skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

مینا علیزاده

مینا علیزاده نویسنده میهمان

پیامک ۳۰ساله شد

مینا علیزاده
مینا علیزاده
نویسنده میهمان

۱۲ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

پیامک ۳۰ ساله شد

امروز تولد ۳۰سالگی پیامک است. عصر پیامک ۳۰ سال پیش با تبریک کریسمس مبارک شروع و با اینکه کسی احتمال آن را نمی‌داد محبوب شد.

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که اولین پیامک را چه کسی ارسال کرده و این عصر چه زمانی در ایران آغاز شده است؟

اولین پیامک یا SMS سوم دسامبر سال ۱۹۹۲ با عبارت «کریسمس مبارک» ارسال شد. ظاهراً ایده استفاده از پیامک نخستین بار در آلمان در سال ۱۹۸۵ اجرا شد و فریدهلم هیلبرند، مدیر سرویس پستی، از ظرفیت مازاد شبکه موبایل برای ارسال و دریافت متون کوتاه استفاده کرده بود.

اما در نهایت این نیل پاپ‌ورث، طراح نرم‌افزار بریتانیایی، بود که هفت سال بعد نخستین SMS شناخته‌شده در سطح جهانی را از رایانه خود به تلفن همراه ریچارد جارویس، مدیر ودافون، ارسال کرد که حاوی پیام تبریک سال نو بود.

نوشتن پیامک در روزهای نخست عمر این سرویس در مقایسه با قابلیت‌هایی که تلفن‌های هوشمند امروزی دارند، بسیار دشوار بود چراکه گوشی‌ها صفحه‌کلید کامل حروف را نداشتند.

هزینه پیامک‌های اولیه چقدر بود

سرویس جدید ۱۵ ماه بعد در نمایشگاه رایانه ۱۹۹۴ سبیت (CeBIT) در هانوفر، به صورت تجاری راه‌اندازی شد. هزینه آن از نظر استاندارد امروزی اندک و ۳۹ پفنینگ بود اما با معرفی یورو، قیمت هر اس‌ام‌اس ۱۹ سنت شد. البته فراهم‌کنندگان خدمات برای جلب مشتری، قیمت‌ها را پایین بردند و پنج تا شش سنت پیشنهاد کردند.

این روزها همه مردم از پیامک برای ارتباطات خصوصی یا کاری استفاده نمی‌کنند. با این حال، همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد. استفاده از پیامک در اپلیکیشن‌هایی مانند خدمات بانکی آنلاین، از این خدمات پشتیبانی کرده است.

تاریخچه پیامک در ایران

در ایران فناوری پیام کوتاه با دنیای تبلیغات بیگانه نیست و بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. از این سال به بعد استفاده از پیام کوتاه به‌‌تدریج در میان کاربران ایرانی تلفن همراه فراگیر شد.

در سال ۱۳۸۷ روزانه ۲۰ میلیون پیام کوتاه به وسیله کاربران تلفن همراه ردوبدل می شد که این رقم در روزهای خاص و اعیاد مختلف بیشتر است.

https://pvst.ir/dn1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو