skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بودجه گسترش فناوری اطلاعات در دستگاه‌های دولتی امسال تقریباً ۳ برابر می‌شود

۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بودجه پیش‌بینی‌شده برای گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستگاه‌های دولتی نسبت به سال گذشته ۲.۷ برابر شده و به بیش از چهار هزار و ۵۸۳ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش پیوست، طبق پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در جداول بودجه ۱۴۰۳ برای گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات دستگاه‌های مختلف در مجموع چهار هزار و ۵۸۳ میلیارد و ۲۰۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده که نسبت به سال گذشته که رقم مصوب بودجه، هزار و ۶۷۴ میلیارد و ۴۷۰ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود، نزدیک به سه برابر افزایش یافته است.

بودجه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات به پروژه‌های پیش‌بینی‌شده در طرح تکفا اختصاص می‌یابد؛ پروژه‌هایی که معمولاً سال آغاز آنها به اوایل دهه ۸۰ باز می‌گردد اما به دلایل مختلف هنوز تکمیل نشده‌اند یا توسعه‌شان در دستور کار قرار دارد. اکثر این پروژه‌ها طبق جداول لایحه بودجه ۱۴۰۳ باید سال ۱۴۰۵ به اتمام برسند.

بیشترین بودجه‌ای که در این بخش اختصاص یافته مربوط به گسترش فناوری اطلاعات در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای ایجاد و توسعه خدمات هوشمند ثبتی و حدنگار (کاداستر) است. این پروژه از سال ۱۳۸۱ آغاز و پیش‌بینی شده تا سال ۱۴۰۵ باید به اتمام برسد و بودجه‌ای که قرار است امسال به این پروژه اختصاص یابد هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان است. سال گذشته بودجه مصوبه این پروژه ۵ هزار و ۶۰۰ میلیون تومان بود.

به نظر می‌رسد با توجه به این بودجه و در صورت تخصیص کامل، می‌توان امیدوار بود طرح ملی کاداستر که تقریباً دو دهه از زمان آغاز آن گذشته، امسال به سرانجام مشخصی برسد.

همچنین بودجه اجرای برنامه گسترش فناوری اطلاعات در دادگستری با اجرایی کردن طرح ایجاد و توسعه خدمات هوشمند قضایی نیز تقریباً دو برابر شده و از ۶۱۳ میلیارد تومان به هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است. طرح ایجاد و توسعه خدمات هوشمند قضایی نیز از سال ۱۳۸۱ آغاز شده و قرار است در سال ۱۴۰۵ به اتمام برسد.

طرح دادگاه‌های الکترونیکی که تکمیل‌شده آن هم‌اکنون عنوان ایجاد و توسعه خدمات هوشمند قضایی را به خود گرفته است در ابتدا درطرح تکفا تعریف شد و قرار بود این طرح در سال ۱۳۸۸ به اتمام برسد. راه‌اندازی دادسرای تخصصی انفورماتیکی نیز از دیگر طرح‌های تعریف‌شده در تکفا بود که به نظر می‌رسد در زیرمجموعه این طرح هم‌اکنون جا گرفته‌ است.

برای توسعه خدمات هوشمند پلیس نیز در بودجه امسال حدود ۳۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده که این رقم نیز نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری یافته است. سال ۱۴۰۲ مجلس برای توسعه خدمات هوشمند پلیس ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته بود. طرح توسعه خدمات هوشمند پلیس نیز از جمله طرح‌های تعریف‌شده در طرح تکفاست. پروژه پلیس+۱۰ اولین بار در طرح تکفا مطرح شد که این طرح قرار بود طی سال‌های ۸۲ تا ۸۴ اجرایی شود؛ البته این طرح جزو طرح‌هایی است که تقریباً از همان زمان به شکلی اجرا شد. به‌علاوه سامانه جامع فرماندهی و کنترل نیروی انتظامی نیز از دیگر پروژه‌های مطرح‌شده در آن زمان بود که هم‌اکنون هر دوی این پروژه‌ها در زیرمجموعه توسعه خدمات هوشمند پلیس تجمیع شده‌اند.

پروژه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در وزارت آموزش و پرورش از جمله پروژه‌هایی است که امسال قرار است به اتمام برسد، از همین رو برای این پروژه در لایحه بودجه ۵۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بودجه مصوب سال گذشته این طرح ۴۹۰ میلیارد تومان بود. از دیگر طرح‌های گسترش فناوری اطلاعات که امسال قرار است به اتمام برسد طرح گسترش فناوری اطلاعات در سازمان فنی و حرفه‌ای است. به این سازمان برای اجرای این طرح در صورت تصویب طی سال جاری ۱۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان اختصاص خواهد یافت.

بابت ایجاد و توسعه سامانه ارتباطات مردمی برای نهاد ریاست‌جمهوری نیز امسال قرار است ۲۰۰ میلیارد تومان اختصاص یابد. اجرای این پروژه نیز از سال ۱۳۸۷ آغاز شده و قرار است سال ۱۴۰۵ به اتمام برسد. بودجه‌ای که سال گذشته برای اجرایی شدن این طرح مصوب شده بود ۵۱ میلیارد تومان بود.

برای وزارت صمت نیز به منظور برنامه گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات بودجه ۱۸۲ میلیارد تومان اختصاص خواهد یافت. این رقم نسبت به سال گذشته رشد قابل توجهی پیدا کرده است. بودجه‌‌ای که سال ۱۴۰۲ به گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات در وزارت صمت اختصاص یافته بود ۱۰۰ میلیارد تومان بود که این رقم در سال جاری با رشدی تقریباً ۸۲ درصدی روبه‌رو شده است.

همچنین پیش‌بینی شده است ۱۸۰ میلیارد تومان به طرح ایجاد و توسعه سامانه‌های ملی برنامه‌ریزی بودجه‌ریزی و نظارت در سازمان برنامه و بودجه طی سال جاری اختصاص یابد. بودجه‌ای که مجلس برای این طرح در سال گذشته تصویب کرده بود ۸۰ میلیارد تومان بود.

https://pvst.ir/hql

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو