skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیر مخابرات تهران اعلام کرد: سرقت بیش از ۱۷ میلیارد تومان تجهیزات مخابراتی فقط در یک استان

میثم قاسمی تحریریه

۱۷ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

مدیر مخابرات منطقه تهران اعلام کرد در سال گذشته بین ۱۷ تا ۱۸ میلیارد تومان تجهیزات مخابراتی در استان تهران به سرقت رفته است. او از اختصاص یک شعبه قضایی برای رسیدگی به این موضوع خبر داد.

به گزارش پیوست، علی ملک‌جعفریان، مدیر منطقه مخابرات منطقه تهران امروز (۱۷ آبان) در یک نشست خبری با انتقاد از ثابت ماندن درآمدهای شرکت مخابرات در طول سال‌های گذشته گفت: «سرقت‌ها امان ما را بریده‌اند. در سال گذشته بین ۱۷ تا ۱۸ میلیارد تومان تجهیزات مخابراتی در استان تهران به سرقت رفته است که البته یک شعبه قضایی برای رسیدگی به این پرونده‌ها اختصاص داده شده که بابت این موضوع از قوه قضاییه و نیرو انتظامی تشکر می‌کنیم.»

ملک‌جعفریان درباره ثابت ماندن تعرفه‌های مخابراتی و درآمدهای شرکت مخابرات از محل مکالمه گفت: «متوسط درآمد مخابرات تهران از هر خط (ARPU) ۸ هزار و ۵۰۰ تومان است. این در حالی است که تهران بیشترین درآمد را از این محل دارد و استان‌های دیگر اعداد کمتری دارند.» پیشتر ابراهیم محمودزاده، رئیس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران در گفت‌وگو با پیوست متوسط درآمد مخابرات از هر خط تلفن ثابت در کشور را ۶ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده بود.

مدیر مخابرات منطقه تهران با اشاره به متعادل نبودن هزینه‌ها و درآمدهای مخابرات در بیش از ۱۰ سال گذشته و لزوم توسعه همگون زیرساخت‌ها گفت: «برای مثال شرکت برق نسبت به سال ۶۸، ۱۷۰۰ درصد افزایش تعرفه داشته و سایر شرکت‌های خدمات‌رسانی نیز با توجه به افزایش هزینه‌ها، افزایش تعرفه‌ داشته‌اند اما در مخابرات این افزایش صورت نگرفته است.»

او افزود: «وزارت ارتباطات در دولت جدید قول مساعد برای حل مشکل و اصلاح تعرفه‌های مخابراتی داده است و امیدواریم بتوانیم با کمک شورای رقابت یک عدد منطقی برای تعرفه‌ها داشته باشیم.» او از میزان افزایش تعرفه‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرد؛ اما گفت که در مدل جدید، عددی برای سقف اعتبار هر مشترک تعریف می‌شود و هر خط تلفن ثابت تا رسیدن به آن عدد، می‌تواند هر میزان کارکرد داشته باشد و در صورت استفاده بیشتر، مابه‌التفاوت را پرداخت خواهد کرد.

ملک‌جعفریان وجود انحصار در خدمات شرکت مخابرات ایران را رد کرد و گفت: «در تهران حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک باند پهن داریم که نیمی از آنها مشترکان شرکت‌های FCP هستند و این شرکت‌ها روی شبکه شرکت مخابرات ایران سرویس‌های خود را عرضه می‌کنند.»

او درباره همکاری با شرکت‌های FCP‌ و اجرای مصوبه بیت‌استریم نیز گفت: «منابع زیاد است و مخابرات قراردادهای آن را با شرکت‌های دارای پروانه بسته است. هر شرکت اینترنتی به مخابرات مراجعه کند می‌تواند از این زیرساخت استفاده کند.» به گفته او هم‌اکنون در تهران ۳ شرکت FCP با این مصوبه از مخابرات سرویس می‌گیرند.

مدیر مخابرات منطقه تهران تعداد متشرکان FTTH شرکت مخابرات در استان تهران را ۷۰ تا ۸۰ هزار مشترک اعلام کرد و گفت: «به دلیل اینکه عملیات فیبرکشی سخت بوده و شهرداری نیز مجوزهای لازم را نمی‌دهد، اجرای فیبرکشی با مشکلاتی روبروست اما امیدواریم با افزایش سرمایه‌گذاری و اصلاح تعرفه‌ها، بتوانیم شبکه زیرساخت شهری را نیز توسعه داده و سرویس فیبر را برای کاربران ارائه کنیم.»

او در مورد وضعیت سرویس VDSL نیز گفت: «هم‌اکنون ۵۷ هزار کاربر در سطح استان از اینترنت VDSL استفاده می‌کنند و در صورتی که سرمایه‌گذاری مناسبی در این بخش صورت گیرد، می‌توانیم این فناوری را به شکل جدی‌تری دنبال کنیم اما هم‌ اکنون هزینه‌های رایج را نمی‌توانیم پاسخگو باشیم و باید به سمت نوسازی شبکه با افزایش حق نگهداری برویم.»

ملک‌جعفریان سرمایه لازم برای توسعه شبکه مخابرات را ۲ میلیارد دلار در طول ۵ سال اعلام کرد.

ملک‌جعفریان درباره تأخیر زمان رانژه خطوط اینترنت در مراکز مخابراتی نیز گفت: «در برخی مراکز با انباشت رانژه مواجه هستیم و مشکلاتی از این بابت وجود دارد که با هماهنگی رگولاتوری امیدواریم تا طی یک سال آینده زمان رانژه در این مراکز مخابراتی به روز شود اما این موضوع نیز هزینه‌های سنگین دارد.»

https://pvst.ir/b5o
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو