشخاص حقیقی و حقوقی که توسط هیات عالی تعیین می‌شود، بیشتر باشد، تنها در صورتی قابل انجام است که شناسه یکتای صورت‌حساب الکترونیکی مربوط، (موضوع بند (ث) ماده (۱) قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مصوب ۲۱/ ۷/ ۱۳۹۸)، در فرم درخواست انتقال وجه در سامانه حاکمیتی بانک مرکزی ثبت شده باشد.»

در شرایط فعلی نیز هر شخص می‌تواند روزانه ۱۰۰ میلیون تومان پول منتقل کند مگر اینکه دلیل ‌آن را به بانک اعلام کند. حال این مصوبه که از سوی بانک مرکزی به شبکه بانکی ابلاغ شده بود در طرح فعلی مجلس نیز لحاظ شده است.

این بند همچنین به مواردی که صورت‌حساب الکترونیکی وجود ندارد نیز اشاره و ذکر کرده: «در موارد نبود صورت‌حساب الکترونیکی، باید بابت یا انگیزه انتقال‌دهنده از انتقال وجه، توسط وی در فرم درخواست انتقال وجه در سامانه حاکمیتی موردنظر ثبت شده و به تایید انتقال‌گیرنده برسد.»

به نظر می‌رسد مجلس قصد دارد با تصویب این بند، اجرایی شدن صورت‌حساب الکترونیکی را تسریع کند و نه تنها در قانون پایانه‌های فروشگاهی بر آن تاکید کند بلکه در صورت تصویب و نهایی شدن طرح بانکداری اسلامی نیز در قانون مربوط به آن اجرایی شدن صورت‌حساب الکترونیکی را پیگیری کند.

طبق تبصره ماده ۱۹ نیز تدوین و تصویب دستورالعمل تعیین حدود تراکنش‌های موضوع این بند بر عهده هیات عالی بانک مرکزی گذاشته شده است.

https://pvst.ir/d2t
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو