skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

افزایش سهم زنان از مشاغل فناوری در اقتصادهای پیشرفته

۱۴ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

گزارشی از فایننشال تایمز می‌گوید شکاف جنسیتی مشاغل فناوری در اقتصاد‌های پیشرفته از جمله آمریکا، انگلستان و اروپا کوچکتر شده است و زنان بیشتری در این صنعت مشغول به کار هستند. سهم زنان از ۳۱ درصد در صنعت فناوری آمریکا در سال ۲۰۱۹ به ۳۵ درصد در سال ۲۰۲۳ افزایش یافته است. زنان در انگلستان و اروپا نیز به ترتیب ۳۲ و ۲۵.۲ درصد از نیروی کار فناوری را تشکیل می‌دهند.

به گزارش پیوست، در ایالات متحده ۹۰۰ هزار زن در حوزه برنامه‌نویسی کامپیوتر و خدمات مربوط مشغول به کار هستند و مجموع کارکنان این حوزه حدود ۲.۵ میلیون نفر برآورد شده است.

داده‌های Eurostat نشان می‌دهد که در اروپا نیز سهم زنان از نیروی کار فناوری در بیشتر کشور‌ها از جمله آلمان، فرانسه و دانمارک در یک دوره چهارساله منتهی با سال ۲۰۲۳ بیشتر شده است.

تقاضا برای نیروی کار در حوزه فناوری طی سالیان اخیر به مقدار چشمگیری افزایش یافته است. از آغاز همه گیری در پایان سال ۲۰۱۹، تعداد زیادی در این صنعت مشغول به کار شده‌اند. تعداد مشاغل این حوزه در ایالات متحده از دسامبر ۲۰۱۹ تا دسامبر ۲۰۲۳ به مقدار ۱۵ درصد افزایش یافته است و این در حالی است که در همین دوره میزان مجموع مشاغل کشور تنها ۱.۵ درصد رشد کرده است.

سهم زنان و مردان از مشاغل فناوری در ایالات متحده

بیانکا استرینگوینی، رئیس بخش کیفیت، گوناگونی و شمول در گروه کارگزینی Hays، می‌گوید از جمله دلایل افزایش سهم زنان می‌توان به تقاضا برای کارکنان فناوری در حوزه‌های جدید اشاره کرد. به گفته او امروزه در حوزه‌های مختلفی مثل بانکداری و شرکت‌های ارائه کننده کالاهای مصرفی، نیز به نیروی فناوری نیاز است.

سهم زنان و مردان از مشاغل فناوری در اتحادیه اروپا

او می‌گوید که این شرکت‌ها «استعداد‌های متنوع‌تری را هدف گرفته‌اند زیرا برای این جایگاه‌ها به نیروی کار نیاز دارند و همچنان در این زمینه‌ها با کمبود نیرو مواجه هستیم.»

به گفته استرینگوینی، زنان در ایالات متحده بیشتر از گذشته مشاغلی در حوزه شناسایی تهدید‌های سایبری و آزمایش‌های سایبری را در اختیار گرفته‌اند و این حوزه از قدیم تحت سلطان مردان است.

انعطاف در تنظیمات کاری نیز تاثیر به‌سزایی داشته است. به گفته فیسبوک، بیشتر نامزد‌هایی که پیشنهاد دورکاری را قبول می‌کنند به احتمال بیشتری خانم‌ هستند. شرکت مشاوره Nash Squared می‌گوید شرکت‌هایی که تنها یک روز یا دو روز حضور در هفته را الزامی می‌دانند ۲۷ درصد بیشتر از کارهای تمام حضوری زنان را استخدام می‌کنند.

سهم زنان و مردان از مشاغل فناوری در انگلستان

غول‌های فناوری نیز نقش مهمی در کاهش شکاف جنسیتی دارند. گزارش گوناگونی گوگل نشان می‌دهد که زنان از سهم ۲۰.۸ درصد در نیروی کار سال ۲۰۱۸ این شرکت، در حال حاضر به سهم ۲۵.۳ درصدی رسیده‌اند. در مایکروسافت سهم زنان از ۲۹.۲ درصد از نیروی کار در سال ۲۰۱۹ به ۳۳.۱ درصد رسیده و سهم زنان از مشاغل فناوری این شرکت نیز با رشد حدود پنج درصدی در همین دوره از ۲۱.۴ درصد به ۲۶.۶ درصد افزایش یافته است.

با این حال شکاف جنسیتی در حوزه فناوری همچنان بزرگتر از دیگر صنایع است. در ایالات متحده سهم زنان کمی بیشتر از ۳۰ درصد نیروی کار خدمات کامپیوتر است، در حالی که در حوزه خدمات مشاوره مدیریت سهم زنان به ۵۰.۳ درصد، در خدمات حقوقی ۶۵.۹ درصد و خدمات امور مالی ۵۵.۶ درصد است.

 

https://pvst.ir/hef

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو