skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد:

اعطای پروانه اپراتوری به شهرداری تهران برای رفع انحصار مخابرات

۲۸ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

وزیر و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء اعلام کردند که در تلاش‌اند تا با کمک تکنولوژی 5G و FWA بتوانند انحصار مخابرات را که تاکنون باعث عقب‌ماندگی در بخش توسعه اینترنت ثابت شده است را از بین ببرند. محمدجواد آ‌ذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سخنرانی خود در این نمایشگاه تاکید کرد که برای رفع انحصار مخابرات علاوه بر توسعه 5G و FWA به زودی شهرداری تهران پروانه‌ ارایه سرویس B2B درون شهری را از رگولاتوری دریافت می‌کند تا بستر ارتباطی خود را در اختیار شرکت‌های دیگر قرار دهد. همچنین جهرمی در این نمایشگاه از به تفاهم رسیدن با وزارت بهداشت برای تشکیل نهاد تنظیم مقررات سلامت دیجیتال در کشور با ریاست وزیر بهداشت، عضویت نهادهای مرتبط و نمایندگان بخش خصوصی برای حل مشکلات شرکت‌های استارت‌آپی این حوزه و سیاست‌گذاری در حوزه سلامت دیجیتال خبر داد. همچنین در این نمایشگاه چهارمین و نخستین سایت عمومی نسل پنجم ایرانسل که امکان استفاده آن برای شهروندان فراهم می‌کند را افتتاح کرد.

به گزارش پیوست، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید اینکه احتمالا امسال آخرین سالی است که به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نمایشگاه شرکت می‌کند، اعلام کرد که توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در ایران بنا بر گواهی‌های ITU در سه دوره متوالی بالاترین نرخ رشد جهانی را به خود اختصاص داده؛ اما استفاده از فناوری اطلاعات و کاربردهای جدید اغلب در کشور با تاخیر صورت می‌گیرد.

جهرمی بخشی از این تغییر را منطقی و بخش دیگری را به خاطر مقاومت بخش‌های مختلف دانست. وزیر ارتباطات در ادامه به تلاش‌های این وزارتخانه برای استفاده از کاربردهای فناوری اطلاعات در سازمان‌های مختلف و تفاهم‌نامه‌هایی که در این زمینه با وزارتخانه‌های مختلف امضاه شده اشاره کرد و گفت: «درحوزه وزارت نیرو تلاش شد تا سیستم‌های اندازه‌گیری جریان (میترینگ) راه‌اندازی شود. ترینگ دیجیتال باتوجه به هزینه انرژی در کشور اقتصادی نیست و به همین دلیل وزارت نیرو پیگیر آن نیست که اینترنت اشیا را در اندازه‌گیری‌های دیجیتال اجرایی کند، البته جزو برنامه‌های آنها هست اما عملیاتی نشده است.» 

او تاکید کرد که در مدیریت شهر هوشمند در تهران، مشهد و کیش برنامه‌ها برای هوشمندسازی به خوبی پیش رفته؛ اما در حوزه کشاورزی به رغم تفاهم‌نامه‌ای که دو سال پیش با وزیر کشاورزی برای بکارگیری فناوری اطلاعات امضا شده، این تفاهم‌نامه‌ها اجرا نشده است. او اعلام کرد که اجرای این تفاهم‌نامه‌ها در شرایط فعلی جزیی از برنامه‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی نبوده است.

حل مشکل شرکت‌های استارت‌آپ حوزه سلامت

مشکلات شرکت‌های استارت‌آپی حوزه سلامت در سال‌ها گذشته با وزارت بهداشت بی‌شمار بوده است. این مشکلات حتی در دوران کرونا و به دلیل ارائه خدمات بهداشتی مرتبط با کرونا از سوی وزارت بهداشت با مقاومت و حتی در برهه‌ای از زمان ممنوعیت نیز همراه شد. همین مسئله باعث شده تا به باور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات سلامت دیجیتال در کشور شکل نگیرد. محمد جواد آذری جهرمی در ششمین نمایشگاه اینترنت اشیا خبر از به تفاهم رسیدن با وزارت بهداشت برای تشکیل نهاد تنظیم مقررات سلامت دیجیتال در کشور با ریاست وزیر بهداشت، عضویت نهادهای مرتبط و نمایندگان بخش خصوصی برای حل مشکلات شرکت‌های استارت‌آپی این حوزه و سیاست‌گذاری در حوزه سلامت دیجیتال داد.

او در این زمینه گفت: «سلامت الکترونیکی یکی از موضوعاتی بود که ما برای آن تفاهم‌نامه‌هایی با وزارت بهداشت به امضا رساندیم؛ اما در حوزه سلامت دیجیتال خوب پیش نرفتیم. انحصارگری بخش سلامت اجازه ورد استارتاپ‌ها به این حوزه را نمی‌دهد.»

او ادامه داد: «روز گذشته (۲۷بهمن) جلسه‌ای با نمکی، وزیر بهداشت داشتیم و قرار شد کمیسیون تنظیم مقرراتی در حوزه بهداشت و با ریاست وزیر بهداشت ایجاد شود که این کمیسیون شبیه به کمیسیون ما در حوزه تنظیم مقررات و ارتباطات برای قانون‌گذاری و نظارت در حوزه بهداشت است.»

جبران کاستی اینترنت ثابت با 5G و FWA

جهرمی در ششمین نمایشگاه اینترنت اشیاء  چهارمین و نخستین سایت عمومی نسل پنجم ایرانسل که امکان استفاده اینترنت نسل پنجم برای شهروندان را در پارک آب و آتش فراهم می‌کند را افتتاح کرد. جهرمی با اشاره به راه‌اندازی این سایت جدید گفت: ایرانسل در دو هفته نخست اسفند نیز در شیراز نسل پنجم تلفن همراه را راه‌اندازی می‌کند. پروژه‌های نسل پنجم تلفن همراه توسط همراه اول نیز در آینده راه‌اندازی می‌شود.»

وزیر ارتباطات با بیان اینکه توسعه تکنولوژی تلفن‌همراه برعکس شبکه اینترنت همراه در کشور با سرعت بهتری پیش می‌رود اعلام کرد:‌«مشکل اصلی در این زمینه انحصار شرکت مخابرات است.ما نمی‌توانیم تلاش‌های شرکت مخابرات ایران در توسعه ارتباطات در کشور را نادیده بگیریم. ممکن است به خصوصی‌سازی ایراداتی وارد باشد؛ اما ناقض تلاش‌های آن نیست.»

به باور جهرمی اینکه هر جایی مخابرات حرکت کند، فناوری توسعه می‌یابد و هر جا کاری نکند، توسعه متوقف می‌شود، به معنی انحصار ذاتی آن است. جهرمی در سخنرانی خود تاکید کرد که همگرایی خدمات ارتباطی ثابت و موبایل مسیر سرمایه‌گذاری آینده است و تصمیمی است که باید گرفته شود. براساس توضیحات او در این زمینه  برنامه استراتژی شرکت مخابرات ایران تصویب شده؛ اما هنوز اجرایی نشده است.

وزیر ارتباطات با اعلام اینکه ایجاد یک شبکه شبیه شبکه مخابرات و رفع انحصار آن کار ساده‌ای نیست  اما امکان انجام آن وجود دارد گفت: «یکی از راه‌ها میدان دادن به تکنولوژی 5G وFWA است که به آن فکر می‌کنیم و بر همین اساس هم حرکت می‌کنیم.»

او ادامه داد:‌ «در حوزه ارتباطات بین شهری درون استانی در پنج استان اپراتور ایرانیان‌نت پهنای باند B2B ارایه می‌کند و انحصار مخابرات در این پنج استان شکسته شده است. در حوزه B2B درون شهری هم در تهران طبق مذاکرات پروانه‌ای به شهرداری می‌دهیم که به عنوان اپراتور B2B وارد شود و ظرفیت ایجاد و این ظرفیت‌ها را در اختیار شرکت‌های ارتباطی بگذارد.»

به گفته او شهرداری با دریافت پروانه باید حدود ۷۰ مرکز مخابراتی ایجاد کند و شرکت‌ها بتوانند استفاده از ظرفیت مکانی شهرداری را برای توسعه زیرساخت‌ها داشته باشند. جهرمی همچنین به رفع بخش دیگری از انحصار مخابرات در حوزه سیم مسی اشاره کرد و گفت:‌«آن بخشی از شبکه که در لایه دسترسی در انحصار شبکه سیم مسی مخابرات است با استفاده از Smart Cell و 5G FWA پوشش خواهیم داد.»

http://pvst.ir/9iy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو