skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

قانون‌‌گذاران چینی رویای بزرگترین عرضه عمومی در تاریخ بورس را نابود کردند

«کلوپ پیرمردها» پیروز شد

تحریریه پیوست

۱۸ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

شرکت‌ فین‌تک گروه فناوری «ای‌ان‌تی» که با اخبار مربوط به بزرگترین عرضه عمومی به تیتر یک مطبوعات تبدیل شده بود حالا با اخباری منفی مواجه شده است. دولت چین قوانین تازه‌ای را در حوزه ارائه وام تصویب کرد که عرضه عمومی این شرکت را با مشکل مواجه کرده و مسئولان اقتصادی این عرضه سهام را به تاخیر انداختند.

به گزارش پیوست، پیش‌بینی شده بود گروه فناوری «ای‌ان‌تی»  با عرضه عمومی که انجام می‌دهد در حدود ۳۷ میلیارد دلار جذب سرمایه کند و درنتیجه چیزی بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار ارزش پیدا کند، مبلغی که در صورت تحقق از ارزش اکثر بانک‌های جهان فراتر می‌رفت. اگر همه چیز طبق برنامه پیش می‌رفت این شرکت عنوان بزرگترین عرضه عمومی جهان که در حال حاضر در اختیار شرکت آرامکو عربستان است را از آن خود می‌کرد.

متخصصان آشنا به ماجرا در مصاحبه با وبسایت بیزنس اینسایدر اعلام کرده‌‌اند که عرضه عمومی گروه فناوری ای‌ان‌تی احتمالا در صورت وقوع ۶ ماه به تاخیر خواهد افتاد. این شرکت باید قوانین تازه دولت در زمینه تخصیص وام را بررسی کرده و آنها را بر لیست عرضه دوگانه خود در شانگهای و هنگ‌کنگ اعمال کند و با این همه حتی اگر عرضه عمومی پس از اعمال تغییرات انجام گیرد دیگر شاهد آن روند قبلی که قرار بود رکورددار تاریخ بورس شود نخواهیم بود.

«ای‌ان‌تی» تسلیم قدرت دولت چین شد

عرضه عمومی Ant Groupبرای ۵ نوامبر برنامه ریزی شده بود و زمانی این موضوع با مشکل مواجه شد که بنیان‌گذار این شرکت یعنی «جک‌ ما» مقررات فعلی بانکداری را مورد انتقاد و سرزنش قرار داد.

این میلیاردر چینی در ۲۴ اکتبر علنا در کنفرانسی در شانگهای سیستم قانون‌گذاری مالی چین را مورد انتقاد قرار داد و ادعا کرد که این قوانین برای نوآوری سالم مناسب نخواهد بود. او همچنین جمعی از قانون‌گذارانی که قوانین بانکداری بین‌المللی را تنظیم می‌کنند نیز «کلوپ پیرمرد‌ها» نامید.

یک هفته پس از این صحبت‌ها قانون‌گذاران به یک باره قوانین تازه‌ای را روی اعطای وام آنلاین وضع کردند که مستقیما روی تجارت اعطای وام و اعتباردهی ای‌ان‌تی تاثیرگذار بود. این بخش از تجارت آنلاین گروه فناوری ای‌ان‌تی نزدیک به ۴۰ درصد از درآمد شرکت را تشکیل می‌دهد و به میلیون‌ها شهروند از طریق پلتفرم‌های اعتباری اجازه دسترسی به وام خواهد داد.

اریک اسکیفر مدیرعامل شرکت سهامی پتریارک می‌گوید: «قانون‌گذاران نمی‌خواهند که این غول فین‌تک چندین تریلیون وامی که بدون روش‌های سفت و سخت اقتصادی و بانکداری ارائه می‌شوند را در کنترل خود بگیرد و دلیل این موضوع این است که تمام این ساختار ممکن است از هم بپاشد».

مسئولان اعلام کرده‌‌اند براساس قوانین جدید «مشکلاتی جدی» در عرضه سهام گروه ای‌ان‌تی ایجاد شد و بازار سهامی شانگهای عرضه عمومی این شرکت را در ۳ نوامبر معلق کرد و این شرکت همچنین داوطلبانه عرضه عمومی خود در هنگ‌کنگ را نیز متوقف کرد.

گروه فناوری ای‌ان‌تی سعی داشت تا رابطه خود با بانک‌های دولتی را بهتر کند و به همین منظور از شناخته شدن به عنوان یک شرکت امورمالی اجتناب می‌کرد. اما با این وجود این شرکت بدون قوانین دست و پا گیری که بانک‌ها با آن مواجه هستند در حوزه امور مالی فعالیت داشته و میلیون‌ها مشتری سیستم بانکی را از آن خود کرد.

با وجود اینکه عمر قوانین جدید به یک هفته نیز نمی‌رسد اما اقدام چین برای اصلاح فین‌تک خیلی قبل‌تر آغاز شده بود و با بی احترامی جک ما به قانون‌گذاران احتمالا تمرکز روی فعالیت‌های گروه ای‌ان‌تی بیشتر شود.

طبق گزارش گروه فناوری ای‌ان‌تی، درصورت ادامه عرضه عمومی در آینده دیگر شاهد ارزشگذاری پیشین نخواهیم بود؛ اسکیفر می‌گوید که عرضه عمومی ای‌ان‌تی نشان دهنده یک «جنگ فین‌تکی» بود که «یک زلزله اقتصادی برای رقبای سنتی» محسوب می‌شد.

با ارزش ۳۰۰ میلیارد دلاری که برای این گروه برآورد شده بود، ارزش این فین‌تک هم رده بانک‌های بزرگ جهان و حتی فراتر از آنها می‌رفت همان زمان ارزش بازار بانک جی‌پی‌مورگان ۲۹۳میلیارد دلار اعلام شد.

اما معلق شدن این عرضه عمومی نشان می‌دهد که این گروه باید برای پیروی از قوانین تازه مدل تجاری خود را تغییر داده و به همین دلیل حتی در صورت عرضه عمومی در آینده دیگر ارزشی همپای ۳۰۰ میلیارد دلار پیدا نخواهد کرد.

اسکیفر می‌گوید که درصورت اعمال تغییرات، ارزش‌گذاری به چیزی در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیارد دلار کاهش خواهد یافت. به گفته او ممکن است یک سوم یا حتی یک دوم ارزش پیش‌بینی شده برای آن ارزش‌گذاری صورت گیرد.

اما برخی دیگر عقیده دارند که در صورت تغییر مدل تجاری و آزمایش آن در مدت  ۶ ماه آتی، بازهم این گروه می‌تواند بزرگترین عرضه عمومی تاریخ را تجربه کند.

چرا گروه فناوری ای‌ان‌تی اهمیت بالایی دارند

این فین‌تک علاوه بر فعالیت در حوزه تخصیص وام با اپلیکیشن علی‌پی در زندگی و خرید‌های روزمره مردم نیز نقش بسیار مهمی دارد و بیش از یک میلیارد شهروند چینی از خدمات این شرکت استفاده می‌کنند.

علی‌پی به کاربران خود اجازه می‌دهد تا از طریق این اپلیکیشن‌ در حساب جاری پول ذخیره کنند، سرمایه‌گذاری کنند، بیمه خریداری کنند، سرمایه دریافت کنند، کارت اعتباری بگیرند و پرداخت‌های خود را انجام دهند و حتی هزینه تاکسی را بپردازند. پرداخت‌ها از طریق کد QR انجام می‌گیرد که در چین بسیار همه گیر و مشهور شده است.

پلتفرم ای‌ان‌تی در ازای این خدمات از داده‌ها برای دموکراتیزه کردن سیستم اعتباری استفاده می‌کند؛ الگوریتم‌های این شرکت به کسانی که براساس روش‌های سنتی صلاحیت نداشتند اعتبار اختصاص می‌دهد.

علی‌پی مجموعه کاملی از خدمات مالی است. والدین شما می‌توانند از طریق این اپلیکیشن به شما پول قرض دهند، شما می‌توانید اولین کارت اعتباری خود را از طریق این پلتفرم دریافت کنید، ماشین بخرید و خودرو خود را بیمه کنید.

تمامی خدمات مالی تنها از طریق این اپلیکیشن امکان پذیر است. در حال حاضر آمریکایی‌ها به این اپلیکیشن‌ همه کاره گروه ای‌ان‌تی دسترسی ندارند و قوانین سخت گیرانه چین نیز لزوما باعث روی آوردن این گروه به بازار سهامی نیویورک نخواهد شد.

تنها در صورتی شرایط دشوارتر خواهد شد که جک ما تصمیم بگیرد بار دیگر علیه قانون‌گذاران چینی مقابله به مثل کند و شرکت خود را در یک بازار سهامی بین‌المللی عرضه کند.

http://pvst.ir/8xp

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو