skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کارشناسان در رویداد سئودی اعلام کردند:

بهترین روش اجرای سئو، برون‌سپاری است

۲۴ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۴ آبان ۱۴۰۰

رویداد سئودی «seoday» توسط سئولب با نگاهی کلی به مشکلات کسب‌و‌کارها و متخصصان سئوکار برگزار شد. در این رویداد کارشناسان کسب‌وکار‌های آنلاین و سئو، درخصوص اهمیت سئو برای کسب‌وکار‌ها صحبت کردند و همچنین به سئوکاران در راستای انجام یک پروژه بی‌دردسر، راهکار‌های مفیدی را ارائه دادند. از نظر کارشناسان،سئو یک کار بسیار تخصصی است و بهترین روش اجرای آن برای کسب‌وکار‌ها، برون‌سپاری است.

به گزارش پیوست، محمود محمدیان، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، رویداد seoday را با نگاهی به اهمیت بارازیابی و توفیقاتی که برای کسب‌و‌کارها می‌تواند داشته باید شروع کرد. محمدیان موفقیت در کسب‌و‌کار را از منظر بازاریابی مورد بررسی قرار داد.

به گفته او کسب‌و‌کارها یک حلقه مفقود دارند که آن‌ هم بازاریابی است. او در این خصوص توضیح داد: «بسیاری از کسب‌و‌کارها با وجود اینکه خیلی از ابعاد را در نظر گرفته‌اند؛ اما به بازاریابی توجه خاصی نداشته‌اند.»

محمدیان با ذکر مثالی از کوفی عنان به این نکته اشاره کرد که کسب‌و‌کار برای دیده شدن باید توانایی خلق تمایز داشته باشد.

او معتقد است استراتژی تمایز، یکی از پایه‌ای‌ترین مفاهیم در بازاریابی است و کسب‌و‌کارها برای تخلق تمایز علاوه‌بر فکر، باید جسور باشند.

به گفته او کسب‌و‌کارهای موفق در دنیا کم هستند چون کسانی که بتوانند تمایز به‌وجود بیاورند تعداد کمی دارند.

محمدیان با توضیح 4 نکته مهم در بازاریابی، کم‌توجهی کسب‌و‌کار‌های داخلی نسبت به این نکات را به مشکلات اصلی بازاریابی دیجیتال این شرکت‌ها نسبت داد.

اهمیت وب ۳ برای سئو

در ادامه این رویداد، علی حسینی، بنیان‌گذار سئولب با ارائه اطلاعاتی در مورد فاکتورهای اساسی تاثیرگذار در سئو و اهمیت بهبود این فاکتور‌ها برای هر کسب‌و‌کاری که قصد بهینه‌سازی موتور جستجو را دارد به سراغ نتیجه گزارش سئولب از هزار وب‌سایت داخلی از نظر بهینه‌سازی رفت.

در این بررسی، کسب‌و‌کارهای مختلف از نظر انواع معیار‌های اصلی تاثیرگذار بر سئو وضعیت خوبی نداشتند. در این بین، برند‌های نام آشنای بسیاری وجود داشت که با وجود ترافیک بالای این وب‌سایت‌ها این مسائل به درستی در آن‌ها رعایت نشده بود.

بنیان‌گذار سئولب: ««اگر کسب‌و‌کارها می‌خواهند سئو خوبی داسته باشند باید با نسل سوم وب پیش بروند.»

حسینی در ادامه از اهمیت مانیتور محتوا  قبل از تولید شدن گفت و توضیح داد: « اگرچه بازار محتوا در ایران اشباه نیست اما اگه در آینده، محتوا به خوبی مانیتور و اصلاح نشود، حکم علف هرز برای وب‌سایت‌ها را خواهد داشت.»

امیر آقازاده یکی دیگر از مهمانان این رویداد گفت: «ماموریت اصلی که کسب‌و‌کارها برعهده دارند، بهینه‌سازی تابع هدف است که می‌تواند افزایش فروش، بازدید یا هرچیز دیگری باشد.»

او با اشاره به این موضوع که یکی از راه‌های بهینه‌سازی، افزایش جریان ورودی است و هرچه این جریان بیشتر باشد می‌توان نتیجه بهتری گرفت، اعلام کرد: «با توجه به این‌که تقریبا 99 درصد سرچ‌های کاربران ایرانی از طریق گوگل انجام می‌شود، یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش جریان ورودی بهینه‌سازی بر اساس این موتور جستجو است.»

آقازاده: «ماموریت اصلی که کسب‌و‌کارها برعهده دارند، بهینه‌سازی تابع هدف است.»

به گفته او رتبه قرارگیری در لیست نتایج گوگل بسیار مهم است. اولین رتبه در نتایج گوگل 60 درصد احتمال کلیک دارد و رتبه‌های دوم و سوم به ترتیب 16 و ۸ درصد احتمال کلیک دارند.

آقازاده با اشاره به این که در رتبه دهم این احتمال تقریبا به 7 دهم درصد کاهش پیدا می‌کند، گفت: «در کنار ایجاد آگاهی، نشان دادن کسب‌وکار در رتبه مناسب نیز از وظایف سئو است.»

آقازاده به اهمیت تولید محتوای به‌روز و باکیفیت و همچنین به‌روزرسانی محتوای موجود نیز اشاره کرد و توضیح داد: «رعایت فاکتور‌های تاثیر‌گذار سئو و معماری سایت برای ارائه تجربه کاربری خوب اهمیت بالایی برای گوگل دارد.»

الکسا معیار سئو نیست

امین اسماعیلی، مدیر خلاقیت آژانس وب‌سیما، چالش‌های بازارکار ایران را برای تازه‌کاران و تازه‌واردان بررسی کرد.

او نداشتن اعتماد‌به‌نفس برای اجرای پروژه‌ها را یکی از دغدغه‌های اصلی متخصصان کم‌تجربه این حوزه اعلام کرد و راحل آن را ایفای نقش به عنوان کارمند یا کارشناس در یک شرکت بالغ دانست که ضمن کسب تجربه و ساخت رزومه می‌تواند مسیر را برای مستقل شدن این متخصصان هموار کند.

اسماعیلی نداشتن اعتماد‌به‌نفس برای اجرای پروژه‌ها را یکی از دغدغه‌های اصلی متخصصان کم‌تجربه این حوزه اعلام کرد

اسماعیلی همچنین چالش کار را به چند بخش قیمت‌گذاری، گزارش‌دهی و ارتباطات تقسیم و بر اهمیت شناخت کارفرما تاکید کرد.

در ادامه این رویداد عادل طالبی، استراتژیست کسب‌وکارهای آنلاین و بازاریابی دیجیتال، با نگاهی به توقعات بی‌جا یا اشتباه کارفرمایان اعلام کرد: «رتبه الکسا معیار اشتباهی برای سنجش تیم سئو است مگر در موارد سایت‌های تبلیغاتی.»

او از سئوکاران خواست که ضمن قول ندادن در مورد رتبه‌بندی گوگل و الکسا، تمرکز خود را روی Keyword تحقیق اصولی و دقیق، رصد و آپدیت بودن، بگذارند.

عادل طالبی، استراتژیست کسب‌وکارهای آنلاین: رتبه الکسا معیار اشتباهی برای سنجش تیم سئو است مگر در موارد سایت‌های تبلیغاتی

طالبی گفت: «موضوعات سئو نسبت به رقبا و هم نسبت به گوگل متغییر هستند و ارائه پلن و برنامه مشخص اجرایی به کارفرما باید تمرکز اصلی سئوکاران باشد.»

طالبی همچنین برای کارفرمایانی که تخصصی در این زمینه ندارند پیشنهاد کرد که از یک ناظر برون سازمانی برای نظارت بر تیم سئو استفاده کنند.

سئو نیاز اولیه هر کسب‌وکار‌ی نیست

در قسمت پایانی این رویداد پنلی با حضور مدیران بازاریابی برندهای مطرح کشور برگزار شد.

محسن رهگذر، مدیر بازاریابی دیجیتال بادکوبه، سئو را همراهی در لحظه‌ها نه الزاما فروش بیان کرد و گفت: «سئو یک مساله کلی نبوده و بسته به ماهیت و نوع محصول باید تعریف شود.»

رهگذر به این نکته اشاره کرد که گاهی اوقات هدف سئو مخاطب عام نیست بلکه هدفش لایه دیگری یا برانگیختن حساسیت است.

او در پاسخ به این سوال که آیا سئو جزو اولین ملزومات هر کسب‌و‌کاری است، گفت: «بستگی به کسب‌و‌کار دارد. کسب‌و‌کاری که جایگاه دارد اما در زمینه آنلاین حضوری نداشته است بله؛ اما برای کسب‌و‌کاری که هویت و استراتژی مشخصی ندارد سئو جزو اولین ملزومات نیست.»

مارال عباسی، مدیر بازاریابی سئولب، با اشاره به اینکه باید برای سئو از همه روش‌ها استفاده شود بر تولید محتوای خوب و متناسب با نیاز کاربر تاکید کرد.

عباسی در جواب این سوال که چرا همه سئو کار شده‌اند و نقش ابزار‌ها چیست، گفت: «همه می‌خواهند بهره ببرند. سئو تخصصی میان رشته‌ای بوده و برای موفقیت نیازمند تخصص بالا، شناخت محتوا و مسائل مهمی است. برای موفقیت شخص باید راهبر باشد. در زمینه ابزار‌های سئو نیز تحریم‌ها و نبود ابرازهای توسعه‌یافته برای وب فارسی، مهمترین مشکل در حوزه سئو است.»

هادی فرسادی، مدیر مارکتینگ بلوبانک نیز در مورد سئو کردن مفاهیم تازه اعلام کرد: «این کار نیازمند زمینه‌سازی و سئو کردن تعاریف است که به روش آن می‌توان مزیت رقابتی عالی ایجاد کرد.»

فرسادی در جواب به این سوال که نقش رپورتاژ برای سئو چیست، گفت: «رپورتاژ به صورت کوتاه مدت و به طرز بی‌اصالتی می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد؛ اما روش درست دیجیتال برندینگ به صورت بلندمدت و اصولی است.»

او با اشاره به نحوه بازاریابی بلوبانک گفت: «می‌توان با استفاده از اصالت یک برند، اتفاقات بزرگتری را رقم زد و این اتفاقات خودش وایرال می‌شود.»

فرسادی در پایان صحبت‌هایش اعلام کرد: «سئو، کاری تخصصی است و بهترین روش اجرای آن‌ به صورت برون‌سازمانی است.»

ارس آقایی‌فر، استراتژیست دیجیتال مارکتینگ کاله، از اهمیت بسترسازی و آموزش مدیران و کارفرمایان برای استفاده درست از سئو گفت و توضیح داد: «دانش و تخصص یک موضوع تیمی است نه فردی و برندها باید شناخت استراتژیک داشته باشند.»

او در جواب این سوال که وقتی کسب‌و‌کاری توان طراحی و بستر برنامه بازاریابی را ندارد چه اقدامی باید انجام دهد، گفت: «وقتی بستر را ندارند رفتن به سمت آژانس‌های تبلیغاتی اشتباه است. بستر سازی، آموزش و استفاده از متخصص سئو می‌تواند تجربه کاری بلند مدتی را رقم بزند.»

او افزود: «حداقل در ۴ تا ۵ سال آینده مدیران میان‌رده آگاهی و دانش لازم در این زمینه را خواهند داشت.»

آقایی‌فر از اهمیت زمینه‌سازی قبل از ارائه محصول و استفاده از این زمینه‌سازی به‌صورت بلند مدت در مقابل رقبا گفت و توضیح داد که می‌توان با این ترفندها در بلندمدت حتی از سرمایه‌گذاری دیگر رقبا هم به نفع خود استفاده کرد.

https://pvst.ir/bcu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو