skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

درج قیمت خودرو روی پلتفرم‌های آگهی آنلاین دوباره ممنوع شد

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

درج قیمت خودرو روی پلتفرم‌های آگهی آنلاین با دستور قضایی تا اطلاع ثانوی ممنوع شد. به گفته عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌و‌کارهای مجازی این ممنوعیت درحالی صورت گرفته که از سال گذشته تاکنون پلتفرم‌های آگهی آنلاین هرگونه همکاری و تعامل را با نهادهای مربوطه انجام دادند و حتی رئیس اتحادیه خودرو هم درجلسه‌ای به عدم نقش پلتفرم‌ها در افزایش قیمت خودرو اذعان کرده است.

عضو هیات مدیره اتحادیه‌ کشوری کسب و کارهای مجازی، رضا الفت‌نسب، در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرد: «از سال گذشته ما محدودیت‌های بسیاری روی پلتفرم‌‌های آگهی آنلاین اعمال کردیم؛ محدودیت‌هایی مانند شرط رعایت محدوده قیمت. اگر محدوده قیمت خودروها تعیین می‌‌شد، پلتفرم‌ها قیمت‌های خودرو را نمایش می‌دادند و اگر محدوده قیمتی تعیین نمی‌شد و قیمت‌ها خارج از محدوده بود، قیمت روی آگهی نمایش داده نمی‌شد و قیمت توافقی بود.»

او افزود: «پیش از دستور قضایی و حذف قیمت‌ها، ۸۰ درصد آگهی‌های خودرو بدون قیمت بود زیرا بیشتر آنها خارج از محدوده قیمتی بودند. هفته گذشته همچنین در معاونت فضای مجازی دادستانی کشور جلسه‌ای برگزار شد و رئیس اتحادیه خودرو هم حضور داشت. او اعلام کرد که مقصر گرانی خودروها پلتفرم‌های آگهی آنلاین نیستند.»

عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی روز پنجشنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در توییتی اعلام کرد که علی‌رغم محدودیت وسیع در پلتفرم‌های آگهی خودرو (نمایش آگهی به شرط رعایت محدوده قیمت) با دستور قضایی تا اطلاع ثانوی درج قیمت خودرو روی پلتفرم‌های آگهی آنلاین ممنوع اعلام شد.

سال گذشته همچنین به دلیل هیجان و التهاب در بازار خودرو، قیمت‌های خودرو از پلتفرم‌های آگهی آنلاین حذف شد که پس از ایجاد محدودیت‌ها  قیمت‌ها دوباره به این پلتفرم‌‌ها بازگشت. دراین مورد چارچوب فعالیت نیازمندی‌های آنلاین تهیه و تدوین شد تا از طریق آن امکان نظارت بر آگهی‌های آنلاین وجود داشته و با تعیین این چارچوب مشکل حذف قیمت‌ها در پلتفرم‌های آنلاین حل شود. در همین راستا همچنین کارگروهی برای ساماندهی خرید و فروش آنلاین در بسترهای آگهی آنلاین با حضور پلتفرم‌های فعال در حوزه آگهی آنلاین، پلیس فتا، دادستانی فضای مجازی، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده، اتحادیه کسب‌وکارهای فضای مجازی تشکیل شد؛ اما حال عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌و‌کارهای اعلام می‌کند با اینکه آنها هرگونه تعامل و همکاری را با نهادهای مربوطه برای انتشار آگهی‌های آنلاین خودرو صورت دادند؛ اما روز پنجشنبه (۱۸ اردبیهشت‌ماه) با دستور قضایی درج قیمت خودرو در پلتفرم‌های آگهی آنلاین تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شد.

دستور قضایی برای ممنوعیت درج قیمت خودرو روی پلتفرم‌های آنلاین آگهی درحالی است که پلتفرم‌ها محدودیت‌های  لازم برای انتشار آگهی‌‌های خودرو  را انجام دادیم و بیشتر آگهی‌های خودرو هم در این پلتفرم‌ها قیمت ندارند
رضا الفت‌نسب، عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی 

به گفته الفت‌نسب در جلسه با دادستانی او اعلام کرد که قصد دارند در تعامل با پلتفرم‌ها و اتحادیه التهابات موجود در بازار را کاهش دهند و افرادی که در بازار اختلال ایجاد می‌کنند را شناسایی کنند. او همچنین تاکید کرد: «ما قرار بود برای تعامل با دادستانی پیشنهادهای خود را عرضه کنیم؛ اما پنجشنبه مطلع شدیم که با دستور یک قاضی قیمت‌ها به صورت کامل تا اطلاع ثانوی حذف شدند. در حالی که اگر نگاهی به پلتفرم‌های آگهی آنلاین می‌انداختند متوجه می‌شدند که حدود ۹۰ درصد قیمت‌ها روی آگهی‌های آنلاین وجود ندارد و تعدادی از آگهی‌هایی هم که قیمتی درج کردند، قیمت‌ها نسبت به بازار کم‌تر است به عنوان مثال اگر کسی به صورت منصفانه آگهی فروش پراید را به قیمت ۷۰ میلیون منتشر می‌کرد در بازار قیمت آن پراید ۸۰ میلیون بود.»
الفت‌نسب ادامه داد: «این دستور قضایی عجیب بود چون ما تعامل کامل را با نهادها داشتیم. حال باید از حکم قضایی تبعیت کنیم و قیمت‌ها از پلتفرم‌ها حذف شدند و منتظر هستیم تا ابلاغیه صادر شود و ببنینم در آینده چه اتفاقی می‌افتد و به صورت شفاف مشخص شود که چه کسی پشت این موضوع است.این موضوع را با معاونت دادستانی پیگیری می‌کنیم.»
براساس گفته‌های الفت‌نسب آنها به زودی در نامه‌ای با ارائه آماری این موضوع را تشریح می‌کنند که اگر این روند ادامه پیدا کند مردم به سمت تلگرام و اینستاگرام می‌روند و دیگر هیچ کنترلی روی این قضیه نمی‌توان داشت.

http://pvst.ir/7xm
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو