skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

انجمن بلاک‌چین مسدودسازی درگاه‌های پرداخت پلتفرم‌های ایرانی تبادل رمزارز را محکوم کرد

۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاک‌چین در بیانیه‌ای اقدام برای مسدودسازی وب‌سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های ایرانی ارائه دهنده خدمات خرید و فروش رمزارزها و درگاه‌های ریالی آنها را محکوم کرد.

به گزارش پیوست، کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاک‌چین در بیانیه‌ای که پس از موضع‌گیری برخی از مسئولان کشور در خصوص مسدود سازی درگاه‌‌های پرداخت کسب و کارهای مبادله رمزارز صورت گرفته است اعلام می‌کند که « مسدودسازی راه‌حل نیست.»

رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ ۸ اردیبهشت ماه که به منظور بررسی راهکارهای بهبود وضعیت بازار سرمایه برگزار شده بود درخواست کرد سه قوه یعنی دولت، مجلس و قوه قضائیه به صورت هماهنگ مسدودسازی درگاه‌های پرداخت صرافی‌های غیر مجاز فروش رمزارز را در دستور کار خود قرار دهند.

این در حالی است که در روزهای پایانی سال گذشته نیز شاپرک اعلام کرده بود که امکان دادن درگاه پرداخت به فعالیت‌های غیرقانونی از جمله فروش رمزارز را ندارد. شاپرک در آن زمان به مصوبه دولت استناد کرده بود. طبق بند یک مصوبه دولت در خصوص استخراج رمزارز، مبادلات رمزارزی ممنوع است.

درست در شرایطی که سایت‌های ایرانی و اپلیکیشن‌های ایرانی ارائه دهنده خدمات تبادل رمزارز سعی می‌کردند فضا را برای فعالیت خود محیا کنند بانک مرکزی نیز با صدور دستورالعملی اعلام کرد که فقط صرافی‌های مجاز و بانک‌ها می‌توانند در چارچوب ضوابط یاد شده این بانک نسبت به انجام پرداخت‌های ارزی بابت واردات از طریق رمزارزهای استخراج شده در داخل کشور اقدام کنند.

به نظر می‌رسد موضع‌گیری رئیس مجلس شورای اسلامی مبنی بر هماهنگی میان قوا برای مسدود سازی درگاه‌‌های پرداخت سایت‌های خرید و فروش رمزارز به منظور اجرایی کردن همین دستورالعمل بانک مرکزی صورت گرفته است این در حالی است که هنوز بانک مرکزی اسامی صرافی‌های مجاز در این زمینه یا مشخصات صرافی‌های مجاز برای تبادل رمزارزها را علام نکرده‌است.

در بیانیه کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاک‌چین به استدلال‌های صورت گرفته درخصوص ارتباط خرید و فروش رمزارزها و تاثیری که بر بازار سرمایه‌ گذاشته است اشاره شده و آمده است: « در حالی که نوسانات کوچک و بزرگ، در هر بازار سرمایه، امریست طبیعی و قابل انتظار، که نه تنها در بازار سرمایه ایران در طول دهه‌های گذشته بارها شاهد آن بودیم، حتی در طول یکی دو سال گذشته در بازارهای سرمایه سایر کشورها هم تحت تاثیر باندمی کرونا، به کرات مشاهده شده است و در دنیای رمزارزها نیز امری بدیهی و غیرقابل اجتناب است.» در این بیانیه تاکید شده است که « اینکه نوسانات در یک بازار سرمایه را فقط و فقط متوجه یک بازار سرمایه دیگر بدانیم، نه عادلانه است، نه کارشناسی شده و نه منطبق با واقعیات اقتصادی کشور.»

کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاک‌چین در این بیانیه با توجه به اینکه نگرانی در خصوص پلتفرم‌ها و سکوهای ارائه خدمات خرید و فروش رمزارزها را به منظور حفظ سرمایه مردم منطقی می‌داند اما نتیجه هر گونه مسدودسازی در این رابطه را منجربه هدایت شدن سرمایه‌های مردم به سمت پلتفرم‌های خارجی که بارها اقدام به بلوکه کردن موجودی ایرانیان کرده می‌داند.

در این بیانیه تاکید شده که هم‌اکنون پلتفرم‌های معتبری در ایران طراحی و توسعه یافته‌اند که هزاران تراکنش رمزارزی را در طول روز انجام می‌دهند و از سوی بخش‌های مختلف کشور نیز شناخته شده هستند نتیجه مسدود سازی درگاه‌های این سکوها نتیجه‌ای جز ظهور قارچی فعالان ناشناخته نخواهد شد، امری که در نهایت منجر به تولید و هجوم تعداد زیادی پرونده‌های کلاهبرداری و فیشینگ به مراجع قضایی و پلیس فتا خواهد شد.

انجمن رمزارز با اشاره به اینکه کشورهای پیشرو اقدام به قانون‌گذاری در این حوزه کرده‌اند تاکید کرده مسدودسازی تبادل رمزارزها چیزی نیست جز فرصت‌سوزی و گام برداشت در مسیری که قطعا سود توسعه وپیشرفت علمی و فنی کشور و ایجاد دلسردی در جوانان توانمند و با استعداد ایرانی نخواهد بود.

طبق نظر انجمن طبق نظر انجمن بلاک‌چین؛ فناوری بلاکچین و رمزارز، اساساً بر مبنای شفافیت و عدم تمرکز طراحی شده است که هرگونه تصمیم گیری در رابطه با آن نیازمند دانش فنی کافی است. به عبارت دیگر برخورد با این پدیده جدید، نیازمند به تصمیماتی نو و از جنسی متفاوت است.

 

لینک دانلود: متن کامل بیانیه کارگروه تبادل رمزارز انجمن بلاک‌چین در خصوص مسدود سازی در گاه‌های پرداخت

https://pvst.ir/9yz

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو