skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پس از افزایش تعرفه برق

تعرفه گاز برای استخراج رمزارز افزایش یافت

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۲ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تعرفه گاز برای صنعت استخراج رمزارز از دوهزار و هشتاد تومان به ازای هر متر مکعب به ۲ هزار و ۹۴۴ تومان افزایش یافت.

به گزارش پیوست، رئیس امور تعرفه‌ها و قراردادهای شرکت گاز در نامه‌ای خطاب به مدیران شرکت‌های گاز استانی از تغییر تعرفه گاز برای استخراج رمزارز خبر داد. در این نامه آمده است که تعرفه برای هر متر مکعب گاز از ابتدای سال 1400 با قیمت ۲۹ هزار و ۴۴۷ ریال محاسبه می‌شود و با احتساب ۹ درصد مالیات برارزش افزوده، فعالان این صنعت برای هر مترمکعب گازی که برای تولید برق مورد نیاز استخراج رمزارز استفاده می‌شود، باید بیش از سه هزار تومان بپردازند.

فعالان این حوزه براین باورند که در حالی ملزم به پرداخت بیش از سه هزار تومان به ازای هر مترمکعب گاز شده‌اند که درواقع برای آنان گاز نیز با نرخ متوسط صادراتی محاسبه می‌شود. هم‌زمان با افزایش تعرفه برق برای استخراج کنندگان رمزارز، فعالان این حوزه پیش‌بینی کردند که به زودی تعرفه گاز نیز تغییر خواهد کرد و آن نیز افزایش خواهد یافت.

اواخر فرودین ماه گذشته براساس مصوبه وزارت نیرو تعرفه برق برای استخراج رمزارز به ازای هر کیلووات مصرفی از 9650 ریال به 16574 ریال رسید. در این مصوبه علاوه بر افزایش دوبرابری تعرفه برق، استخراج کنندگان ملزم به خاموش کردن دستگاه‌های خود در دوره اوج بحرانی شدند؛ در این دوره که به روزهای گرم و پرمصرف سال اطلاق می‌شود، حداقل 300 ساعت یا 13 روز پیش‌بینی شده است.

وزارت نیرو در این مصوبه دسته دیگری را با نام اوقات محدودیت‌دار تعریف کرده است؛ در این دوران 112 روزه از سال، تعرفه قیمت برق دوبرابر قیمت تعیین شده یعنی چیزی در حدود 3300 تومان محاسبه خواهد شد.

در شرایطی تعرفه گاز برای استخراج رمزارز افزایش یافته است که از اول خرداد ماه طبق دستور رئیس‌جمهور و هم‌زمان با اوج‌گیری مصرف برق، ماینرهای مزارع قانونی استخراج رمزارز خاموش شدند.

 

https://pvst.ir/a90
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو