skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیر ارشد هوش مصنوعی یا CAIO، مقامی تازه و پر تقاضا در عصر جدید

۲۷ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گزارشی از فایننشال تایمز به نقل از داده‌های لینکدین می‌گوید طی پنج سال گذشته تعداد مدیران ارشد هوش مصنوعی در جهان حدود سه برابر شده است. براساس این داده‌ها شرکت‌های بیشتری یک مسئول خاص را برای این حوزه در نظر می‌گیرند و تقاضا برای متخصصان این حوزه در حال افزایش است.

به گزارش پیوست، افزایش تعداد CAIOها یا مدیران ارشد هوش مصنوعی نشانگر اهمیت این فناوری در افزایش بهره‌وری، شناسایی جریان‌های درآمدی و در نظر گرفتن موضوعات اخلاقی است.

یکی از دلایل مهم افزایش مدیران این حوزه شاید اقدامی از سوی کاخ سفید باشد که ماه گذشته از آژانس‌های فدرال خواست تا مسئولی را به عنوان مدیر هوش مصنوعی برای تضمین «پاسخگویی، رهبری و نظارت» بر این فناوری مشخص کنند.

با این وجود مسئولیت‌های دقیق این جایگاه همچنان یک روند تکاملی دارد و ممکن است در آینده حوزه‌های جدیدی تحت پوشش مدیران قرار گیرد. CAIOها توسعه هوش مصنوعی و هوش مصنوعی مولد را در سازمان زیر نظر می‌گیرند و به بهبود بهره‌وری نیروی کار، شناسایی جریان‌های جدید درآمدی و جلوگیری از خطرات اخلاقی و امنیتی مشغولند.

همچنین فعالان این حوزه باید بر موضوعات قانونی و مدیریت تغییر را مسلط باشند. این مدیران باید دانش فنی از هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را با تخصص مدیریتی و تجاری خود ترکیب کنند. همچنین چنین فعالانی باید از قدرت ارتباطی بالا برخوردار بوده و مفاهیم پیچیده هوش مصنوعی را به خوبی توضیح دهند و نگرانی‌های کارکنان را برطرف کنند.

به همین دلیل می‌توان گفت که یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی شرکت‌ها یافتن افرادی است که توان برعهده گرفتن چنین مسئولیت‌هایی را داشته باشند.

متخصصان هوش مصنوعی تعداد کمی دارند و در دیگر حوزه‌ها نیز رقابتی جدی برسر جذب آنها به چشم می‌خورد به طوری که حتی متخصصان تازه‌کار این حوزه نیز پرداختی بالای ۱۰۰ هزار دلار را از شرکت‌های بزرگ طلب می‌کنند.

تعداد افرادی که برای مدیریت ارشد هوش مصنوعی صلاحیت دارند حتی از این هم کمتر است و برخلاف پژوهشگرانی که بر توسعه اپلیکیشن‌های جدید هوش مصنوعی تمرکز می‌کنند، CAIOها پس‌زمینه‌ای در علوم کامپیوتر و مدیریت تجاری دارند. این افراد در زمینه رهبری تحول و تضمین همخوانی AI با سازمان متخصص محسوب می‌شوند.

تخصصی فراتر از فناوری

با اینکه دانش فناورانه بخش مهمی از صلاحیت‌های یک مدیر ارشد هوش مصنوعی به حساب می‌آید اما مسئول چنین جایگاهی باید از قدرت روابط عمومی بالایی برخوردار بوده و راوی ماهری باشد. چنین افرادی باید جرقه شوقی را در درون سازمان رقم بزنند، انتظارات را مدیریت کنند و اضطراب‌های احتمالی را برطرف سازند.

آینده مدیران ارشد هوش مصنوعی چه خواهد شد؟

بحث‌های بسیاری درمورد مشروعیت و آینده چنین جایگاهی وجود دارد. برخی بر این باورند که چنین جایگاهی در روند تکامل خود حتی به سازمان‌ها و شرکت‌های کوچک نیز نفوذ می‌کند اما به اعتقاد برخی دیگر این جایگاه یک مقام موقتی است تخصص هوش مصنوعی در آینده در موضوعات رهبری ادغام می‌شود.

با این حال و گذشته از وجود یا نبود یک جایگاه ویژه برای مدیریت هوش مصنوعی، بیشتر فعالان بر این باورند که نظارت بر استراتژی و اجرای این فناوری به یک مسئول اصلی نیاز دارد.

مدیر ارشد هوش مصنوعی یا CAIO با تحول فضای کسب‌وکارها در آینده نقش مهم‌تری را در تضمین استفاده مسئولانه و موثر از این فناوری ایفا می‌کند.

https://pvst.ir/hoj

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو