skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چه شرکت‌هایی از بلاک‌چین استفاده می‌کنند

۲۰ مرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

بلاک‌چین سازمانی

بلاک‌چین هر روز درحال محبوبت‌تر شدن است و با شناخته شدن قابلیت‌های این فناوری شرکت‌های بزرگ و کوچک زیادی به استفاده از آن در جهت افزایش بهره‌وری در کارشان روی آورده‌اند. امروزه بلاک‌چین در زمینه‌های مختلفی مانند زنجیره تامین، مراقبت‌های بهداشتی، بیمه، بانکداری، املاک و دولت در حال استفاده است.

به گزارش پیوست، ابتدا به فناوری بلاک‌چین به عنوان راه‌حلی مناسب برای بانکداری نگاه می‌شد که این روند در طول زمان دستخوش تغییر شد و امروزه ما با راه‌حل‌های زیادی به واسطه بلاک‌چین روبه‌روییم که در مرحله آزمایشی است یا سازمان‌ها در حال استفاده از آن هستند.

بلاک‌چین در ابتدا به عنوان راه‌حلی در بانکداری شناخته شد و به همین دلیل بانکداری به اولین خواستگاها برای این فناوری تبدیل شد.

 • BBVA: شرکت BBVA یکی از شرکت‌هایی است که از بلاک‌چین در بخش بانکداری استفاده می‌کند. این شرکت با کمک شرکت Red Electrica برای اعطای یک وام سندیکایی از بلاک‌چین استفاده کرده‌اند.
 • Barclays : دومین بانک بریتانیا از لحاظ بزرگی، ازجمله شرکت‌های دارای بلاک‌چین است. این بانک از فناوری بلاک‌چین برای ساده‌سازی انتقال وجه و فرآیند احرازهویت (KYC) استفاده می‌کند.
 • ویزا: ویزا، از بزرگ‌ترین شرکت‌های پردازش تراکنش در دنیا علاوه‌بر استفاده از بلاک‌چین در توسعه این فناوری هم پیشرفت‌های زیادی داشته است. این شرکت در سال ۲۰۱۶ پلتفرم بلاک‌چینی با هدف پرداخت معرفی کرد که از اهداف این پروژه پوشش ۹۰ بازار مختلف و انجام پرداخت‌ها در این پلتفرم بود.

زنجیره تامین به عنوان یکی دیگر از حوزه‌هایی است که توانایی‌های بلاک‌چین در آن نمایان شده است.

 • DE Beers : DE Beers که در حوزه جواهرات فعال است از بلاک‌چین در زنجیره تامین استفاده می‌کند. این شرکت با استفاده از بلاک‌چین خود به نام Tracr زنجیره تامین خود را مدیریت می‌کند و با استفاده از این پلتفرم امکان ردیابی الماس در هر اندازه را از سایت تا فروشگاه‌های خرده فروشی را دارد. استفاده از این پلتفرم به DE Beers امکان تایید اصالت ۱۰۰ درصدی الماس‌ها را می‌دهد.
 • Unilever: این شرکت از بلاک‌چین برای مدیریت صنعت چای خود استفاده می‌کند. مدیریت Unilever شامل پیگیری معامالات و نظارت بر کیفیت محصول تامین‌کنندگان می‌شود.
 • Walmart: والمارت سابقه طولانی و علاقه‌خاصی به بلاک‌چین دارد. این شرکت از پلتفرم Hyperledger Fabric شرکت IBM در زنجیره تامین خود استفاده می‌کند. وال مارت ضمن ردیابی غذاها از کشاورزان به مشتریان هم پیشنهاد می‌دهد تا منشا کالاها را قبل از خرید بررسی کنند.
 • Ford: فورد از بلاک‌چین استفاده منحصر به فردی دارد. این شرکت با همکاری IBM از بلاک‌چین در دریابی کبالت استفاده می‌کنند. در این فرآیند به محض استخراج کبالت، محصول به دفترکل اضافه می‌شود و نظارت فورد روی آن آغاز می‌شود.

از اطلاعات بیماران گرفته تا ناعدالتی و کلاهبرداری در داروها، حوزه سلامت همواره با چالش‌های مواجه بوده که برای حل آنها نیاز به بستری مطمعن برای برطرف کردن نگرانی‌ها داشته است. بستری که اکنون با استفاده از بلاک‌چین در دسترس قرار گرفته است.

 • Change Healthcare: یکی از شرکت‌های فعال در زمینه سلامت و مصرف کننده بلاک‌چین، Change Healthcare است. این شرکت با استفاده از Intelligent Healthcare Network™ که بر مبنای Hyperledger Fabric توسعه داده شده است کمک می‌کند تا ادعاهای بیماران صحت سنجی شود و می‌تواند در نهایت سطح اعتماد بین کاربران و سیستم درمان را بالا ببرد.
 • FDA: این شرکت با استفاده از بلاک‌چین سعی در ایمن سازی داده‌های مراقبت‌های بهداشتی بیماران دارد. اطلاعات محرمانه بیماران جزو دغدغه‌های اصلی نظام سلامت است که FDA با پلتفرمی که بر مبنای Hyperledger ایجاد کرده است قصد دارد از اطلاعاتی همچون آزمایشات بالینی، داده‌های ژنومی و حتی پرونده‌های پزشکی الکترونیکی (EMR) محافظت کند.
 • DHL: از مشکلات صنایع داروسازی ردیابی داروها از مبدا تا مصرف‌کننده است که DHL قصد دارد با استفاده از بلاک‌چین جلوی هرگونه دستکاری یا تقلب در این فرآیند را بگیرد.
 • Pfizer: فایزر یکی از بزرگترین و پر سروصداترین شرکت‌های فعال در زمینه دارویی به حساب می‌آید. این شرکت با همکاری Biogen رهبری گروهی را بدست گرفته است که قصد دارند با استفاده از بلاک‌چین ردیابی سوابق و مدیریت موجودی داروها رو دقیق، شفاف و ساده کنند. این گروه شامل GlaxoSmithKline، Merck، AstraZeneca و Deloitte می‌شود.

صنعت بیمه جزو صنایع است که همواره با عدم قطعیت و کلاهبرداری‌های فراوان روبرو بوده است. مشکلاتی که بلاک‌چین همواره به عنوان آنها شناخته شده است.

 • :AIA Group گروه AIA یکی از شرکت‌های بزرگی است که از بلاک‌چین برای بیمه استفاده می‌کند. این شرکت از قدرت بلاک‌چین استفاده می‌کند تا اسناد و داده‌های حساس را در کانالی امن منتقل کند که براساس اعلام همین شرکت این روش راه‌حلی بی‌نظیر در بازار است.
 • MetLife: این شرکت با همکاری NTUC Income و Singapore Press Holdings (SPH)با استفاده از Lifechain قصد دارند ضمن فراهم کردن امکان درخواست بیمه، امکان بررسی سابقه بیمه متوفی را فراهم کنند.
 • AIG: شرکت American International Group یا AIG از شرکت‌های دولتی است که از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کند. در حال حاضر، این شرکت با International Business Machines Corp برای توسعه یک پلتفرم بیمه هوشمند مشارکت می‌کند. این شرکت‌ها قصد دارند با استفاده از این پلتفرم مشکلات بیمه را در سطح بین‌المللی برطرف کنند.

در حال حاضر بلاک‌چین بسیاری از صنایع را مختل کرده، و به زودی موج تکنولوژی بلاک‌چین تمام بازارهای جهان را مختل خواهد کرد. در حال حاضر، شرکت هایی که از فناوری بلاک‌چین استفاده می‌کنند، در واقع جایگاه خود را در اکوسیستم در حال تغییر تضمین می‌کنند. بدیهی است که اگر شرکت‌ها از سرمایه‌گذاری در فناوری اجتناب کنند، همچنان با مشکل بیشتری مواجه می‌شوند.

https://pvst.ir/cxq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو