skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

در پنلی با عنوان هوشمندسازی پیشرفته بانک‌ها، روندها و موانع عنوان شد

نئوبانک‌ها شعبه را از بین نمی‌برند

۱۴ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۱۱ دقیقه

شرکت‌کنندگان در پنل «هوشمندسازی پیشرفته بانک‌ها، روندها و موانع» گفتند، با ظهور نئوبانک‌ها گرچه به طرز چشمگیری از تعداد شعب بانک‌ها کاسته می‌شود اما شعبه‌ها برای ایجاد تجربه کاربری باقی خواهند ماند هرچند مدل کاری آنها تغییر خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی مبین‌نت، هفتمین نشست از سلسله‌نشست‌های هفتمین نمایشگاه تراکنش ایران با عنوان «هوشمندسازی پیشرفته بانک‌ها، روندها و موانع» در مرکز فابا و با حضور علی عباس‌نژاد متخصص امنیت سایبری و مدیرعامل گروه کهکشان، ناصر مرادی مدیرکل بازاریابی فروش سازمانی شرکت ارتباطات مبین‌نت، جهان جابری معاون عملیات شرکت ارتباطات مبین‌نت و احسان باقری رئیس اداره بانکداری شرکتی بانک اقتصاد نوین برگزار شد.

در ابتدای این پنل هر یک از مهمانان به تعریف هوشمندسازی پرداختند. جهان جابری، معاون عملیات شرکت ارتباطات مبین‌نت، در این باره گفت: «ترندی به اسم فین‌تک‌ها در دنیا مطرح شده که رقابت تنگاتنگی برای بانک‌ها ایجاد کرده است؛ یعنی فین‌تک‌ها با تکنولوژی‌های نوین مثل هوش مصنوعی توانسته‌اند برخی از مشتریان بانک‌ها را جذب کنند و در آینده نزدیک این اتفاق در ایران نیز رخ خواهد داد و فین‌تک‌هایی که در حوزه پرداخت، بانکی و بیمه کار می‌کنند و با استفاده از تکنولوژی رایانش ابری، امنیت و غیره به این سمت در حال حرکت هستند. البته بانک‌ها هم کارهایی نظیر موبایل‌بانک‌ها و بانکداری مجازی انجام داده‌اند اما اینها کافی نیست و بانک‌ها باید تغییراتی در راستای هوشمند‌سازی انجام دهند.»

جابری در پاسخ به سوال مدیر پنل مبنی بر اینکه «آیا اتوماتیک‌سازی و قرار دادن سنسورها برای درک برخی اعمال مانند خاموش و روشن شدن چراغ، بخشی از هوشمندی است؟» گفت: «این یک قسمت از هوشمندی است، قسمت اصلی هوشمندسازی در نتورک اتفاق می‌افتد؛ یعنی بانک باید سرویس‌هایی مثل laas، Paas را استفاده کند تا بتواند سرویسی در شبکه خود ایجاد کند که وقتی مشتری وارد شعبه می‌شود با قطعی سیستم مواجه نشود. در حال حاضر، بانک‌ها از  اتصالات مختلفی مثل ADSL، MPLS و LTE استفاده می‌کنند با این حال باز هم وقتی مشتری‌ها به بعضی از بانک‌ها مراجعه می‌کنند با قطعی مواجه هستند اما سرویس‌های ابری می‌توانند این مشکلات را حل کنند.»

در ادامه عباس‌نژاد، متخصص امنیت سایبری، درباره هوشمندسازی شعب بانک‌ها گفت: «از نظر امنیت، هوشمندسازی به این معناست که بتوانیم امنیت بیشتری داشته باشیم. امنیت از نظر در دسترس بودن، امنیت از نظر صحت اطلاعات و امنیت از نظر محرمانگی اطلاعات بسیار مهم است. حوزه بانکداری جزو صنایعی است که امنیت برای آنها اهمیت بالایی دارد. هوش و امنیت دو مساله امروز است؛ امروزه انسان‌های باهوش با استفاده از ابزارهای پیچیده و هوش مصنوعی حملات را انجام می‌دهند. پس اگر در مکانیسم دفاعی هوش وجود نداشته باشد، هوشمند‌سازی هم محقق نمی‌شود. شعبه یکی از نقاطی است که دسترسی عمومی به آن وجود دارد. در کشور ما بانک‌های بزرگی با شعب متعدد و در نقاط دوردست داریم که کنترل امنیتی آنها به‌ صورت فیزیکی ممکن نیست. برای اینکه بتوانیم این مشکل را حل کنیم به هوش مصنوعی برای ایجاد امنیت در شعبه‌ها نیاز است.»

احسان باقری در ادامه بحث شعب هوشمند بانک‌ها گفت: «تعاریف زیادی درباره هوشمندی وجود دارد اما از نظر من سیستمی هوشمند است که قدرت درک، استدلال و یادگیری دارد. وقتی می‌توان گفت یک شعبه هوشمند است که این سه ویژگی‌ به صورت متعادل در آن در جریان باشد. هوشمندی صرفاً نباید به نرم‌افزارها خلاصه شود بلکه ما برای پشتیبانی‌ها و سایر کارها نیاز به افرادی هوشمند در هر شعبه داریم.»

آیا در شهرهای هوشمند آینده، شعب بانک‌ها وجود دارند؟

باقری در پاسخ به این سوال گفت: «در ایران حساسیت بسیار زیادی نسبت به شعب بانک‌ها وجود دارد. اگر به مدیران بانک‌ها بگویید که از همین فردا ۹۰ درصد شعب خود را غیرفعال کنید، همه آنها از این پیشنهاد استقبال می‌کنند اما فشار نیروی انسانی، واکنش مشتریان به این اتفاق و عوامل دیگر مانع انجام این کار می‌شود ولی به‌ طور کلی می‌توان گفت با گذشت زمان، تعداد شعب بانک‌ها کاهش چشمگیری پیدا می‌کند.»

معاون عملیات شرکت ارتباطات مبین‌نت به این سوال که «آیا فین‌تک‌ها جای شعب بانک‌ها را خواهند گرفت؟» پاسخ داد و در ادامه گفت: «بانک‌ها برای رقابت با فین‌تک‌ها باید هوشمند شوند و به نظر من بانکی هوشمند است که وقتی مشتری از خدمات آن استفاده می‌کند راضی باشد و تجربه مشتری را بهبود بخشد. حال سوال اینجاست که آیا فین‌تک‌ها می‌توانند جای بانک‌ها را بگیرند یا خیر که در جواب باید گفت بله می‌توانند اما نکته مهم این است ما دو نسل داریم؛ یک نسل قدیم که همچنان برای انجام کارهای ساده بانکی خود به شعب بانک‌ها مراجعه می‌کنند و در مقابل، نسل جدید که علاقه‌ای به بانک رفتن ندارند و با موبایل‌بانک و بانکداری مجازی کارهای خود را انجام می‌دهند. پس قطعاً برخی از شعبه‌ها باقی می‌مانند یا مدل کاری خود را به سلف‌سرویس تغییر می‌دهند و شعب دیگر به‌ دلیل هزینه‌های زیادی که به بانک‌ها وارد می‌کنند باید حذف شوند.»

عباس‌نژاد درباره آینده شعب توضیح داد: «از نظر امنیتی هرچه تعداد شعب کمتر باشد، امنیت پایدارتری می‌توان داشت و کنترل شعب راحت‌تر است اما از نظر کسب‌وکار، قطعاً تمامی شعب حذف نمی‌شوند زیرا بخشی از تجربه کاربری تجربه‌ای است که مشتری می‌خواهد در شعبه کسب کند و ممکن است تجربه کاربری متفاوت‌تری داشته باشد. این مورد که الآن بانک‌ها همه خدمات را در شعبه ارائه می‌کنند کار اشتباهی است و باید تجربه کاربری شعب را تغییر داد. تفاوت اصلی یک نئوبانک با یک بانک سنتی در وجود شعبه است و وجود شعبه می‌تواند تجربه کاربری بهتری ارائه دهد. اولین مورد در تجربه کاربری شعب، حس اعتماد است؛ وقتی مشتری برای انجام امور جدی خود به مسئولان شعب مراجعه می‌کند و در کنار آن ابزارهای هوشمند و نرم‌افزارها وجود دارند حس اعتماد بیشتری برای کسب‌وکار ایجاد می‌کند.»

ناصر مرادی، مدیر کل بازاریابی فروش سازمانی شرکت ارتباطات مبین‌نت، در جمع‌بندی این بحث گفت: «در مقاله‌ای از مک‌کینزی نوشته بود که ما شعب را حذف نخواهیم کرد؛ یعنی در آینده اگر همه کارها، خدمات و روندها هوشمند شود، باز هم ما شعب بانک‌ها را نیاز داریم اما فضای مراجعه‌کنندگان بانک‌ها بیشتر از فضای اداری آن خواهد بود و این فضا بیشتر به رونق دادن تجربه کاربری و فروش خدمات بانکداری به مشتری اختصاص خواهد یافت.»

هوشمندسازی بانک‌ها نیازمند زیرساخت است

مرادی در ادامه گفت که در ایران حدوداً ۴۰ بانک وجود دارد و هر بانک به‌ طور متوسط دارای ۵۰۰ شعبه است. قدم اول در هوشمندسازی شعب بانک‌ها بحث زیرساخت است. چگونه این شعب را به مرکز داده متصل کنیم؟ سال‌هاست این موضوع در جریان است و یکسری اتصالات هوشمند راه‌اندازی شده اما دغدغه حال حاضر بانک‌ها چیست و چه تکنولوژی‌هایی استفاده شده و چه نیازمندی‌ای در این حوزه وجود دارد؟

باقری در این باره پاسخ داد: «بانک بیشتر به یک شرکت اپراتوری شبیه است تا یک شرکت فناوری، زیرا زیرساخت‌های مشترک در کسب‌وکار نیاز داریم و با طیف زیادی از مشتریان در ارتباط هستیم. هر دوی ما داریم روی سبک زندگی مشتریان‌مان فکر می‌کنیم و ارتباط‌مان را با آنها هر روز گسترش می‌دهیم و اینها ورودی‌های ما برای هوش مصنوعی و مدل‌های دیگر فناوری خواهد بود؛ اما واقعیت این است که بانک‌ها یک مشکل بزرگ در ارتباط خود با شرکت‌های فناوری دارند. در مرحله اول تصمیم به ایجاد یک فناوری می‌گیرند و بعد که برای راه‌اندازی آن خدمت با یک شرکت فناور شروع به همکاری می‌کنند در چنبره آن شرکت قرار می‌گیرند و خدمات مورد نیاز را در زمان بسیار طولانی، با هزینه بسیار زیاد یا به طور ناقص دریافت می‌کنند. این مورد باید اصلاح شود و به یک رابطه برد-برد تبدیل شود.»

جابری در ادامه بحث گفت: «در وضعیت فعلی بانک‌ها برای اینکه شعب بانک‌ها به سرپرستی‌ها و مرکز داده متصل شوند ملزم‌اند که حداقل سه کانکشن داشته باشند و پس از راه‌اندازی این کانکشن‌ها از سوی مبین‌نت یا شرکت‌های دیگر، VPNها و APNها فعال و شعب به سرپرستی‌ها متصل می‌شوند. مشکلی که وجود دارد این است که اگر یکی از این اتصالات قطع شود، باید به صورت دستی روی اتصال بعدی سوییچ کنند. در حال حاضر راهکاری که برای این مساله وجود دارد و خیلی‌ها به دنبال آن هستند SD WAN است. این سرویس یک شبکه از کانکشن‌های مختلف را در بر دارد و سعی می‌کند به‌ صورت هوشمند اتصالات شعبه با سرپرستی‌ها و مراکز داده را ثابت نگه دارد و به‌ صورت اتوماتیک روی اتصال پایدارتر سوییچ می‌کند. همچنین امنیت بالایی دارد. در قدم اول برای هوشمند‌سازی باید روی اتصالات و انتقال داده بین شعب و مراکز داده تمرکز کرد، مبین‌نت سیستم SD WAN را بومی‌سازی کرده و در تست‌ها امتیاز بالایی دریافت کرده است. در آینده نزدیک می‌توانیم این خدمت را به بانک‌ها ارائه دهیم.»

سپس مرادی، مدیرکل بازاریابی فروش سازمانی شرکت ارتباطات مبین‌نت، توضیح داد: «دغدغه بانک‌ها عمدتاً قطع و وصل شدن لینک‌ها و نبود SLA کاملی است که مطمئن باشند تمام شعب به‌ طور کامل متصل می‌مانند و نیاز اولیه برای هوشمند‌سازی شعب، پایداری لینک‌های اتصال آنها به مراکز داده است.»

علی عباس‌نژاد درباره سرویس SD WAN گفت: «شبکه بانکی جزو بزرگ‌ترین شبکه‌هایی است که شعبه‌محور است و در خاورمیانه عربستان و ایران بیشترین شعب بانک‌ها را دارند. اگر بخواهیم واقع‌بینانه نگاه کنیم، نیاز به یک wan بزرگ و هوشمند داریم که SD WAN روی آن سوار شود و در این ون به غیر از SD WAN نیاز به سیستم‌های دیگر برای سهولت در کار داریم. چه از لحاظ هزینه و چه از لحاظ مدیریتی برای ما بهتر است که حداقل تجهیزات را در شعبه قرار دهیم. در حال حاضر حداقل دو رک با تجهیزات کامل در هر شعبه وجود دارد. در صورتی که با وجود دیتاسنترها و سیستم ابری نیازی به این تجهیزات و هزینه‌های هنگفت نیست. دلیل وجود تجهیزات در شعبه‌ها نبود کانکشن خوب و شبکه ون هوشمند است.»

جهان جابری ادامه داد: «بانک‌ها برای کانکشن هر شعبه حداقل با سه اپراتور باید مذاکره کنند اما اگر از سرویس SD WAN استفاده کنند، می‌توانند با مذاکره با یک اپراتور تمام کانکشن‌های خود را تامین کنند و اپراتور مسئول ثابت نگه داشتن این اتصالات است.»

رئیس اداره بانکداری شرکتی بانک اقتصاد نوین در این باره گفت: «همچنان بانک‌ها درگیر تکنولوژی‌های قدیمی مثل فکس هستند و به سختی می‌توانند آن را از چرخه خارج کنند، از طرفی بحث مدیریت هزینه و مدیریت ریسک برای مدیران بانک‌ها بسیار حائز اهمیت است و اگر به آنها ثابت شود که یک سرویس می‌تواند ریسک بانک را کاهش دهد، آن را در اولویت کارها قرار می‌دهند و تمایل دارند بابت آن میلیاردها هزینه کنند.»

جابری، معاون عملیات شرکت ارتباطات مبین‌نت، درباره کاهش ریسک سرویس SD WAN گفت:‌ «در مرحله اول ممکن است هزینه‌ای برای بانک به وجود آورد اما در مدت‌زمان طولانی این سرویس باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود؛ به‌ عنوان مثال در بلندمدت می‌توان اتصالات اضافی و بلااستفاده را از سرویس حذف کرد یا به دلیل وجود فایروال در این سیستم، دیگر نیازی به وجود فایروال در شعب نیست و همین می‌تواند مقدار زیادی از هزینه بانک‌ها را کاهش دهد.»

هوشمندسازی در درون شعبه

مرادی درباره هوشمند‌سازی درون شعبه‌ها توضیح داد: «به غیر از بحث کانکشن، هوشمند‌سازی درونی شعب باعث کاهش هزینه‌ها و ساده‌سازی روند‌ها می‌شود. اگر هوشمند‌سازی شعب را ترکیبی از سنسورها، پلتفرم‌ها، بیگ‌دیتا و آنالیز دیتا بدانیم، می‌تواند برای بانک‌ها بسیار جذاب و درآمدزا باشد.»

احسان باقری نیز درباره هوشمندسازی شعب گفت: «وقتی امروز درباره بانک‌های چالش‌گر حرف می‌زنیم، تفاوت آنها با دیگر بانک‌ها این است که می‌گویند دیتای تراکنشی مشتریان از خود تراکنش‌ها برای بانک باارزش‌تر است. آنها به سمت سبک زندگی مردم می‌روند و بر تصمیم‌گیری مردم تاثیر می‌گذارند. در حال حاضر مردم کمتر برای تراکنش‌ها به بانک مراجعه می‌کنند و بیشتر به دنبال مشاوره برای سرمایه‌گذاری، گرفتن وام و دیگر خدمات بانک هستند و وقتی شعبه هوشمند کارساز می‌شود که این دیتا‌ها با خدمات بانک ترکیب شود و بانک بتواند خدمات مشاوره بهتری ارائه کند. هوشمند‌سازی شعبه با تغییر روند کاری شعبه‌ها محقق می‌شود وگرنه با همین روند امروزی، هوشمندسازی برای شعب هزینه اضافی است.»

جابری در پایان گفت: «اطلاعاتی که از شعبه‌ها می‌توان گرفت خیلی ارزشمند است. اگر یک پلتفرم داشته باشیم که بر بستر اینترنت اشیا با مجموعه‌ای از سنسورها و دوربین‌های هوشمند، دیتا‌های داخل شعب را جمع‌آوری و تحلیل کند، به رضایت مشتری و بهتر کردن روند امور می‌انجامد. رضایت مشتری اگر محقق نشود، می‌تواند باعث شکست کسب‌وکار شود.»

عباس‌نژاد در آخر پنل توضیح داد: «اگر مناقصه‌های خرید کامپیوتر و آل‌این‌وان‌ها را برای بانک‌ها ببینیم، به رقم‌های هنگفتی برمی‌خوریم در صورتی که اگر سیستم هوشمند و یکپارچه‌ای وجود داشت، به هیچ‌ کدام از این سیستم‌ها نیاز نبود. در برخی از بانک‌های بزرگ جهان کارمند‌های بانک کاملاً به‌ صورت متحرک در بانک هستند و با یک تبلت مشغول خدمات‌رسانی به مردم‌اند.»

الزام بازنگری در استراتژی و کسب‌وکار بانک‌ها باید به سمت سیستم بانکداری هوشمند پیش رود و یکی از الزامات این کار هوشمندسازی شعب است. همچنین هم‌جواری اپراتورها در کوتاه‌مدت با راهکارهایی نظیر اتصال پایدار و در بلندمدت راه‌اندازی WAN هوشمند یا استفاده از دیتاسنترها و زیرساخت‌های امنیتی اپراتور در بانک‌ها می‌تواند هزینه شعب را تا حد چشمگیری کاهش دهد و همکاری اپراتورها و بانک‌ها می‌تواند راهگشای بانکداری هوشمند باشد.

https://pvst.ir/bdw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو