skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یقه‌آبی‌ها بیشترین جابه‌جایی‌های شغلی را تجربه می‌کنند

سمانه سمیع تحریریه

۱۶ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

هم‌بنیان‌گذار جاب ویژن بیشترین جابه‌جایی در سمت‌های شغلی را مربوط به کارکنان یقه آبی یا همان کارگران و کارکنان اجرایی سازمان‌ها می‌داند و درصد این جابه‌جایی را بیش از صد درصد در سال عنوان می‌کند‌.

به گزارش پیوست، هادی محمدآبادی هم‌بنیان‌گذار جاب‌ویژن در نشست خبری که در حاشیه رویداد HR Vision 02 گردهمایی مدیران منابع انسانی برگزار شد در بخش پرسش و پاسخ، در پاسخ به پیوست مبنی بر اینکه بیشترین جابه‌جایی‌های شغلی در کدام صنف یا سمت‌های شغلی صورت می‌گیرد گفت: تا کنون گزارش مدونی در این باره در جاب ویژن انجام نشده اما بنا به تجربه سال‌های گذشته و واقعیت‌هایی که با آن روبرو بوده‌ایم و از مدیران عامل شنیده‌ایم این است که بیشترین جابه‌جایی‌ها در کارکنان یقه‌آبی یا همان کارکنان اجرایی و عملیاتی صورت می‌گیرد و این جابه‌جایی در سال به صد در صد یا بیش از آن هم رسیده است و این عدد در لایه‌های ستادی و کارشناسی ۳۵ تا ۴۵ درصد است.

درصد جابه‌جایی بالای بین کارکنان یقه آبی هم به موضوع نبود توازن در حقوق و عوامل انگیزشی باز می‌گردد‌.

در ادامه این نشست مقداد ولایی، مدیرعامل جاب ویژن به تشریح برنامه‌های جاب ویژن پرداخت و گفت: جاب‌ویژن فراتر از یک پلتفرم کاریابی است و در واقع اکوسیستم منابع انسانی ایران است و جاب‌ویژن، کندو، نمایشگاه کار، میرانا و اچ‌آر مارکت زیرمجموعه گروه جاب ویژن هستند. جاب ویژن با هدف ایجاد یک بازار کار منصفانه‌ و عادلانه‌ به وجود آمده و بدون جذب سرمایه از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و به صورت بوت‌استرپ رشد کرده است.

او ادامه داد: تا کنون بیش از ۷۶هزار سازمان در ۳۲ استان و ۶۲۳ شهر ایران از طریق جاب‌ویژن کارکنان مورد نظر خود را استخدام کرده‌‌اند و بیش از ۲.۷ میلیون کارجو از پرسنل یقه‌آبی تا مدیران ارشد کاربر جاب‌ویژن بوده‌اند.

طبق گفته ولایی در یک سال گذشته ۲۶ میلیون تبادل رزومه از طریق جاب‌ویژن اتفاق افتاده و در این مدت نزدیک به  ۱۰۰ هزار استخدام موفق از طریق این پلتفرم اتفاق افتاده و جاب‌ویژن در ۳ سال گذشته به طور میانگین ۱۱.۶ برابر در شاخص‌های مهم کسب‌و‌کارش رشد کرده است؛ شاخص‌هایی از جمله: تعداد کارفرمایان فعال (۱۰ برابر)، کارجویان فعال (۸برابر)، آگهی‌های شغلی فعال (۱۱ برابر)، رزومه‌های ارسالی (۱۲ برابر) و  تعداد استخدام‌شده‌ها (۱۷ برابر).

ولایی در ادامه جاب‌ویژن را به عنوان بیشترین سهم بازار در بین تمامی پلتفرم‌های جذب و استخدام (پلتفرم‌های تخصصی جاب‌بورد) معرفی کرد و افزود: جاب ویژن  توانسته سهم بازار خود را از ۱۴٪ در سال ۹۸ به ۵۷٪ در سال ۱۴۰۲ برساند.علاوه بر اینکه  با انتشار منظم گزارش‌های آماری مبتنی بر داده‌های بازار کار، تلاش کرده‌ایم گامی در جهت شفاف‌سازی مناسبات حاکم بر بازار کار ایران برداریم. گزارش‌های حقوق و دستمزد، نسل زد، مهاجرت نیروی کار، رضایت تحصیلی، مزایای مورد نظر کارجویان و گزارش عوامل ماندگاری و ترک شغل کارکنان بخشی از این گزارش‌ها هستند.

نگاه ویژه به استخدام معلولان

او در ادامه به اهمیت استخدام معلولان اشاره کرد و گفت: تاکنون ۱۴ هزار آگهی شغلی با نشان امکان استخدام معلولان در جاب‌ویژن منتشر شده و در حال حاضر ۶ هزار نفر از جامعه معلولان کاربر جاب‌ویژن هستند.

ولایی در ادامه کندو را دومین عضو گروه جاب‌ویژن و آن را یک راهکار منابع انسانی معرفی کرد و توضیح داد: این سرویس دارای ماژول‌های مختلفی از جمله ماژول مدیریت فرآیند جذب و استخدام (ATS)، ماژول مدیریت آموزش سازمانی و ماژول سنجش رضایت و تعلق سازمانی کارکنان (نبض‌سنج) است. کندو رهبر بازار ATS است و ۲۰۰ سازمان مطرح ایران از این سرویس استفاده می‌کنند.

هادی محمدآبادی، هم‌بنیان‌گذار جاب ویژن هم در ادامه از نمایشگاه کار صحبت کرد و افزود: تاکنون بیش از ۲۰ دوره نمایشگاه کار برگزار شده است. در این نمایشگاه سازمان‌ها به عنوان غرفه‌دار و کارجویان مستعد به عنوان بازدیدکننده حاضر می‌شوند. بزرگترین نمایشگاه کار برگزار شده توسط گروه جاب‌ویژن در هفته آتی از ۲۵ تا ۲۷ بهمن‌ ماه با حضور ۷۰ شرکت در مرکز نمایشگاهی برج میلاد برگزار خواهد شد. از ۲۰ دوره قبلی نمایشگاه کار، ۱۳ دوره در دانشگاه صنعتی شریف، ۲ دوره نمایشگاه در اصفهان و ۵ دوره نمایشگاه کار ایران در شهر تهران برگزار شده است.

او عضو چهارم گروه جاب‌ویژن سرویس هدهانتینگ میرانا معرفی کرد و توضیح داد میرانا راه حلی برای جذب کارکنان رده بالا در سازمان‌هاست.

او اچ‌آر مارکت را هم جدیدترین محصول گروه جاب‌ویژن دانست و گفت: اچ‌آر مارکت مارکت‌پلیس یا بازارگاه محصولات و خدمات مورد نیاز واحد منابع انسانی سازمان‌ها است.

رویداد اچ‌آر ویژن هم که امروز آن را برگزار کرده‌ایم با حضور اساتید دانشگاه، مدیران عامل و متخصصان و مدیران منابع انسانی سازمان‌های برتر ایران برگزار می‌شود و فرصتی برای به اشتراک‌گذاری دانش و تجربه جامعه منابع انسانی و گسترش شبکه کاری و حرفه‌ای فعالان این عرصه است.

https://pvst.ir/h60
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو