skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

آیا خبر درز اطلاعات یا هک پایگاه داده بانک صادرات صحت دارد؟

تحریریه پیوست

۲۰ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۹ آبان ۱۴۰۰

بانک صادرات در حال بررسی و صحت سنجی اطلاعات منتشر شده در مورد درز اطلاعات یا هک دیتا بیس و انتشار اطلاعات حساب کاربری برخی از مشتریان این بانک است. هنوز صحت این موضوع ثابت نشده است و روابط عمومی بانک صادرات نیز به پیوست گفت بررسی‌های اولیه اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد این خبر از صحت چندانی برخوردار نیست و درحال بررسی دقیق‌تر آن هستند.

به گزارش پیوست، هر چند هنوز صحت این خبر نه به صورت رسمی تایید یا تکذیب دقیق نشده است چنانکه برخی از اکانت‌های توییتری در ایران این خبر را تکذیب کردند. برخی نیز احتمال قدیمی بودن اطلاعات منتشر شده روی شبکه‌های اجتماعی را می‌دهند. محمد جرجندی، مدیر سایت وب‌آموز در حساب توییتری خود اعلام کرد که این اطلاعات صحت ندارند.

اولین بار اکانت توییتری bank security خبر از هک دیتا بیس بانک اطلاعات و فروش اطلاعات حساب‌های مشتریان این بانک در یکی از فروم‌های هکرها داد. در این اطلاعاتی که منتشر شده است قیمت این اطلاعات یک بیت‌کوین اعلام شده است.

طبق تصاویر منتشرشده در شبکه‌‌های اجتماعی مشخصات کامل تعداد از مشتریان بانک صادرات از جمله مشخصات فردی و شماره حساب و شماره کارت آنها به صورت کامل در یکی از فروم‌های هکرها به منتشرشده است. در این تصاویر ادعا شده است اطلاعات ۶۳ میلیون حساب و شماره کارت هک شده است.

در صورت تایید درز اطلاعات یا هک احتمال می‌رود این اطلاعات مربوط به نقض داده‌های بانکی در آذر ماه گذشته باشد که شرکت کلیراسکای برای اولین بار آن را شناسایی کرده بود. آذرماه گذشته خبر نشت اطلاعات از ۵ بانک ایرانی روی شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت اما همان زمان هر ۵ بانک سپه، ملت، تجارت، سرمایه و قوامین نشت اطلاعات را تکذیب کردند. پس از یک هفته از انتشار غیر رسمی آن خبر، وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که این بانک‌ها هک نشده‌اند بلکه پیمانکار فنی سابق یکی از مجموعه‌ها که به اطلاعات دسترسی داشته در حال باج‌خواهی به کمک این اطلاعات است.

طی هفته‌های گذشته خبر هک و نشت اطلاعات از پایگاه‌های داده موجب شده تا توجه بسیاری از کارشناسان به موضوع امنیت داده‌ها جلب شود پس از هک اطلاعات علی‌بابا که در بهمن ماه گذشته اتفاق افتاده بود هک اطلاعات کاربران ایرانی در تلگرام نیز اخباری بود که در روزهای اول سال ۱۳۹۹توجه بسیاری را به خود جلب کرد اما پس ازآن خبر درز اطلاعات کاربران سیب اپ و همچنین درز اطلاعات از پایگاه داده ثبت احوال از جمله اخباری بودند که توجه همگان را به امنیت پایگاه‌های داده در ایران و مدل تبادل اطلاعات از طریق این پایگاه‌های داده جلب کرد، این در حالی است که پوریا آستارکی در اکانت توییتری خود با هشتک فیک نیوز خبر درز اطلاعات حساب کاربران بانک صادرات را کوت کرده و نیز جرجندی در اکانت توییتری خود گفته است:«دیتای منتشر شده از حساب کابران بانک صادرات را بررسی کردیم، تاپیک( موضوع) از سایت حذف شد.» جرجندی این کار را شیوه جدید برای کلاهبرداری اعلام کرده است. پیوست همچنان با پیگیری ادعای اکانت توییتری bank security  از منابع رسمی در تلاش برای بررسی دقیق‌تر این موضوع است.

http://pvst.ir/7ra

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو