skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی: معامله خودرو در پلتفرم‌های مجاز امکان معامله امن را فراهم می‌کنند

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی استعلام برخط وضعیت خودرو، جلوگیری از جعل امضا و انتقال امن پول را از جمله مزایای معامله خودرو در«سکوهای تجارت الکترونیکی مجاز» می‌داند و می‌گوید: سکوها در حال پیاده‌سازی فرآیندهای اجرایی این موضوع هستند و پیش‌بینی می‌شود که تا اواخر خردادماه شاهد ارائه سرویس عمومی به مردم باشیم.

اسفند ماه سال ۱۴۰۲ بود که مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از امکان اتصال سکوها و پلتفرم‌های فعال در حوزه معاملات خودرو و وسایل نقلیه به زیرساخت‌های معاملات خودرو خبر داد. بر این اساس، پلتفرم‌های فعال این حوزه می‌توانستند با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، مشارکت کنند و از خدمات استعلامی هویتی و مالکیتی بهره‌مند شوند.

در گذشته پلتفرم‌های حوزه خرید و فروش خودرو مانند دیوار، شیپور، باما، کارنامه وغیره از وزارت صمت درخواست اتصال به زیرساخت‌های معاملات خودرو برای انجام فرایند خرید و فروش را داشتند. حالا و به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)؛ امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد و در حاشیه برگزاری جلسه کارشناسی انجام معاملات برخط خودرویی کشور، راجع به مزیت های استفاده از سکوها برای معامله خودرو، صحبت کرده و توضیح داده است: ارائه استعلام‌های سلامت خودرو و سوابق تصادفات، عدم وجود منع معاملاتی در مورد خودرو و طرفین معامله، وجود وکالت‌نامه در مورد خودرو، سابقه و دفعات نقل و انتقال خودرو و مواردی مانند آن از جمله اطلاعاتی است که در زمان خرید، می‌تواند باعث عادلانه‌تر شدن اطلاعات طرفین معامله باشد. از سوی دیگر، طرفین در چارچوب مشخصی نسبت به انجام معامله اقدام می‌کنند که هزینه‌های انجام معامله را به شدت کاهش می‌دهد که از جمله مهم‌ترین آن کاهش ریسک قضایی و پرونده شکایت است. مزیت دیگر این خدمت استفاده از امضای الکترونیکی است، یک بحث جدی که در پرونده‌های قضایی مطرح می‌شود، ادعای جعل در قولنامه‌های دستی است.

اودر ادامه افزود: مدلی که اکنون و در این بستر پیاده‌سازی شده، امضای الکترونیکی است، و امکان انکار وجود ندارد، چراکه این امضا رمزنگاری شده و یکتا است و طبق قانون، غیر قابل انکار است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به شیوه انتقال پول در بهره‌برداری از این خدمت، تصریح کرد: مزیت دیگر، بحث نحوه انتقال پول است، به این معنی که در صورت تمایل طرفین، یک حساب امن به‌صورت واسط قرار گرفته و خریدار پول مربوط به بیعانه یا بخش اول ثمن معامله را داخل آن حساب واریز می‌کند و زمانی‌که تعهدات قراردادی فروشنده انجام شد، این پول در وجه فروشنده آزاد می‌شود و این باعث می‌شود که بخشی از نبود اطمینان‌هایی که در معلاملات وجود دارد کاهش یابد.

او با تاکید بر اختیاری بودن استفاده از این خدمت، ادامه داد: هیچ‌گونه اجباری در استفاده از این خدمت وجود ندارد و  اختیاری است و شهروندان می‌تواند همانند گذشته از شیوه‌های مرسوم نیز استفاده کنند. طبیعتاً خدمات ارائه شده در این شیوه، توسط نهاد ذی‌ربط که در قانون تعبیه شده یعنی سازمان تنظیم مقررات، تعرفه‌گذاری‌ می‌شود.زیرساخت این کار در وزارت صمت و مجموعه نیروی انتظامی (فراجا)، در انتهای سال گذشته ارائه شده و فراخوان مربوط به سکوهای منتخب نیز صورت گرفته است و اکنون سکوها در حال پیاده‌سازی فرآیندهای اجرایی این موضوع هستند و پیش‌بینی می‌شود که تا اواخر خردادماه شاهد ارائه سرویس عمومی به مردم باشیم.

https://pvst.ir/hv8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو