skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اقتصاد دیجیتال

مهدی جوادی‌فرد کارشناس ارشد برنامه‌ریزی و تحلیل کسب‌وکار فناپ

حرکت به سوی واقعیت عصر جدید: ساختاردهی مجدد برای رشد

مهدی جوادی‌فرد
کارشناس ارشد برنامه‌ریزی و تحلیل کسب‌وکار فناپ

۱۸ خرداد ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تحول دیجیتال

تغییرات تحول‌آفرین در دو سال اخیر، تجدید ساختار را به فرصتی برای ارزش‌آفرینی تبدیل کرده‌ است. کووید-۱۹ منجر به آزمایش اقتصادها و صنایع برای بررسی حد انعطاف‌پذیری و آشکارسازی نقاط ضعف آنها شد. در گذشته شاید تجدید ساختار نشانه‌ای از شکست تلقی می‌شد، با این حال، آشفتگی اقتصادی و اجتماعی در سال‌های اخیر باعث شد رهبران شرکت‌ها در همه صنایع، تجدید ساختار را به چشم یک فرصت فوق‌العاده برای تغییر شکل کسب‌و‌کار خود طی یک دوره جدید ببینند. این تغییر می‌تواند شکاف‌هایی را که رسیدگی به آنها دشوار است یا قبل از بحران انباشته شده‌اند، برطرف کند و ابزار قدرتمندی برای ایجاد پایه و اساس رشد پایدارتر در آینده باشد.

به منظور تنظیم مجدد موفقیت‌آمیز کسب‌و‌کارها برای رشد، هر برنامه تغییری نیاز به تحقیق دقیق و تفکر دارد. کاهش هزینه‌ها یا سرمایه‌گذاری به تنهایی کافی نیست. در عوض، شرکت‌ها باید همه گزینه‌های موجود را به دقت ارزیابی کنند و سپس اقدام ملموسی انجام دهند. چهار روند کلیدی از نظر ایجاد تاب‌آوری در آینده متمایزکننده‌ خواهند بود. با توجه به اهمیتی که آنها تقریباً برای هر مدل کسب‌وکاری دارند، مدیران نباید مسیر این روندها را هنگام توسعه برنامه تحول خود گم کنند.

 • شتاب چشمگیر دیجیتالی‌ شدن
 • انگیزه قوی برای بومی‌سازی عملیات
 • اهمیت روزافزون اهداف زیست‌محیطی، اجتماعی و حکمرانی برای تقویت پایداری و ایجاد ارزش
 • افزایش انعطاف‌پذیری و همکاری با پذیرش فزاینده روش‌های جدید کار

موج بازسازی و دگرگونی بنیادی کسب‌و‌کار که در شرف وقوع است، شبیه آنچه قبلاً دیده‌ایم نخواهد بود. دوران تمرکز مطلق بر شاخص‌های عملکرد کلیدی مالی و هدفی برای بقا تا بازگشت سرمایه گذشته‌ است. اکنون پیکربندی مجدد مدل کسب‌وکار هنگام اجرای اقدامات بازسازی، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند؛ و هدف این است که اساساً آن را به سمت کسب‌وکار جدید و زمینه‌های رشد تغییر دهید. بنابراین مدیران باید استراتژی، قابلیت‌ها و فرهنگ شرکت خود را بازنگری کنند. علاوه بر این، از آنجا که تیم‌ها و بخش‌های مختلف یک شرکت احتمالاً تحت تاثیر تغییرات فعلی و آتی متفاوت هستند، هر یک از جنبه‌های عملیات احتمالاً نیازهای بازسازی متفاوتی دارند.

در نتایج نظرسنجی از PwC با موضوع وضعیت اقتصاد و کسب‌وکارها در پساکرونا، سه بینش کلیدی مشاهده می‌شود:

 • شرکت‌ها برای رشد برنامه‌ریزی می‌کنند و افزایش قابل توجهی در اهمیت تحول در دستور کار آنها وجود دارد.
 • تمرکز اصلی بر ساخت مدل‌های کسب‌وکاری جدید و تطبیق مدل عملیاتی برای رقابت با قابلیت‌های جدید دیجیتالی فعال در آینده است.
 • اهداف کارایی محدودند، آنها بر افراد و عملیات کسب‌وکاری که توسط فناوری فعال شده‌اند متمرکز هستند.

بحران‌های قبلی به وضوح نشان می‌دهند چگونه شرکت‌هایی که جسورانه و زودهنگام عمل می‌کنند قوی‌تر و در موقعیت بهتری برای شکوفایی پس از آن ظاهر می‌شوند. با این حال، بسیاری از شرکت‌ها برای بقای خود، هزینه‌ها را کورکورانه کاهش می‌دهند، که قابلیت آنها را برای برگشت به وضع قبل تضعیف می‌کند. دیگران به دنبال معاملات و سرمایه‌گذاری هستند تا ارزش خود را افزایش دهند. این نوع تجدید ساختار سنتی تقریباً همیشه منجر به تخریب ارزش می‌شود و انرژی و روحیه سازمان را در نامناسب‌ترین زمان از بین می‌برد.

در عوض، بازسازی مبتنی بر ارزش یک مدل سریع و موثر برای ایجاد تعادل مناسب هنگام کاهش هزینه‌ها و ایجاد مسیری قوی برای رشد پایدار و سودآور ارائه می‌دهد. بر اساس یک رویکرد چهار مرحله‌:

 • با دیدگاه ارزشی شروع کنید. یک موضع روشن در مورد اینکه کجا و چگونه ارزش در آینده ایجاد می‌شود در مقایسه با نحوه ایجاد ارزش امروزی ایجاد کنید. کدام محصولات/خدمات، بازارها و مشتریان ارزش سودآوری می‌افزایند و کدام نه؟ از این بینش برای هدایت انتخاب‌های سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.
 • سناریوهای سودآور آینده را برای تعیین اهداف درست شبیه‌سازی کنید. مدل‌سازی سناریوهای مختلف به‌ طور کل‌نگر، چابکی و توانایی پاسخگویی به ساختارشکنی بعدی در برنامه را ایجاد می‌کند.
 • مبنای صفر ساختار هزینه مقرون به صرفه، برای هر بخش کسب‌وکار متمایز است. در مورد انتخاب‌های محل سرمایه‌گذاری و ورود و خروج به‌موقع در راستای چشم‌انداز ارزشی خود عمل کنید.
 • اقدام را در سراسر زنجیره ارزش انجام دهید. در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار دست‌به‌کار شوید، نوآوری، تولید، فروش، خدمات و ارائه را دوباره هماهنگ کنید. برای اینکه واقعاً در یک موقعیت قدرتمند ظاهر شوید، باید هر بخش از کسب‌وکار را به چالش بکشید، سازمان را متحول و نتایج را مشخص کنید.
https://pvst.ir/ci4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو