skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

باما، پلتفرم خرید و فروش خودرو:

بازگشت قیمت به سایت‌ها باعث شفافیت در بازار خودرو شده است

تحریریه پیوست

۸ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

باما، پلتفرم خرید و فروش خودرو در گزارشی مزایای بازگشت آگهی‌های خودرو به پلتفرم‌های آنلاین را توقف تغییر لحظه‌ای قیمت خودرو، افزایش شفافیت در بازار و سهولت پیدا کردن قیمت مناسب توسط خریدار، کنترل آسان سایت‌ها توسط نهادهای نظارتی، امکان مقایسه سریع‌تر برای خریدار و کمرنگ شدن نقش واسطه‌ها و امکان خرید و فروش مستقیم اعلام کرد.

به گزارش پیوست، پلتفرم «باما» در این گزارش به دستور دادستانی برای حذف قیمت خودرو در اواخر اردیبهشت‌ماه اشاره می‌کند و به مقایسه قیمت چند نمونه خودرو پس از حذف قیمت‌ها در پلتفرم‌های آگهی آنلاین می‌پردازد. براساس این گزارش در ۲۳ اردیبهشت‌ماه به دستور مقامات قضائی قیمت خودرو از سایت‌ها حذف شد. پژو ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۹۹ در این تاریخ قیمت ۱۳۷ میلیون تومانی داشت. در ۱۷ تیرماه یک روز بعد از اعلام قیمت سه‌ماهه دوم از سوی ایران‌خودرو قیمت این محصول به ۱۴۱ میلیون تومان رسید.

طبق بررسی‌های باما، در ۲۹ مردادماه دلار روند افزایشی داشت که پژو ۲۰۶ در بازار به قیمت ۱۶۸ میلیون تومان رسید. هفته اول مهرماه با تصمیم بانک مرکزی قیمت دلار رو به کاهش بود؛ اما قیمت این خودرو هم‌چنان روند صعودی خود را حفظ کرده بود و به ۲۲۷ میلیون تومان رسید. در ۶ آبان با اعلام قیمت‌های جدید برای ماهه سوم سال، بار دیگر قیمت رشد کرد و از مرز ۲۳۵ میلیون تومان نیز گذشت.

باما تاکید می‌کند که حدود ۱۰ روز بعد با اعلام اولیه نتایج انتخابات آمریکا قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ کمی کاهش یافت و به ۲۲۵ میلیون تومان رسید. با آغاز دی‌ماه و پیش از اعلام قیمت‌های جدید از سوی شورای رقابت قیمت این خودرو ۱۷۸ میلیون تومان را نیز تجربه کرد. یک روز بعد از فرمول جدید شورای رقابت این محصول به ۱۹۰ میلیون تومان رسید. در ۱۷ دی‌ماه با اعلام بازگشت قیمت آگهی‌های خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین، پژو ۲۰۶ تیپ۲  به ۱۹۵ میلیون تومان رسید و در نهایت 10 روز بعد از بازگشت قیمت‌ها پژو ۲۰۶ تیپ ۲ روی قیمت ۱۹۲ میلیون تومان باقی ماند.

آنطور که پلتفرم باما بررسی کرده، این نوسان شدید قیمت در تیبا صندوقدار تیپ SX هم ایجاد شده است. به این ترتیب که قیمت این خودرو پیش از اعلام دستور دادستانی ۷۷ میلیون تومان بود. سایپا که قیمت سه‌ماهه دوم خود را اعلام کرد قیمت آن به ۸۶ میلیون تومان رسید. با افزایش نرخ دلار در بازار، قیمت تیبا به ۹۴میلیون تومان نیز رسید؛ اما با کاهش نرخ ارز همچنان قیمت این خودرو در حال افزایش بود و به ۱۳۶ میلیون تومان هم رسید. قیمت‌های جدید سایپا برای سه‌ماهه سوم این خودرو اعلام شد و براین اساس قیمت این خودرو به ۱۴۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تیبا صندوقدار SX را دوباره به قیمت ۱۳۶ میلیون تومانی بازگرداند. ورودی شورای رقابت با قیمت‌های جدید قیمت این محصول را بین ۱۱۰ تا ۱۱۴ میلیون تومان متغیر کرد. با بازگشت قیمت به سایت‌ها قیمت ۱۱۵ میلیون تومانی برای آن ثبت شد و ۱۰ روز بعد نیز تقریباً این خودرو هنوز با همین قیمت خرید و فروش می‌شود.

از منظر باما مثال‌های دیگر هم در مورد تغییر قیمت خودروها پس از حذف در پلتفرم‌های آگهی آنلاین وجود دارد، برای نمونه قیمت دنا معمولی دنده‌ای که ۲۳ اردیبهشت ۱۶۲ میلیون تومان بود؛ اما اکنون زیر ۲۶۰ میلیون تومان خرید و فروش نمی‌شود یا کیا سراتو مونتاژ آپشنال که در آغاز حذف قیمت‌ها ۴۸۰ میلیون تومان بود و در بازگشت قیمت‌ها به ۷۷۵ میلیون تومان رسیده است.

مزایای بازگشت قیمت خودرو

در ادامه این گزارش پلتفرم «باما» مزایای بازگشت قیمت به پلتفرم‌های آگهی آنلاین را برشمرد. از منظر این پلتفرم با بازگشت قیمت خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین، تغییر لحظه‌ای قیمت خودرو کاهش می‌یابد.به این ترتیب فروشنده‌ها نمی‌توانند هرلحظه قیمت خودرو را تغییر دهد و با تغییر قیمت لحظه‌ای  با شکایت کاربران مواجه می‌شوند.

افزایش شفافیت در بازار و سهولت پیدا کردن قیمت مناسب توسط خریدار از دیگر مزایای بازگشت قیمت خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین است. به این صورت قیمت‌های شفاف هم به فروشنده‌ها و هم به خریدارها کمک می‌کند تا با ضرر کمتری، معامله خود را انجام دهند. به عنوان مثال پیشتر فردی می‌خواست ماشین ۱۰۰ میلیون تومانی خریداری کند. به چند آگهی در تهران تماس می‌گرفت و آنها هم قیمت خودرو موردنظر را ۱۲۰ میلیون تومان اعلام می‌کنند. این وضعیت در حالی است که شاید فردی در کرج این ماشین را ۹۰ تومان بفروشد. چون آگهی‌ها قیمت نداشتند و تعدادشان هم بالا بود، خریدار با همه آگهی‌ها تماس نمی‌گرفت و امکان داشت در معامله ضرر کند و مجبور شود خودرو با قیمت بالاتری خردیداری کند.

آنطور که باما در گزارش خود اعلام می‌کند، نهادهای نظارتی می‌توانند سایت‌ها کنترل کنند؛ اما کنترل تلگرام و اینستاگرام دشوار است. به همین خاطر بازگشت قیمت خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین صد در صد به نفع نهادهای نظارتی است.

خریدار همچنین با بازگشت قیمت‌ها به پلتفرم‌ها امکان مقایسه سریع‌تر بین پلتفرم‌های گوناگون را دارد. چون برخی براساس بودجه خود ماشین خریداری می‌کنند و برند هم برای آنها اهمیتی ندارد. به همین خاطر بازگشت قیمت‌ها باعث می‌شود کاربران خیلی زود به نتیجه برسند.

کمرنگ شدن نقش واسطه‌ها و امکان خرید فروش مستقیم ،کاهش دردسرهای فروش خودرو و کمتر شدن حجم تماس‌ها و  انجام معاملات سریع و راحت به صورت آنلاین به اعتقاد باما از دیگر مزایای بازگشت قیمت‌های خودرو به پلتفرم‌های آگهی آنلاین است.

http://pvst.ir/9f5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو