skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

سخنگوی دولت: در جلسه آینده ستاد مبارزه با کرونا در مورد آزادسازی فرکانس‌های صدا‌وسیما صحبت خواهیم کرد

تحریریه پیوست

۱۸ فروردین ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سخنگوی دولت در یک نشست خبری آنلاین با خبرنگاران اعلام کرد که با توجه به افزایش میزان مصرف اینترنت از زمان شیوع کرونا در کشور و به دلیل پر شدن ظرفیت‌های فرکانسی در شبکه تلفن‌ همراه، در جلسه آینده ستاد ملی مبارزه با کرونا، آزادسازی باندهای فرکانسی صدا‌وسیما مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش پیوست،‌ وزارت ارتباطات در یک هفته گذشته اعلام کرده که برای رفع مشکل سرعت اینترنت کاربران خانگی پروژه تبدیل تکنولوژی ADSL به VDSL را در استان‌های قم و تهران کلید زده‌ و آنطور که امروز (۱۸ فروردین) در پخش زنده اینستاگرامی وزیر ارتباطات اعلام کرد در حال‌حاضر ۳۰هزار مشترک در استان قم امکان استفاده از VDSL را پیدا کرده‌اند. اما توسعه در شبکه تلفن‌همراه برای ارائه اینترنت پرسرعت‌تر به دلیل پر شدن ظرفیت‌های فرکانسی با مشکل مواجه شده است. در همین زمینه هم وزیر ارتباطات گفته‌ است که آنها از تمام ظرفیت‌های موجود در شبکه برای افزایش و بهبود کیفیت اینترنت تلفن‌همراه استفاده‌ کرده‌اند؛ اما هم‌اکنون به دلیل افزایش مصرف، ظرفیت فرکانسی در شبکه 4G پر شده و برای افزایش ظرفیت مجدد در این زمینه باید با همکاری صدا‌وسیما باند‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ که در اختیار این سازمان است آزاد شود.

با توجه به شرایط بحرانی کشور که منجر به دورکاری بسیاری و روی آوردن افراد به اینترنت برای انجام کارهایشان شده، حالا به نظر می‌رسد آزادسازی این باندهای فرکانسی که همیشه با مخالفت صدا‌وسیما بوده جدی‌تر شده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست آنلاین خبری خود هم در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرده که در جلسه آینده ستاد مبارزه با کرونا آزادسازی این فرکانس‌ها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

او در توضیح این موضوع که با توجه به اینکه در مدت گذشته به دلیل نیاز بخش‌های آموزشی و کسب‌وکارها به اینترنت چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است گفت:‌ «در زمینه اینترنت خانگی دو کار به صورت همزمان پیگیری می‌شود. ابتدا اینکه وزارت ارتباطات ابلاغیه‌ای به شرکت‌های اینترنت ثابت ارسال و از آنها خواسته که سرعت اینترنت تمامی کاربران به صورت رایگان تا ۱۶ مگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کند. از سوی دیگر طرح تبدیل ADSL به VDSL در تهران و قم در حال پیاده‌سازی است. با این طرح سرعت اینترنت کاربران خانگی تا ۴ برابر افزایش پیدا می‌کند.» او با اشاره به اینکه در زمینه اینترنت همراه نیز آنطور که وزیرارتباطات گزارش داده از تمام ظرفیت‌های فرکانسی موجود استفاده شده توضیح داد: «ایجاد ظرفیت بیشتر در بخش تلفن‌همراه نیاز به باند فرکانسی دارد. در حال‌حاضر وزارت ارتباطات تمامی منابع فرکانسی که داشته را در اختیار اپراتورها گذاشته است. حالا برای افزایش ظرفیت بیشتر در این بخش نیازمند باندهای فرکانسی صدا‌وسیما هستیم. بنابراین در جلسه بعدی ستاد مبارزه با کرونا در مورد این آزادسازی بحث خواهیم کرد.»

همچنین در این نشست خبری ربیعی از تصمیم برای رایگان شدن مصرف اینترنت ثابت و موبایل برای سایت‌های دانشگاهی خبر داد. از سوی دیگر او تاکید کرد که در یک ماه گذشته با همکاری‌های مشخص وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش ارائه آموزش از راه دور با پیشرفت‌های قابل توجه‌ای روبه‌رو شده است.

در شش سال گذشته بارها وزارت ارتباطات برای آزادسازی باندهای فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ با صدا‌وسیما وارد مذاکره شده اما تاکنون این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسیده است. صدا‌وسیما معتقد است این فرکانس‌ها جز اموال این سازمان است و از آنجا که برای نگهداری آنها هزینه‌های زیادی تقبل کرده به این راحتی‌ها نمی‌تواند آنها را در اختیار وزارت ارتباطات بگذارد. از سمت دیگر هم وزارت ارتباطات اعلام می‌کند با توجه به اینکه برنامه‌های صدا‌وسیما به سمت دیجیتالی شدن پیش رفته این فرکانس‌ها که برای پخش برنامه‌های آنالوگ مورد استفاده قرار می‌گرفته حالا بدون استفاده است و باید صدا‌وسیما این فرکانس‌ها را که جزیی از  بیت‌المال است را آزاد کند. هچنین اخیرا هم مرکز پژوهش‌ها در گزارشی برای پایان دادن به این اختلاف‌ نظرها پیشنهاد داده که صداوسیما با همکاری وزارت ارتباطات نسبت به تخصیص دوباره و برگزاری مزایده برای اجاره باندهای فرکانسی تجاری ۷۰۰ و ۸۰۰ اقدام و درآمد حاصل از آن را به ردیف درآمدی ۱۴۰۱۰۶ (درآمد حاصل از خدمات مخابراتی-حق استفاده از فرکانس رادیویی) واریز کنند. جالا باید دید آیا شرایط بحرانی کشور در زمان کرونا و نیازمندی شبکه ارتباطی کشور به این باندها برای پاسخ به مصرف روبه افزایش کاربران از اینترنت می‌تواند عاملی برای همکاری صدا‌وسیما در این زمینه باشد یا خیر.

http://pvst.ir/7qo

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو