skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

چهاردهمین رویداد فیناپ با بررسی چالش‌ها و پیشرفت‌های حوزه لندتک برگزار شد

لندتک با اعتبارسنجی گره خورده است

تحریریه پیوست

۲۱ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

رشد فین‌تک‌ها در ایران بیشتر در حوزه پرداخت خود را نشان داده است و در سایر حوزه‌ها رشد چندانی نداشته است دلیل این امر را بسیاری از کارشناسان آماده بودن بستر پرداخت درکشور می‌دانند، اما موضوعی که چندی است توجه شرکت‌های استارت‌آپی را به خود جلب کرده است فعالیت در حوزه لندتک یا وام‌دهی است و بسیاری آینده فین‌تک را در این بخش می‌دانند. هر چند این بخش در ایران به دلیل مشکلات قانون‌گذاری هنوز رشد چندانی نیافته است و بانک مرکزی نیز به فعالان این حوزه با دیده شک و تردید می‌نگرد اما بسیاری از حاضران در چهاردهمین رویداد فیناپ، به آینده این کسب و کار امیدوار بودند اما آن را گره خورده با موضوع اعتبار سنجی کاربران می‌دانند.

به گزارش روابط‌عمومی فیناپ، هومن امینی، مدیرعامل دیجی‌پی، مشکلات بانک‌ها درخصوص احراز هویت را یکی از معضلات پیش روی لندتک‌ها در ایران عنوان است. امینی در این خصوص گفت: «با ارائه راهکارهای مدرن‌تر می‌توان روند وام‌دهی را تسهیل کرد. یکی از روندهای تسهیل لندتک استفاده از هوش مصنوعی و داده‌هاست. لندتک‌ها باید به عنوان نهادهای کوچک با قابلیت‌های بزرگ پذیرفته شوند. درصورت رخ دادن این اتفاق نهادهای پولی و مالی فعال‌تر خواهند شد و در نتیجه این اتفاق به کاهش فقر منجر می‌شود.»

مدیرعامل دیجی‌پی همچنین، یکی از فاکتورهای موثر در لندتک را مشتری عنوان کرد و گفت: «مشتری یکی از عواملی است که باید بتواند ارزیابی اعتباری مؤثری برای خود بسازد و امتیاز اعتباری که مشتری توانایی ساخت آن را داشته باشد و اعتماد به آن اعتبار، از نکات قابل توجه در حوزه لندتک است.»

هومن امینی
هومن امینی، مدیرعامل دیجی‌پی، مشکلات بانک‌ها درخصوص احراز هویت را یکی از معضلات پیش روی لندتک‌ها در ایران عنوان است.

لندتک و مفهوم فقر

محسن زادمهر، مدیر بانکداری دیجیتال بانک خاورمیانه، سخنران بعدی فیناپ چهاردهم بود که از ارتباط لندتک و فقر صحبت کرد. او در این باره گفت: «یکی از فاکتورهای فقرزدایی در جامعه، ارائه تسهیلات به بانوان و کسب‌و‌کارهای کوچک است. همچنین از فاکتورهای مؤثر در تسهیلات‌‌دهی، اعتبارسنجی است و پایداری یکی از عوامل مهم در ماندگاری هر کسب‌وکار است.»

سعید مستشار، عضو هیات‌مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا، توضیحاتی درخصوص تسهیلات ویژه این بانک در زمینه لندتک ارائه داد و گفت : «خط اعتباری ۲ هزار میلیارد ریالی برای فرآیند لندتک از طریق مجموعه دیجی‌پی را اختصاص داده‌ایم که کلیه خدمات‌دهندگان و خدمات‌گیرندگان دیجی‌کالا می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.»

عضو هیئت‌مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا افزود: «بانک مشترک ایران و ونزوئلا تنها بانکی است که با همکاری یک دولت خارجی در ایران ایجاد شده است و تنها بانک تک‌شعبه‌ای در ایران است که در چشم‌انداز خود همکاری با استارت‌آپ‌ها و ارائه تسهیلات ویژه به کسب‌وکارهای کوچک را در دستور کار قرار داده است.»

سعید مستشار
عضو هیات‌مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا، از راه‌اندازی خط اعتباری ۲ هزار میلیارد ریالی برای فرآیند لندتک از طریق مجموعه دیجی‌پی خبر داد.

تأمین مالی جمعی در بازار سرمایه

محسن رحمتی، مدیرعامل کاریزما و عضو هیئت‌مدیره فرابورس ایران به‌عنوان سخنران بعدی فیناپ چهاردهم در خصوص تأمین مالی جمعی توضیحات خود را ارائه داد و گفت: «تأمین مالی از طریق روش مبتنی بر بدهی و روش مبتنی بر سهام از روش‌های تأمین مالی جمعی در دنیاست و در ایران با توجه به بررسی‌های صورت گرفته تأمین مالی مبتنی بر سهام مورد پذیرش قرار گرفته است.»

رحمتی ادامه داد: «بحث پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی از سال ۹۳ در ایران مطرح و کارگروه‌هایی متشکل از چندین وزارتخانه تشکیل و در نهایت در سال ۹۷ سازمان بورس دستورالعمل تأمین مالی جمعی مبتنی بر مشارکت را تصویب کرد.»

مدیرعامل کاریزما افزود: «تأمین مالی بر مبنای مشارکت در ایران چند رکن اساسی دارد که یکی از ارکان آن عامل است که باید یک شخص حقوقی و ثبت شده باشد و ذیل یک نهاد مالی فعالیت کرده باشد. از سوی دیگر فرد “متقاضی” مطرح است. فردی که می‌خواهد سهام خود را عرضه کند باید شخصیت حقوقی داشته باشد. و در نهایت کارگروه ارزیابی قرار دارد که وظایف نظارت و کنترل نهاد عامل و متقاضی را بر عهده خواهد داشت.»

به گفته رحمتی، یکی از مزیت‌های اصلی که این ساختار در فرابورس ایجاد می‌کند این است که برای تمامی طرح‌ها یک نماد در فرابورس ایجاد می‌شود و می‌توانند مشارکت خود را در فرآیند عرضه و تقاضا به شخص دیگری منتقل کنند و با این دستور‌العمل بیش از 27 درخواست پلتفرم تامین مالی جمعی به فرابورس عرضه شده است.

محسن رحمتی
رحمتی مسیر تامین مالی جمعی در تمام دنیا را رو به رشد و در حال تغییر عنوان کرد و پیش‌بینی کرد در ایران نیز این روند دستخوش تغییرات و رشد زیادی باشد.

سرمایه اجتماعی فردی – ثروت پنهان

فریدون کاکاوند، رئیس هیات‌مدیره سیگما نیز اعتماد مالی و خوش حسابی افراد را مصداق بارز سرمایه اجتماعی دانست و گفت: «مهم‌ترین چیزی که سرمایه اجتماعی را در بحث لندتک مشخص می‌کند اعتبارسنجی مشتری است.»

کاکاوند افزود: «مؤلفه‌های خاصی برای این سنجش وجود دارد که باید به آنها توجه کرد و یکی از آنها میزان بدهی افراد است. همچنین توانایی افراد در بازپرداخت وام حائز اهمیت بوده و کسانی که توانایی خود را برای بازپرداخت وام ثابت می‌کنند در این زمینه بسیار موفق هستند. بعلاوه نوع تسهیلات برای اعتبارسنجی افراد از فاکتورهای مهم در زمینه اعتبارسنجی محسوب می‌شود.»

رئیس هیات‌مدیره سیگما گفت: «باتوجه به امتیاز اجتماعی که در زمینه بازپرداخت وام، پرداخت به موقع قبوض و مواردی از این دست می‌توان انجام داد، اعتبار اجتماعی افراد را می‌توان مورد بررسی قرار داد.»

در ادامه جعفر حقیقی، مدیر عامل گروه مالی بانک کارآفرین، درخصوص بازطراحی دیجیتال یک محصول سنتی گفت: «فناوری می‌تواند احراز هویت را با تغییر اساسی مواجه کند بطوریکه در بحث میکرو فاینانس و تسهیلات خرد باعث تسهیل دسترسی کسب و کارهای خرد به تسهیلات مالی شود. همچنین، قراردادها یکی از فاکتورهای مهم در بحث اعتبارسنجی به حساب می‌آیند.»

حقیقی درباره آینده صنعت لندتک در ایران نیز افزود: «به نظر می‌رسد در ایران نیز به موازات پیشرفت تکنولوژی و همگام با سایر کشورهای دنیا میکروفاینانس و میکرولندینگ یکی از گام‌های موثر در حمایت از کسب‌وکارهای خرد محسوب گردد.»

محمدرضا آشتیانی، مدیر عامل قسطا، به عنوان آخرین سخنران چهاردهمین رویداد فیناپ گفت: «امروزه بخش زیادی از افراد جامعه پشتیبان مناسبی به لحاظ مالی ندارند و زمانیکه تقریبا ۹ دهک ما پس‌اندازی ندارند درصورت به‌وجود آمدن شرایط بحران دچار مشکل اساسی می‌شوند.»

مدیرعامل قسطا، در ادامه تصریح کرد: «بعضی حوزه‌ها ذاتا به گونه‌ای هستند که در انحصار تعداد بسیار معدودی از شرکت‌ها قرار دارند و در دنیا دو شرکت ویزا و مستر در زمینه کارت اعتباری انحصار این حوزه را در دست دارند. همچنین، بانک مرکزی در حوزه ورود شرکت‌های خصوصی به حوزه کارت اعتباری تاکنون ممانعت جدی داشته ولی پیشرفت‌هایی نیز در این زمینه حاصل شده است.»

محمدرضا آشتیانی
مدیرعامل قسطا: «در ایران هم‌اکنون کارت اعتباری ۵۰ میلیونی برای گرفتن تسهیلات بانکی وجود دارد که عملاً همان تسهیلات‌دهی سنتی است چرا که فرآیندهای آن در شعبه صورت می‌گیرد.»

پنل چهاردهمین رویداد فیناپ با موضوع پیشرفت‌های لندتک

پنل گفت‌وگوی چهاردهمین رویداد فیناپ با حضور علیرضا سفیدپور، معاون توسعه کسب‌وکار اعتباری دیجی‌پی، آمنه نادعلی زاده، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، محمدحسین محمودی، مدیر بانکداری شخصی و بهبود تجربه مشتری بانک ملت، داوود کاغذ گران، مدیرعامل لیزینگ پارسیان و علی معروف خانی، معاون اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی برگزار شد.

کاغذگران درخصوص نیازهای جدید در قالب تخصیص تسهیلات خرد بانکی گفت: «با کارهای صورت گرفته از ابتدای سال تاکنون کانکشن‌هایی در بستر آی‌تی صورت گرفته است و تا حدی در حال فاصله گرفتن از شیوه‌های سنتی هستیم.»

نادعلی زاده در ادامه به موضوع تأمین مالی از طریق بانک‌ها اشاره کرد و افزود: «با خلق پول از طریق بانک‌ها نرخ بهره بالا خواهد رفت. همچنین، تکنولوژی‌های جدید به دلیل ماهیت ساختاری و تکنولوژی محور بودن می‌توانند بازوی بانک مرکزی برای تامین اعتماد بانک مرکزی باشند.»

معروف خانی نیز در خصوص مجوزهای  بانک مرکزی برای تشکیل لیزینگ‌های تسهیلات‌دهی برای سپرده‌گذاری تصریح کرد: «پلتفرم‌های نهاد جدید مشخص کننده فرآیند تسهیلات‌گیری و تسهیلات‌دهی هستند. وی گفت: وجود یک بیزینس پلن از اهمیت زیادی برای بانک مرکزی برخوردار است و شرکتی که می‌خواهد کار اعتبارسنجی را انجام دهد می‌تواند بازوی بانک در این زمینه باشد ولی این امر منوط به ارائه بیزینس پلن از سوی آن شرکت و تأیید بانک مرکزی است.»

محمودی نیز در ادامه گفت‌: «لندتک‌ها می‌توانند ترنسفورمرهایی را برای ایجاد تجربه محل مناسب و جایی برای کمترین درگیری برای مشتری ایجاد کنند و انتظار می‌رود در ایران هر چه زودتر پیشرفت‌های کامل‌تری در این زمینه شکل گیرد.»

http://pvst.ir/9ao

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو