skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آشنایی با پلتفرم همسریابی «همدم» و نحوه ثبت نام در آن

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۱ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ تیر ۱۴۰۱

سایت همدم چیست

پلتفرم همدم، به عنوان پلتفرمی برای انتخاب آگاهانه در ازدواج پس از گذراندن دوره پایلوت خود امروز (۲۱ تیرماه) به صورت رسمی در خانه نوآوری تبیان رونمایی شد.

به گزارش پیوست، اسفندماه سال گذشته موسسه فرهنگی، اطلاع‌رسانی تبیان در جریان رونمایی از خانه نوآوری تبیان، نسخه اولیه اپلیکیشن «همدم‌» را نیز معرفی کرد. حالا پس از گذشت حدود ۵ ماه اپلیکشن همدم به صورت رسمی رونمایی شد.

علیرضا دهفولی، معاون نوآوری تبیان درمورد پلتفرم همدم و نحوه فعالیت این استارت‌آپ به پیوست گفت: «در حوزه ازدواج سنتی نوین سعی می‌شود که خانواده‌ها با هم آشنا شوند. با توجه به اینکه حمایت و رضایت خانواده‌ها عامل پایداری ازدواج‌ها است، ما براین مبنا به روش ازدواج سنتی پلتفرم همدم را که در ادامه توسعه سایت همسان‌‌گزینی تبیان است، را در مقیاس کشوری رونمایی کردیم.»

او ادامه داد: «پیشتر همدم یک وب‌سایت بود که کل فرآیند در آن به صورت دستی انجام می‌شد. یعنی کل فرآیند معرفی افراد به یکدیگر، توسط افراد خبره پشت سیستم صورت می‌گرفت. هم‌اکنون برای کاربران اندروید و برای کاربران iOS به‌صورت وب اپلیکیشن در دسترس است.»

سایت همدم چیست؟

پلتفرم همدم یا طرح همسان گزینی تبیان تلاش کرده است به کمک فناوری امکان ورود واسطه و معرفان ازدواج را به سایت و اپلیکیشن همدم بیاورد و از طریق پلتفرم همدم اطلاعاتی در زمینه ازدواج آگاهانه و پایدار را در اختیار کاربران، قرار دهد. ورود به سایت همسریابی همدم رایگان است و پلتفرم همدم تنها برای تماشای پروفایل هزینه اندکی دریافت می‌کند.البته احتمالا این مدل درآمدی در آینده تغییر می‌کند.

ثبت نام سایت همسریابی همدم

به گفته دهفولی کاربران باید برای استفاده از خدمات همدم، پس از ورود به پلتفرم همدم از طریق شماره موبایل ثبت نام کنند و مشخصات اولیه از جنس مخالف که مدنظرشان است را مطالعه و بعد پیشنهاد خودشان را برای طرف مقابل ارسال کند.ضمن اینکه ورود به سایت همدم کاملا رایگان است و کاربران برای گرفتن اطلاعات دقیق که پلتفرم همدم چیست می‌توانند از بخش سوالات متداول در سایت هم استفاده کنند.

او همچنین بیان کرد: «اگر طرف مقابل هم تاییدیه بدهد، وارد پنل معرف می‌شوند. معرف مشخصات مورد نیاز ۲ طرف را بررسی می‌کند و اگر تایید شد، با خانواده‌ها تماس می‌گیرند و آنها را به هم معرفی می‌کنند. تاکید ما در این پلتفرم روی خانواده‌ها است و تمام فرآیند با آگاهی خانواده‌ها جلو می‌بریم.»

ثبت نام سایت همسریابی همدم
علیرضا دهفولی، معاون نوآوری تبیان

او در مورد نحوه راستی‌آزمایی مشخصاتی که کاربران وارد پلتفرم می‌کنند، گفت: «احراز هویت به صورت آنلاین از طریق سامانه‌های حاکمیتی و دولتی صورت می‌گیرد. کاربران همچنین یکسری داده‌های شخصی هم مانند مسائل خانوادگی،اطلاعات ظاهری و اعتقادی را هم وارد پلتفرم می‌کنند، برخی از داده‌ها هم مانند صفحه اول و دوم شناسنامه یا گواهی اشتغال به کار به صورت عکس بارگذاری می‌شوند. وقتی اطلاعات تکمیل شد، برای غربالگری ابتدایی ۲ آزمون روانشناختی برگزار می‌کنیم، براساس جوابی که از این آزمون استخراج می‌شود، مدارک و پاسخ آزمون کاربر تایید و وارد فرآیند همدم‌یاب می‌شود.»

آنطور که دهفولی می‌گوید کاربر وقتی وارد فرآیند همدم‌یاب می‌شود، می‌تواند براساس علایق و سلایق خود پروفایل‌ها را فیلتر کند یا براساس پیشنهادی که سیستم به او می‌‌دهد، نفر مقابل را انتخاب می‌کند.

دهفولی در پاسخ به این سوال که سیستم براساس هوش مصنوعی عمل می‌کند، بیان کرد: «انتخاب‌هایی که سیستم پیشنهاد می‌کند، به صورت الگوریتم‌های هوشمندی که داخل سیستم چیده شده، صورت می‌گیرد. این الگوریتم‌ها براساس تجربه به دست آمدند. در این زمینه از هوش مصنوعی فعلا استفاده نمی‌کنیم چون داده‌های کافی برای بحث هوشمندسازی نداریم.»

براساس گفته‌های دهفولی اطلاعات اولیه به کاربر نمایش داده می‌شود. اگر کاربر فرد پیشنهاد شده را تایید کرد، وارد فرآیند معرفی می‌شود و اگر رد کرد، باید دلیل رد کردن خود را بگوید تا در انتخاب‌های بعدی بتوانند به او بهتر کمک کنند. او تاکید کرد که کاربران اجازه ندارند تعداد زیادی از پروفایل‌ها را بدون اینکه تعیین تکلیف کنند، مطالعه کنند.

دهفولی در ادامه اضافه کرد: «پلتفرم همدم تا لحظه‌ای که این افراد عقد کنند و پس از آن یعنی ۲ تا ۳ سال بعد آنها را پایش می‌کند. در پلتفرم پیشین ما تا ۴ سال زوج‌ها را پایش می‌کردیم. یکی از پارامترهای خیلی خوبی که در مدل قبلی یعنی همسان‌گزینی وجود داشت این بود که تقریبا هر ۶ ماه یکبار با افرادی که ازدواج کرده بودند، تماس گرفته می‌شد. مواردی وجود داشت که با هم مشکلاتی داشتند و ما به مراکز مشاوره مورد تایید تبیان معرفی می‌کردیم.»

او گفت: «در پلتفرم همدم تا پیش از آنکه ازدواج صورت بگیرد،معرفی که به عنوان پشتیبان زوجین حضور دارد، تک تک مراحل را با زوجین جلو می‌رود و خانواده‌ها را در این زمینه همراه می‌کند.»

دهفولی همچنین درمورد نحوه درآمدزایی از این پلتفرم گفت که در مدل فعلی متناسب براساس انتخاب‌هایی که کاربران می‌کنند، برای تماشای پروفایل هزینه اندکی دریافت می‌شود. پس از رونمایی اصلی احتمالا این مدل درآمدی را تغییر می‌کند و تامین مالی روی موضوع معرفی و معرف‌ها صورت می‌گیرد. او همچنین تاکید کرد: «یکی از علت‌های اصلی که ما به این سمت رفتیم تا در داخل اپلیکشن پرداخت انجام شود، نقش بازدارندگی برای بحث تنوع‌طلبی داخل اپلکیشن‌هایی است که شبیه به همدم فعالیت می‌کنند. ما با مجموعه‌های مختلف مشاوره‌ای و اساتید حوزه خانواده در این زمینه مشورت داشتیم، هرچند که مبلغ ناچیزی در این اپلیکیشن دریافت می‌شود؛اما عمده‌ترین موضوع این است که نقش بازدارندگی در ذهن افراد در بحث انتخاب و تنوع طلبی در مورد افرادی که به آنها پیشنهاد می‌شود، ایجاد شود.»

آنطور که دهفولی می‌گوید در پلتفرم پیشین یعنی همسان‌گزینی ۷۰ هزار نفر ثبت نام انجام داده بودند و سه هزار و ۵۰۰ مورد به ازدواج ختم شد که تاکنون طلاق نداشتند. او همچنین بیان کرد: «وقتی روی همدم فعالیت را ادامه دادیم، اپلکیشن آن به صورت پایلوت در جامعه محدود راه‌اندازی شد. ۱۰ هزار نفر جامعه مخاطب داشتیم که برای آنها پیامک ارسال کردیم. از این تعداد ۳ هزار نفر اپلکیشن را نصب کردند و ۷۰۰ نفر فرآیند همدم‌یابی را انجام می‌دهند.» دهفولی امیدوار است که پس از افتتاحیه امروز تعداد کاربران افزایش پیدا کنند.

پلتفرم همدم یعنی فرزند زمانه خویش هستیم

در مراسم رونمایی رسمی از پلتفرم «همدم» محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس با اشاره به اینکه این پلتفرم توانست با کمترین هزینه بیشترین کار را انجام دهد، گفت: «سازمان تبلیغات اسلامی کمک کرد تا فرهنگ اهل بیت در تمامی عرصه‌ها همچون زمان عزاداری و سوگواری ائمه در زندگی مردم جاری شود. پس پلتفرم همدم یعنی فرزند زمانه خویش هستیم و توانستیم با کمترین هزینه، بیشترین کار را با خطایی متمایل به صفر انجام دهیم. در حالی که بسیاری از اقدامات پرخرج با بودجه‌های بسیار در سازمان‌های مختلف نتوانست این کار را انجام دهد.»

ورود به سایت همدم
مراسم رونمایی از پلتفرم همدم

او ادامه داد: «تشکیل خانواده مهم است. از آن مهم‌تر تداوم خانواده به خصوص در ۵ سال نخست است. راه‌اندازی پلتفرم همدم اقدام بسیار به جایی بود که با همه مسائل ایرانی و اسلامی و سنت‌های اصیل نهاد خانواده سنخیت دارد و به این تداوم کمک می‌کند.»

به گفته قالیباف انتخاب همسر برای جوانان باید همراه و عقلانیت باشد و در این امر بسیار مهم نیازمند مشاوران مومنی هستیم که در این زمینه از علم روز برخوردار باشند. او همچنین تاکید کرد که پلتفرم همدم تلاش کرده تا مبتنی بر سنت‌های خانواده و مبانی اسلامی، با استفاده از روش‌های نوین و علمی به جوانان برای انتخابی آگاهانه و ازدواجی پایدار تحت نظر خانواده کمک کند.

او با اشاره اینکه همواره ۴ رویکرد شفاف‌سازی، هوشمندسازی، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را سرلوحه کار خود قرار داده است،گفت: «پلتفرم همدم این ۴ رویکرد را با هم در بردارد.به نظر من هر مجموعه‌ای که این ۴ رویکرد را داشته باشد می‌تواند مجموعه موفقی باشد.»

سوالات متداول

سایت همدم چیست؟

پلتفرم همدم یا طرح همسان گزینی امکان ازدواج از طریق ورود واسطه و معرفان را به کمک فناوری فراهم می‌کند و به این شکل زمینه ازدواج آگاهانه و پایدار را در اختیار کاربران، قرار ‌می‌دهد.

چگونه وارد سایت همدم شویم؟

ورود به سایت همسریابی همدم رایگان است.کاربران باید برای استفاده از خدمات همدم، پس از ورود به پلتفرم همدم از طریق شماره موبایل ثبت نام کرده و بخش مشخصات اولیه را کامل کنند.
https://pvst.ir/agn
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  15 نظر

  1. این برنامه فقط وفقط درمورد دوران قاعدگی وپریودی است وتنها کاری که میکنه اینه که دوران قاعدگی بعدیت رو پیش بینی میکنه همسریابی کجابود عمو؟؟؟؟؟؟؟؟؟…….!!!!!!!!!یاعلی

  2. آغاز دربدری بعضیا .بجا همدم درست کردن بیان وام ازدواجو که بانکاشون انقد سخت گیری میکنن درست کنن .بیان سیمان رو که شده پاکتی ۵۰هزار تومان درست کنن بدبختا چطوری میخایید خونه درست کنید پراید ۱۵۰ ملیونی چطور میتونی یه ماشین بخری زنتو ببری بیرون….

  3. درموردهمدم یاب زدم پکیج ۱۰تایی باقیمت۴۰۰۰۰تومان خریدکردم ازحسابم کسرشد ولی هیچ خبری نشد این سایت کلاهبرداریه بهوش باشیییید

  4. به نام خدا
   سلام خدایا تو شاهدی نیتم جز خیر نیست پسری هستم بیست ساله مجرد قصد ازدواج دارم فعلا سرکار نیستم دانشجو هستم می خواستم بگم اگه کسی زیر ۲۰ سال قصد ازدواج داره به ایدی من mohammad299در ایتا مراجعه کنه شرایط و نظرش بگه

  5. درود. من سه ماهه ثبت نام کردم هنوز تایید نشده! در ابتدا من این اپلیکیشن را به چندین دوستم پیشنهاد کردم اما بعد که دیدم هیچ پاسخگویی و پشتیبانی ندارد و کاربر معترض را حذف میکند نظرم اول شد. این اپلیکیشن رایگان نیست و با دریافت پول افراد را معرفی میکند. به طور کلی هدفش پول است نه ازدواج جوانان. کلاهبرداری است. در حالیکه از دولت چندین میلیارد بودجه می گیرد از جوانان هم پول میگرید! اطلاعات شخصی مون رو گرفتن هیچ پاسخگویی ندارن بجاش بلاک میکنن!

  6. فقط ادعا ک نیست سایت و راه اندازی کردید اعلام کردید بعد هیچ خبری از خود سایت نیست ک بشه راحت ثبت نام کرد حتی سایت پیوند هم‌ هیچوقت باز نمیکنه !بقیه سایت ها خیلی خوبن فقط مشکل معرف یا مشاور هست که وجود نداره متاسفانه مردم بجای تلاش و اعتماد خودشون منتظر هستن یکی براشون معرفی کنه اقدام کنه و…

  7. علی هستم ٣۵ سال دارم قصدی ازدواج دارم در کشوری استرالیا هستم ، کار سختمانی مکنم لطفا اکر کسی زیر ٣۵ أست برایم امیل کنید تشکر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو