skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

پرستو توکلی نویسنده میهمان

مردان ۲ برابر بیشتر از زنان از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنند

پرستو توکلی
نویسنده میهمان

۱۹ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

چت بات ChatGPT شرکت OpenAI شصت برابر بیشتر از چت‌بات هوش مصنوعی گوگل به نام Bard استفاده شده است و کاربران آن رکورد استفاده ۳۰ دقیقه‌ای در هر نشست را ثبت کرده‌اند.

شاید خبر مهم حاصل از تجزیه و تحلیل ۵۰ ابزار برتر هوش مصنوعی در وب این باشد که ۶۹.۵ درصد از کاربران این ابزار‌ها مرد و تنها ۳۰.۵ درصد از کاربران زن بودند. اگر ابزار‌های هوش مصنوعی مولد کمک‌های چشمگیری در انجام کار و فراهم کردن فرصت‌های جدید ایجاد کنند، این می‌تواند در آینده مشکل‌ساز شود.

طبق گزارش جدیدی از ابزار هوش مصنوعی WriterBuddy، افراد در طول سال گذشته ۱.۵ میلیارد بار در ماه از ChatGPT بازدید کرده‌اند و این ابزار در مجموع ۱۴.۶ میلیارد بازدید داشته است. این ۶۰ درصد از کل بازدید‌ها از ۵۰ ابزار برتر هوش مصنوعی را تشکیل می‌دهد. این در حالی است که موتور هوش مصنوعی Bard گوگل تنها ۲۴۲ میلیون بازدید داشته است. البته Bard دیرتر از ChatGPT شروع به کار کرد و در ابتدا فقط در ایالات متحده در دسترس بود، اما اکنون برای کاربران ۲۳۰ کشور در سراسر جهان در دسترس است.

تقریباً ۶۰ درصد از کاربران از طریق تلفن همراه از این ابزار استفاده می‌کنند و OpenAI به تازگی از توانایی صحبت با ChatGPT به زبان گفتاری طبیعی در برنامه خود رونمایی کرده است. البته تقریباً ۷۰ درصد کاربران ابزار‌های مولد هوش مصنوعی مردان هستند.

من دلیل این تفاوت را از هوش مصنوعی پرسیدم و ChatGPT هم یک دلیل خوب برای این نابرابری ارائه کرد: حضور تاریخی بالاتر مردان در عرصه فناوری دلیل این امر است. وقتی در شبکه اجتماعی ایکس نیز پرسیدم که چرا این اختلاف ممکن است وجود داشته باشد، یک نفر به این واقعیت اشاره کرد که از لحاظ تاریخی ابزار‌های هوش مصنوعی مانند الکسا، سیری و کورتانا اغلب نام‌های زنانه داشته‌اند که در قالب کلیشه‌های فرهنگی درباره کمک زنان به مردان نقش دارند.

ابزار‌های مدرن مولد هوش مصنوعی نام‌هایی مانند ChatGPT یا Bard یا Perplexity یا MidJourney دارند. پس شاید این روند در حال تغییر است. دلیل کاملاً معتبر دیگری که یک زن به آن اشاره کرد این بود: شاید زنان دوست ندارند از این ابزار‌ها استفاده کنند.
کاترین فیتزپاتریک، نویسنده و هنرمند می‌گوید: برای اینکه هوش مصنوعی به کار بیاید، باید مانند آن فکر کنید و دستورات را آنطور که می‌خواهد انجام دهید. این کلافه‌کننده است.

به نظر می‌رسد مزیت اول بودن برای OpenAI کارساز بوده است، که منجر به راه‌اندازی مولد تصویر Dall-E در سال ۲۰۲۱ و ChatGPT در نوامبر سال ۲۰۲۲ شد. البته با انتشار GPT-۴ در مارس سال ۲۰۲۲ و GPT‌های قابل سفارشی توسط کاربر در نوامبر سال جاری نوآوری‌های در این زمینه به صورت مداوم پشتیبانی شده است.

Bard گوگل و سایر ابزار‌های هوش مصنوعی مانند Character.ai و Perplexity AI تنها ۱۹ درصد از کل بازدید‌های هوش مصنوعی را به خود اختصاص می‌دهند. Character.ai به تنهایی تقریباً ۱۶ درصد را به خود اختصاص می‌دهد، اما ابزار بسیار متفاوتی است: اساساً یک ربات گفتگوی مکالمه با شخصیت‌های مختلف به جای یک هوش مصنوعی است که در واقع می‌تواند برای انجام کار مورد استفاده قرار گیرد.

با این حال، ‌یک اقتصاد خوب به نفع همه شرکت‌هاست و ۵۰ ابزار برتر هوش مصنوعی به شدت رشد کرده‌اند، علیرغم اینکه رشد بازدید در ماه می‌۲۰۲۳ به اوج خود رسید، با اندکی کاهش در ماه‌های بعدی، ۵۰ ابزار برتر هوش مصنوعی همچنان تقریباً ۱۱ برابر از حیث استفاده در طول این دوره رشد داشته‌اند.
دلایل کاهش؟ این مطالعه به مواردی چون مقررات، فرسودگی اقتصادی، تغییر در ترجیحات مصرف‌کننده و تغییر در ترافیک از مرورگر وب – که قابل ردیابی‌تر هستند – به برنامه‌های تلفن همراه اشاره می‌کند. اختلاف میان کاربران زن و مرد شاید گیج‌کننده‌تر باشد.
آنچه در طول زمان محتمل است این است که هوش مصنوعی مولد دیگر جایی نخواهد بود که مردم به آنجا ‌می‌روند یا کار خاصی که مردم انجام می‌دهند و فقط بخشی طبیعی، همیشه در دسترس و داخلی از هر ابزار نرم‌افزاری است که ما استفاده می‌کنیم. این قطعاً دیدگاه مایکرؤسافت با برنامه کاربردی Copilot است.

در آن مقطع احتمالاً شاهد تعادل بهتری در مورد استفاده و بهره‌مندی از هوش مصنوعی مولد خواهیم بود.

منبع: forbes

https://pvst.ir/gw9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو