skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی طی ۲ ماه ۲۷ نامه فیلترینگ زده است

۲ بهمن ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

فیلتر کسب و کار

درخواست فیلتر کردن ۲۷ کسب‌وکار از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی طی ماه‌های آبان و آذر  ۱۴۰۰ به نیروی انتظامی ارسال شده است.

به گزارش پیوست، هرچند فیلتر کسب‌وکار 1dayoff طی روزهای اخیر به درخواست اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی خبرساز شد اما به غیر از این سایت درخواست فیلتر ۲۶ کسب‌وکار دیگر نیز از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی برای رئیس پلیس اماکن تهران ارسال شده است. در برخی از نامه‌هایی که از سوی اتحادیه به پلیس اماکن ارسال شده نه تنها درخواست فیلتر سایت کسب‌وکار مطرح شده بلکه تاکید شده است که فعالیت در شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار و اپلیکیشن کسب‌وکار متوقف و دفتر آن کسب‌وکار پلمب شود.

در متن تمامی نامه‌های ارسالی به کسب‌وکارها دلیل درخواست فیلتر را نداشتن جواز کسب اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی عنوان شده است. این در حالی است که دبیر اتحادیه کشور کسب‌وکارهای مجازی پیش از این دلیل فیلتر 1dayoff را تعداد شکایت‌های زیاد مردم از این کسب‌وکار اینترنتی عنوان کرده بود.

کسب و کارهای متقاضی فیلتر شده
اسامی سایت‌هایی که اتحادیه درخواست فیلتر آنها را مطرح کرده، همراه با وضعیت فعالیتشان در حال حاضر

در متن اکثر نامه‌های ارسال آمده است: «این سایت فاقد پروانه کسب از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی است فلذا طبق ماده ۲۷ قانون نظام صنفی (پلمب) که در فضای مجازی به معنای پالایش وب‌سایت است و بر اساس اعلام معاونت فضای مجزای دادستانی کل کشور خواهشند است نسبت به اعلام به کمیته مصادیق محتوای مجرمانه جهت فیلتر وب‌سایت دستورات لازم را صادر کنید.»

طبق ماده ۲۷ قانون نظام صنفی کشور، «محل دایرشده به وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب دائم یا موقت برای آن صادر نشده باشد، با اعلام اتحادیه رأساً از طریق نیروی انتظامی پلمب می‌شود». در تبصره این ماده نیز قید شده است که قبل از پلمب محل دایرشده، از ۱۰ تا ۲۰ روز به دایرکننده مهلت داده می‌شود تا کالاهای موجود در محل را تخلیه کند.

در زیر برخی از نامه‌های ارسالی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی، نیز به موضوع تبصره این ماده و اختصاص مهلت ۱۰ روزه به کسب‌وکارها برای اقدام به دریافت جواز کسب اشاره شده است.

نمایه:
کسب‌وکارهای که در دو ماه گذشته نامه درخواست فیلتر آنها از سوی اتحادیه صادر شده است عبارتند از:

zaringold، pooroo، marketmlm، peystore، irantimer، bonaktala، kasbinoapp، dg-gold، diorse، azadi.gold pooroo، sibirani، orginal-brand، sqmarket، emway.club، mobilediba، elanak، etehadb، shagotools، abzarkosaran، abzar110online، pandora، takhfifland، gheychiboutiqe، medeliani، dvdfabric

در حالی درخواست فیلتر کسب‌وکارهای اینترنتی از سوی اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی برای پلیس اماکن ارسال می‌شود که مدت‌هاست اتحادیه‌های صنفی کسب‌وکارهای سنتی درخواست پلمب واحد صنفی را به دلیل نداشتن جواز کسب از پلیس اماکن درخواست نمی‌کنند.

بر اساس اطلاعات پیوست نظر می‌رسد همواره درخواست فیلتر کسب‌وکارهایی که جواز کسب نداشته‌اند از سوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی برای پلیس اماکن ارسال شده است. بارها خبر درخواست فیلتر کسب‌وکارهایی که عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بودند نیز از سوی اتحادیه فناوران نیز مطرح شده بود که هر بار این اقدام اتحادیه فناوران با اعتراض سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مواجه شده است.

https://pvst.ir/bps
مهرک محمودی؛ قائم‌مقام سردبیر ماهنامه پیوست؛ ۳۵۰ خدمت الکترونیکی

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو