skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۵۰ درصد از کشاورزان هزینه‌ای برای استقرار فناوری در کسب‌وکار خود نمی‌پردازند

سمانه سمیع تحریریه

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

فناوری‌های دیجیتال می‌توانند نقشی جدی در امنیت غذایی کشورهای جهان ایفا کنند. کشاورزی و غذا یک صنعت ۴ تریلیون دلاری است و این صنعت در برخی از کشورها مانند ایران، بیش از ۱۰ درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد. اما همچنان پنجاه درصد از کشاورزان حاضر نیستند هیچ هزینه‌ای برای استقرار فناوری در کسب‌وکار خود انجام دهند.

به گزارش پیوست، در گزارشی که فناپ با عنوان «امنیت‌ غذایی؛ تهدیدهای فردا، فرصت‌های امروز» منتشر کرده است به موضوع ‌امنیت‌ غذایی و تاکید بر نقش ویژه فناوری‌های دیجیتال به‌عنوان جعبه ابزاری برای تامین امنیت‌ غذایی کشور پرداخته است.

فناپ هدف از انتشار این گزارش را از یک سو پیامی آشکار به صنعت کشاورزی و غذا و از سوی دیگر به زیست‌بوم اقتصاد دیجیتال بر شمرده و آورده است:«تامین امنیت ‌غذایی کشور، نیازمند نقش‌آفرینی جدی بنگاه‌های توسعه‌دهنده فناوری و همراهی و همکاری سایر ذی‌نفعان به‌ویژه بازیگران کلیدی صنعت کشاورزی و غذا در کشور است.»

در واقع کشاورزی و غذا یک صنعت ۴ تریلیون دلاری است که بیش از ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان در آن مشغول به کار هستند. این صنعت در برخی از کشورها مانند ایران، بیش از ۱۰ درصد از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد.

این گزارش در ۷ فصل تدوین شده است و فصل چهارم آن به راهکارهای ویژه در عصر دیجیتال پرداخته است. سیر تحول فناوری کشاورزی،سامانه آنلاین زنجیره تامین، کشاورزی دقیق، جانمایی راهکارهای عصر دیجیتال در زنجیره تامین کشاورزی، موضوعات اساسی مطرح شده در این فضل هستند.

در این فصل آمده است کاهش نیاز به سرمایه اولیه در تأمین کالا و تجهیزات، کاهش واسطه‌ها در زنجیره تأمین، کاهش قیمت محصول نهایی، افزایش شفافیت داده‌های مالی و غیرمالی در زنجیره تأمین،کمرنگ  کردن انحصار و کاهش تقلب بخشی از فایده‌‌های کلیدی سامانه‌های آنلاین زنجیره تأمین است.

همچنین ذخیره‌سازی و پردازش داده‌های کشاورزی روی سرورهای ابری، از مهمترین زیرساخت‌های فناوری کشاورزی است. فایده‌کلیدی این فناوری، افزایش امنیت داده‌ها، آسان کردن دسترسی به داده‌ها و
رفع نیاز به خرید سرور اختصاصی و اپراتور است.

با اینترنت اشیا نیز می‌توان شبکه‌ای از حسگرها و عملگرها را در خاک، زمین‌های کشاورزی، دستگاه‌ها و تجهیزات، و محیط آن به هم وصل کرد و تحت شبکه اینترنت  داده‌های گردآوری‌شده را تحلیل کرد. دادههای تحلیل‌شده، به انسان‌ها، ربات‌ها و پهپادها کمک می‌کند تا بتوانند بهتر تصمیم بگیرند و کار کنند. فایده کلیدی استفاده از اینترنت اشیا در کشاورزی، افزایش بهره‌وری تولید به‌ پشتوانه تصمیم‌سازی داده‌محور با سرعت و دقت بالا است. اینترنت اشیا برای داشتن  علمکرد بهتر، به زیرساختهای پردازشی مانند پردازش ابری و نیز زیرساخت‌های ارتباطی مانند فایوجی نیاز دارد.

اما از سویی ۴۷ درصد از کشاورزان، هزینه‌های بالای استقرار فناوری و ۳۰ درصد از آنها، نگرانی از بازگشت سرمایه را مهمترین مانع در  سازگار کردن خود با فناوری‌های کشاورزی می‌دانند. همچنین پنجاه درصد از کشاورزان حاضر نیستند هیچ هزینه‌ای برای استقرار فناوری در کسب‌وکار خود انجام دهند. در واقع توجیه کردن و قانع  کردن کشاورزان نسبت به خرید فناوری و اطمینان دادن به آنها از بزرگ‌ترین چالش‌های بنگاه‌های فناوری‌های کشاورزی است.

گزارش کامل «امنیت غذایی؛ تهدیدهای فردا، فرصت‌های امروز»

https://pvst.ir/hqb
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو